Jak wygląda krowa? czy owady można jeść? co to jest resuscytacja psów, a do tego zabawa w laboratorium oraz pomoc dzikim zwierzętom. Uczestnicy programu "Lublin. Zawodowcy" odwiedzili kliniki weterynaryjne Uniwersytetu Przyrodniczego.
Seniorzy i najmłodsi uczestniczą w spotkaniach w kameralnych grupach z zawodowcami w danych dziedzinach. Tak w skrócie można opisać projekt "Lublin. Zawodowcy".
To międzypokoleniowy projekt gdzie lubelscy seniorzy wraz z wnukami poznają tajniki pracy w różnych zawodach. Najmłodsi i najstarsi mogli już być m.in. na Politechnice Lubelskiej, w straży pożarnej, na komendzie policji, sortowni poczty czy telewizji. Teraz przyszedł czas na Kliniki Weterynaryjne UP.
Uczestnicy mogli zobaczyć pomieszczenia, do których na co dzień dostęp mają tylko studenci i pracownicy. Poznali podopiecznych kliniki - koty do adopcji, a także te zwierzęta które potrzebują pomocy, lub pomagają w nauce: jeże, króliki, krowy, kozy. Podczas spotkania dowiedzieli się jaką rolę mogą pełnić owady - czy jedzenie ich to dobry pomysł czy nie oraz jak mogą przyczynić się w rozwoju nauki.
Później zobaczyli jak wygląda ostry dyżur w klinice weterynaryjnej oraz dowiedzieli się o tym w jaki sposób przeprowadzane są badania tj USG czy rentgen. W części praktycznej przeprowadzali "eksperymenty" w laboratorium oraz uczyli się jak poprawnie wykonac resuscytację u psa.
Miejski projekt "Lublin. Zawodowcy" to odpowiedź na aktywne spędzenie wakacji wnucząt i dziadków. Skierowany jest do dzieci w wieku 6-13 lat oraz seniorów. Ale niekoniecznie. Jeśli dziadek lub babcia nie mogą wziąć udział w wydarzeniu, mozna wybrac się na niego z rodzicami lub ciociami/wujkami. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Harmonogram zapisów oraz wycieczek dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Miasta Lublin w zakładce Mieszkańcy. Zajęcia odbywać się będą do końca sierpnia w grupach liczących od 4 do 10 par, więc kto pierwszy ten lepszy.
- W trakcie trwania całego projektu wspólnie wprowadzamy dzieci w tematykę różnorodności i złożoności zawodów, pomagając im zrozumieć funkcjonowanie społeczeństwa oraz podkreślamy znaczenie pracy w życiu codziennym. Pokazujemy, że niezależnie od profesji, każda praca jest ważna i wartościowa – mówi zastępczyni prezydenta Lublina ds. Społecznych Anna Augustyniak.
– Spotkania są podzielone na trzy tury. Podczas pierwszej zapoznajemy się z miejscem, zwiedzamy przedsiębiorstwo poznajemy je od środka. Później przechodzimy do historii tego miejsca, zakresu jej działalności. Trzecia część to już część praktyczna, gdzie uczestnicy sami wcielą się w pracowników instytucji.
W lipcu uczestnicy programu wybiorą się jeszcze do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodnego i Kanalizacyjnego, do straży miejskiej oraz na pocztę polską. Harmonogram na sierpień zamieszczamy poniżej.