To już ostatni dzwonek dla pracujących emerytów, żeby choć na jeden dzień rozstać się ze swoim pracodawcą. Ci, którzy tego nie zrobią, nie dostaną w październiku świadczenia z ZUS.
– Sierpniowa nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS mówi o nowym rodzaju przeliczenia. Przysługuje ono po spełnieniu kilku warunków. Pierwszy z nich wskazuje, że od 1 stycznia 2009 r. do 30 września 2011 r. emeryt pobierał emeryturę, a prawo do wypłaty tego świadczenia zostało zawieszone od 1 października 2011 r. na podstawie art. 103a (czyli zawieszone ze względu na nierozwiązanie stosunku pracy z pracodawcą, u którego emeryt był zatrudniony bezpośrednio przed nabyciem prawa do emerytury). Po drugie – z powodu zawieszenia z art. 103a od 1 października 2011 roku emeryt nie pobiera emerytury przez przynajmniej 18 miesięcy.
Po upływie tego okresu, w czasie którego emerytura jest zawieszona, można złożyć wniosek o przeliczenie świadczenia z art. 194c. Wynika z tego, że wniosek o takie przeliczenie będzie można złożyć w ZUS najwcześniej w kwietniu 2013 roku – dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy. Przeliczenie będzie przysługiwało tylko raz.
• W lutym 2009 roku dostałam emeryturę pomostową. Żeby ją otrzymywać zwolniłam się z pracy. Potem zatrudniłam się w nowej firmie, w której pracuję do dziś. We wrześniu 2010 roku dostałam prawo do emerytury z ukończenia 60 lat. Powiedziano mi, że żebym nadal mogła pobierać tę emeryturę, muszę jeszcze raz zwolnić się z pracy. To prawda?
– Tak. Emerytura pomostowa jest przyznawana tylko do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Kobieta traci więc do niej prawo w momencie ukończenia 60 roku życia. Od tego momentu nabywa natomiast prawo do emerytury powszechnej.
By od 1 października mogła pani pobierać emeryturę powszechną, musi pani rozwiązać stosunek pracy. W przeciwnym wypadku wypłata świadczenia będzie zawieszona do czasu dostarczenia do ZUS wniosku o wypłatę wraz ze świadectwem pracy.