Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 kwietnia 2018 r.
6:45

Ilu turystów przyjechało do Lublina w ubiegłym roku? Różne dane GUS i urzędników marszałka

– Przyjechaliśmy na weekend. Byliśmy tu już kilka lat temu, ale za jedną wizytą nie da się zobaczyć wszystkiego. Dlatego postanowiliśmy wrócić – mówi Dariusz Lemański, którego spotkaliśmy w piątek. Po lubelskim Starym Mieście spacerował z żoną Jolantą
– Przyjechaliśmy na weekend. Byliśmy tu już kilka lat temu, ale za jedną wizytą nie da się zobaczyć wszystkiego. Dlatego postanowiliśmy wrócić – mówi Dariusz Lemański, którego spotkaliśmy w piątek. Po lubelskim Starym Mieście spacerował z żoną Jolantą (fot. Tomasz Maciuszczak)

Nieco ponad milion turystów odwiedziło w ubiegłym roku nasze województwo – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednak zdaniem urzędników marszałka gości było niemal cztery razy więcej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najchętniej odwiedzanymi polskimi miastami nadal są Warszawa, Wrocław i Kraków. W 2017 roku mazowieckie odwiedziło 5,09 mln turystów, małopolskie – 4.9 mln, a dolnośląskie – 3,32 mln. Nasz region wyprzedza jedynie cztery województwa: podlaskie, lubuskie, świętokrzyskie i opolskie. Według GUS w Lubelskie przyjechało 1,03 mln gości (12,6 proc. tej liczby to turyści zagraniczni).

GUS swoje, marszałek swoje

Kompletnie innymi danymi dysponuje Urząd Marszałkowski. Według urzędników marszałka, w ubiegłym roku w Lubelskiem odwiedziło 3,7 mln turystów, w tym 1,6 mln cudzoziemców.

– W porównaniu do 2016 roku zanotowaliśmy 16-procentowy wzrost – podkreśla Dariusz Donica, dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki UMWL. – Głównie dzięki rozwijającej się turystyce biznesowej, konferencyjnej i kulturalnej.

Skąd taka różnica w wyliczeniach?

– Nie wszyscy hotelarze chcą się chwalić swoimi wynikami. Brakuje im przekonania, że może to przynieść korzyści. Poza tym statystyka publiczna uwzględnia tylko obiekty skategoryzowane – tłumaczy szef wydziału.

Najczęściej odwiedzane miejsca w naszym regionie? Tu od lat nic się nie zmieniło: Lublin, Zamość, trójkąt turystyczny Kazimierz Dolny-Nałęczów-Puławy, Roztocze i Okuninka nad jeziorem Białym.

– Ale mamy też „petardy” turystyczne, które przyciągają nawet 200 tys. turystów rocznie. W czołówce są: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, ZOO w Zamościu czy Magiczne Ogrody w Janowcu – wylicza Donica.
Urząd marszałkowski chce zebrać jeszcze dokładniejsze dane. Obecnie szuka firmy, która przygotuje tzw. barometr turystyczny. Podobne opracowanie dotyczące samego Lublina (za prawie 34 tys. zł) przygotowywano na zlecenie lubelskiego ratusza.

W radiu i w telewizji

Władze samorządowe nadal zamierzają promować atrakcje województwa w ogólnopolskich mediach. Np. O Zamościu usłyszymy w jeden z czerwcowych weekendów w audycji „Życie jak marzenie” na antenie radia ZET.

– Rok temu taki program był nadawany z Okuninki. Następnego dnia po jego emisji w wielu pensjonatach urywały się telefony. Przedsiębiorcy twierdzą, że wpłynęło to na wydłużenie sezonu turystycznego, a goście zaczęli przyjeżdżać tam także poza sezonem – przekonuje Donica.

Działać na tym polu ma także powołany przed miesiącem pełnomocnik wojewody d.s. rozwoju turystyki Mariusz Wicik. Jaki ma pomysł?

– Podstawowe moje założenie to wypracowanie wspólnej strategii rozwoju dla całego województwa lubelskiego. Poszczególne miasta i powiaty posiadają takie programy, ale niestety nie są one spójne ani ze sobą synchronizowane – mówi Wicik. Jego zdaniem, brak „wspólnej wizji” znacznie zmniejsza atrakcyjność całego regionu.

Wicik chce też zorganizować Lubelski Dzień Turystyki czyli debatę z udziałem przedstawicieli różnych środowisk pod hasłem „Turystyka wczoraj i dziś”.

Turyści w Lubelskiem w 2017 r. według GUS - 1,03 mln

Turyści według Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie - 3,7 mln

Pozostałe informacje

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Wraz z nadejściem wiosny na drogi województwa lubelskiego wrócili motocykliści i rowerzyści. Sprzyjająca aura zachęca do jazdy, jednak policja przypomina – bezpieczeństwo musi być priorytetem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Olimpiakos Tarnogród w sobotę przegrał wysoko z Pogonią 96 Łaszczówka

Zamojska klasa okręgowa. Hokejowy wynik w Tarnogrodzie

W jednym z najciekawiej zapowiadających się spotkań 22. kolejki Olimpiakos Tarnogród mierzył się u siebie Pogonią 96 Łaszczówka. Mecz był bardzo emocjonujący, bo padło w nim aż dziewięć goli, a po końcowym gwizdku z wygranej cieszyli się goście

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie

Podczas prac ziemnych na Błoniach Zamkowych w Lublinie odkryto prawdziwą perełkę - pozostałości po zabudowie dawnej dzielnicy żydowskiej.

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Ekran to najdelikatniejszy i jednocześnie jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Uszkodzenie wyświetlacza może być nie tylko kosztowne w naprawie, ale też uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zabezpieczenie ekranu zaraz po zakupie telefonu. Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: szkło hartowane i folia ochronna. Które rozwiązanie jest lepsze? Przyjrzyjmy się obu metodom zabezpieczania wyświetlacza, ich wadom, zaletom i zastosowaniom.

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Przyjemny, ciepły dom to marzenie każdego właściciela. Dobry materiał izolacyjny sprawia, że zimą oszczędzamy na ogrzewaniu, a latem wnętrze nie nagrzewa się nadmiernie. Przyjazna atmosfera w domu to też mniejszy stres związany z przeciągami czy wilgocią. Zanim podejmiesz decyzję o konkretnym rozwiązaniu, warto przyjrzeć się zaletom i ograniczeniom najpopularniejszych technologii.

Piłkarze Tura Milejów są już bardzo blisko awansu do IV ligi

Siedem goli Tura Milejów w meczu z Hetmanem Gołąb, wyniki lubelskiej okręgówki

Tur Milejów nie zatrzymuje się w drodze po awans do IV Ligi. Podopieczni Tomasza Zająca rozbili Hetmana Gołąb aż 7:2.

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Lublinie. Sprawa dotyczy dwóch firm: Kom-Eko i Koma Lublin.

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wysokie temperatury w czasie lata sprawiają, że zamknięte obuwie przestaje się sprawdzać. Zamiast niego warto sięgnąć po klapki, które są lekkie i pozwalają stopom odpocząć. Co więcej, znakomicie prezentują się w towarzystwie zwiewnych letnich strojów. Jeśli zatem szukasz wygodnych klapków dla siebie, sprawdź, po jakie modele warto sięgnąć w sklepie.

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Po wyjazdowym remisie z LZS Sielczyk trener Orląt Łuków Adrian Świderski podał się do dymisji

Orlęta Łuków bez trenera, 11 goli Lutni Piszczac i wszystkie wyniki bialskiej okręgówki

Podział punktów w meczu LZS Sielczyk z Orlętami Łuków sprawił, że do dymisji podał się szkoleniowiec łukowian Adrian Świderski. Dymisja została przyjęta. ŁKS Łazy wygrał po raz pierwszy w rundzie wiosennej. Rezerwy Podlasia II Biała Podlaska lepsze od Unii Krzywda. Victoria Parczew rozbiła Kujawiaka Stanin, a Az-Bud Komarówka Podlaska Sokoła Adamów. Lutnia Piszczac rozgromiła Grom Kąkolewnica 11:1.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

W niedzielę 11 maja Lublin stanie się centrum narodowych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wydarzenie upamiętni 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, która na trwałe wpisała Polskę w mapę europejskiej cywilizacji.

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania stanowi często punkt zwrotny w rozwoju przedsiębiorstwa. Decyzja między systemem dedykowanym a gotowym bywa trudna, gdyż wpływa na funkcjonowanie firmy, jej efektywność i koszty operacyjne. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym aspektom obu rozwiązań, aby zrozumieć, które może okazać się bardziej korzystne.

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju
Dzień wschodzi
film

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy Adama Leśniaka, przewodniczącego Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej. W energetycznej rozmowie opowiada o idei Juvenaliów, zdradza szczegóły tegorocznego line-upu i podkreśla, jak ważną rolę odgrywa kultura studencka w budowaniu tożsamości akademickiej.

Piłkarze KS Cisowianka Drzewce przegrali w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce w końcówce stracił wszystkie punkty w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce był na prowadzeniu przez większość spotkania, ale kompletnie zawalił końcówkę i wyjechał z Bełżyc bez punktu.

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Choć ostatnie przymrozki postraszyły sadowników z Lubelszczyzny, na razie – odpukać w niemalowane jabłonie – większych strat nie ma. Jak uspokaja Krzysztof Cybulak, wiceprezes Związku Sadowników RP, skutki ochłodzenia są na razie lokalne i niezbyt dotkliwe. Ale na ostateczne oceny trzeba jeszcze chwilę poczekać.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty