Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 października 2024 r.
10:03

Inwestycje w biogazownie. Potencjał Lubelszczyzny

Autor: Zdjęcie autora oprac iki/AI
(fot. i-rolnik.pl)

Biogazownie, oparte na przetwarzaniu biomasy w energię, stają się coraz bardziej istotnym elementem strategii energetycznej Polski. Lubelszczyzna, z jej bogatym zapleczem rolniczym, posiada wyjątkowy potencjał w zakresie produkcji biomasy, która stanowi podstawę funkcjonowania biogazowni

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O fundamentalnej roli biogazu i biometanu dla polskiej energetyki rozmawiali uczestnicy VI edycji „Green Gas Poland 2024” konferencji organizowanej przez Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego, która odbyła się w Warszawie (14-15 października br.). Wg relacji PAP: Polska dysponuje piątym co do wielkości potencjałem biomasy do produkcji biogazu wśród państw członkowskich UE, jednak liczba instalacji nad Wisłą (388) to ułamek możliwości Niemiec (ponad 10 tys. biogazowni). Nie doczekaliśmy się także ani jednej biometanowni.

- Zapisy w ustawach - dotyczące przyspieszenia procedur, wsparcia instalacji powyżej 1MW, gazociągu bezpośredniego - będą kontynuowane – zapowiedział podsekretarz stanu Miłosz Motyka, ogłoszony. Wspomniał, że Europejski Bank Inwestycyjny udzielił zgody na zwiększenie środków na inwestycje w biogazownie w Polsce. - Jestem przekonany, że nadchodzą dobre czasy dla biogazu i biometanu. Polska energetyka i bezpieczeństwo państwa tego potrzebuje. Biogaz i biometan są tu po prostu szansą na rozwój, także gospodarstw rolnych – mówił Motyka. Jak wskazał, w nowo zaprezentowanym Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu biogaz i biometan stoją na silnej pozycji, która w PEP2040 „będzie musiała być jeszcze silniejsza” (za portalem „Teraz Środowisko”).

Branża biogazowa napotyka na sporo barier – na co wskazywali uczestnicy tego dwudniowego spotkania

Podczas konferencji *Green Gas Poland 2024* podsekretarz stanu Miłosz Motyka zwrócił uwagę na nowe regulacje prawne, które mają ułatwić rozwój inwestycji w biogazownie. Kluczowymi punktami są uproszczenie procedur administracyjnych oraz wsparcie finansowe dla instalacji o mocy powyżej 1 MW. W kontekście Lubelszczyzny, region ten może szczególnie skorzystać z tych przepisów, biorąc pod uwagę, że wiele gospodarstw rolnych generuje duże ilości biomasy, która mogłaby być efektywnie wykorzystana w biogazowniach.

Znaczenie gospodarki obiegu zamkniętego

 Inwestycje w biogazownie mają istotny wpływ na budowanie gospodarki obiegu zamkniętego, która jest priorytetem polityki ekologicznej Unii Europejskiej. Biogaz i biometan mogą być wykorzystywane nie tylko w energetyce, ale także w transporcie, ogrzewaniu oraz w rolnictwie jako źródło zielonej energii. Na Lubelszczyźnie, gdzie dominują małe i średnie gospodarstwa rolne, biogazownie mogą stanowić stabilne i lokalne źródło energii, jednocześnie przyczyniając się do ograniczenia odpadów i śladu węglowego.

Bariery i wyzwania

 Choć biogazownie oferują wiele korzyści, rozwój tej branży w Polsce napotyka na liczne wyzwania. Jednym z kluczowych problemów jest odbiór społeczny i brak pełnego zrozumienia korzyści płynących z takich instalacji. Jak podkreślali uczestnicy konferencji, edukacja społeczna i transparentna debata publiczna są niezbędne, aby przezwyciężyć te bariery. Na Lubelszczyźnie, regionie rolniczym, istotne jest zaangażowanie lokalnych społeczności w procesy decyzyjne, co może przyczynić się do akceptacji inwestycji.

Lubelszczyzna, z jej rolniczym charakterem, posiada bowiem ogromny potencjał do rozwoju biogazowni. Tworzenie takich instalacji w pobliżu gospodarstw rolnych nie tylko wspierałoby lokalną gospodarkę, ale także stabilizowałoby lokalne systemy energetyczne. Długofalowe korzyści to również możliwość tworzenia nowych miejsc pracy oraz zmniejszenie zależności od zewnętrznych dostawców energii. Biogazownie mogą stać się centralnym elementem strategii zrównoważonego rozwoju regionu.

Inwestycje w biogazownie na Lubelszczyźnie mają ogromny potencjał, który warto wykorzystać. Przy wsparciu odpowiednich regulacji prawnych i zaangażowaniu społeczności lokalnych, region ten może stać się liderem w produkcji zielonej energii. Biogazownie, oparte na rolniczych zasobach biomasy, mogą nie tylko wspierać rozwój lokalnej gospodarki, ale także przyczynić się do realizacji celów klimatycznych i energetycznych Polski oraz Unii Europejskiej.

Biogazownia rolnicza = darmowy prąd i ciepło

Inne zalety biogazowni rolniczych wylicza portal i-rolnik.pl . Wg autorów biogazownia jest niemal idealnym rozwiązaniem w takich gospodarstwach, które wytwarzają stały strumień biomasy, np. w dużych gospodarstwach hodowlanych. Przetwarza ona bowiem gnojowicę, obornik lub inne organiczne odpady na biogaz, a ten na energię cieplną i elektryczną. Tym samym biogazownia zapewnia gospodarstwu niezależność energetyczną, a po spłacie inwestycji darmową energię lub ciepło [1].

Ekonomiczne zalety biogazowni wynikają przede wszystkim z:

  • eliminacji kosztów energii elektrycznej;
  • eliminacji kosztów paliwa na potrzeby grzewcze;
  • zysków ze sprzedaży nadwyżki prądu generowanego w biogazowni.

Dla biogazowni rolniczych ceny sprzedawanej energii są regulowane na bardzo korzystnym poziomie. Gwarantowana minimalna cena to 90% (dla biogazowni o mocy powyżej 500 kW) lub 95% (poniżej 500 kW) ceny referencyjnej. 

Pozostałość po fermentacji, czyli tak zwany poferment, może być używany w rolnictwie jako nawóz organiczny. Poferment z biogazowni można stosować jako nawóz we własnym gospodarstwie, a przy spełnieniu określonych warunków także sprzedawać 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Zbigniew Ziobro ponownie może stracić immunitet. Podobny los może spotkać Marcina Romanowskiego. Nad losem polityków Zjednoczonej Prawicy w czwartek wieczorem będzie głosował Sejm. Zagrożona jest również posada jednej minister.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty