Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

18 września 2024 r.
16:41

Farma wiatrakowa w Kraśniku oficjalnie otwarta. Dostarczy prąd do 16 tysięcy gospodarstw

0 A A

Szczere pola między Kraśnikiem a Dąbrową Bór, a na nich… siedem 200 metrowych wiatraków. To one mają zapewnić niemal 25 MW energii, co pozwoli na obsłużenie 16 tysięcy gospodarstw w regionie. W środę 18 września przedstawiciele firm realizujących inwestycję oraz lokalne władze dokonali wspólnie otwarcia farmy. Na uroczystości pojawił się Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska. To inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne powiatu – mówią zgodnie inwestor, samorządowcy i wiceminister.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To jest inwestycja, która jak widać, wspiera transformację energetyczną Polski. To jest inwestycja, która była realizowana w czasie, gdy te regulacje były jeszcze bardziej restrykcyjne, na co wskazuje sama branża – komentuje wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Zapowiada również więcej tego typu inwestycji zarówno w Polsce, jak i w regionie. W ich realizacji ma pomóc zmiana prawa. Chodzi nie tylko o głośną sprawę zmiany odległości minimalnej na jakiej można budować wiatraki z 700 do 500 metrów od zabudowań, ale również przyspieszenia proceduralnego takich inwestycji. Motyka zapowiada, że takie zmiany pozwoliłyby na skrócenie czasu na lokalizowanie farm wiatrakowych nawet o połowę. Jak podkreśla wiceminister, już dzisiaj tego typu miejsca są jedną z podstaw transformacji energetycznej w Polsce.

Dzisiaj blisko 17 procent terenu naszego kraju jest dostępne jest do tego żeby zlokalizować tam farmy wiatrowe. Za naszymi regulacjami będzie szła gigantyczna zmiana, bo szacujemy, że ten potencjał może wzrosnąć nawet do 24, 25 procent, czyli jest to blisko 30, 40 procent terenu więcej niż obecnie, które będzie mogło być przeznaczane pod tego typu inwestycje – przekonuje Motyka.

Zarówno wiceminister jak i samorządowcy zwracają uwagę nie tylko na ekologiczne korzyści płynące z budowy tej farmy wiatrowej, ale również na jej ekonomiczne walory. Dzięki tej inwestycji prąd dla okolicznych samorządów ma stać się znacznie tańszy. Wicewojewoda lubelski Andrzej Maj podkreślił również, że przy okazji tej budowy przełamano „wiele demonów” i obaw jakie mieli mieszkańcy.

– Przełamujemy pewien temat tabu wśród społeczeństwa, dlatego że te demony związane z tą inwestycją były naprawdę bardzo duże. Te niepokoje społeczne były duże. Okazało się, że po wybudowaniu tego, nic się nie wydarzyło wielkiego. Nie ma hałasu, tylko zmiany krajobrazowe, ale wydaje mi się jest to najmniejsza rzecz. Każda tona węgla, która jest zużyta mniej do produkcji energii jest dla Polski, dla Europy, dla świata, dla przyszłych pokoleń dobrą inwestycją. Dlatego mam nadzieję, że to nie jest ostatnia inwestycja w powiecie kraśnickim dotycząca farm wiatrowych – twierdzi Maj.

– To obniża też cenę prądu, ta energia jest o wiele tańsza. Też podejście społeczne firm, które budują takie farmy, chociażby podejście tej firmy, która tutaj budowała. Jest dobra współpraca z samorządem, są inwestycje dla samorządu, jest wspieranie kultury i sportu, także wszyscy na tym skorzystamy – dodaje wicewojewoda.

Kraśnickie wiatraki powstały przy udziale kilku firm i samorządów. Głównym wykonawcą i tą firmą, która będzie odpowiedzialna za obsługę farmy jest firma OX2.

Farma wiatrowa Kraśnik składa się z siedmiu turbin wiatrowych, każda o mocy 3,45 MW, czyli w sumie mamy tutaj 24 MW mocy zainstalowanej. Ta farma wiatrowa będzie rocznie produkowała około 80 GWh mocy co pozwala nam zasilić około 16 tysięcy gospodarstw domowych – tłumaczy Tomasz Guzowski dyrektor ds. rozwoju biznesu OX2.

Jak dodaje, w ramach inwestycji firma wybudowała 5 km dróg, 15 km tras kablowych, na których położono 40 km kabli. Jest to 6 tego typu inwestycja tej firmy w Polsce. A jakie są jej cele? Jak mówią jednym głosem rząd, inwestorzy i samorządowcy – dekarbonizacja gospodarki, zwiększenie udziału zielonej energii w miksie energetycznym i zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego.

– Naszym zobowiązaniem jest zagwarantowanie stabilności systemu elektroenergetycznego i tego byśmy mieli wszyscy dostęp do stabilnej, czystej, taniej energii. Ale naszym zobowiązaniem jest też dbanie o środowisko, bo zmiany klimatu są faktem – podsumowuje wiceminister Motyka.

Jak twierdzi, zielona energia może zapewnić „odmieniane przez wszystkie przypadki” bezpieczeństwo i zagwarantować niezależność od dostaw paliw z „często niedemokratycznych” państw.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

MKS FunFloor wygrał w Lubinie z mistrzyniami Polski

MKS FunFloor wygrał w Lubinie z mistrzyniami Polski

Pierwsza w tym sezonie "Święta Wojna" dla MKS FunFloor. Lublinianki w środowy wieczór pokonały na wyjeździe Zagłębie Lubin 25:24. Dzięki temu podopieczne Edyty Majdzińskiej po czterech kolejkach mają na koncie komplet punktów.

Tak zakończyła się próba ucieczki, jaką podjął 45-letni mieszkaniec gminy Milanów
NA DRODZE

Krótka ucieczka, alkohol i cofnięte uprawnienia do kierowania

Kierowca miał: cofnięte uprawnienia do kierowania i blisko promil alkoholu. Kierowca nie miał: ubezpieczenia OC i aktualnych badań technicznych. Nie miał też szans na ucieczkę przed patrolem.

Wiedza i szybka reakcja. II Dzień Bezpieczeństwa na Politechnice Lubelskiej
NA RATUNEK
galeria

Wiedza i szybka reakcja. II Dzień Bezpieczeństwa na Politechnice Lubelskiej

Praca na miejscu wypadków drogowych, pokaz resuscytacji i pies ratowniczy w akcji. Co jeszcze przygotowała Politechnika Lubelska na II edycję Dnia Bezpieczeństwa?

Szybciej i wygodniej. PKP szykuje nowy rozkład jazdy
JEDZIE POCIĄG Z DALEKA

Szybciej i wygodniej. PKP szykuje nowy rozkład jazdy

15 grudnia – tego dnia wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów. A to oznacza na przykład krótszą podróż z Warszawy do Lublina. Albo z Zamościa doi Krakowa.

Po 30 latach wraca w rodzinne strony, aby spotkać się z czytelnikami jego kryminalnych powieści
DO CZYTANIA

Chicagowskie kryminały. Grzegorz Dziedzic spotka się z czytelnikami

Zapach świeżo parzonej kawy towarzyszyć będzie spotkaniu z twórcą chicagowskiej trylogii kryminalnej. O pasji do pisania krwistych powieści opowie Lublinianin „z krwi i z kości”: Grzegorz Dziedzic.

Mężczyzna był poszukiwany od półtora tygodnia, gdy nocą, mimo dozoru, uciekł ze szpitala psychiatrycznego w Radecznicy
POSZUKIWANY ZATRZYMANY

Podejrzany o podwójne zabójstwo zatrzymany. Bartłomiej B. wpadł na Podkarpaciu

Półtora tygodnia intensywnych poszukiwań dało efekt. Dzisiaj na terenie województwa podkarpackiego został zatrzymany podejrzany o podwójne zabójstwo Bartłomiej B. 34-latek uciekł w zeszłym tygodniu ze szpitala psychiatrycznego w Radecznicy.

Michał Zuber zdobył dwa gole w Kraśniku w trakcie meczu, a podczas konkursu rzutów karnych wykorzystał decydującą jedenastkę

Puchar Polski: Świdniczanka lepsza od Stali Kraśnik po karnych, Lublinianka pokonana, a Avia zagra wiosną

W środę rozegrano ćwierćfinałowe spotkania Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Sporo emocji było zwłaszcza w Kraśniku. Lider IV ligi postawił Świdniczance bardzo trudne warunki. Gospodarze prowadzili już 2:0, ale ostatecznie przegrali po rzutach karnych 3:4.

Grupa pielęgniarek i położnych z puławskiego SP ZOZ ma powody do zadowolenia. W tym tygodniu zapadł prawomocny wyrok, który umożliwia im uzyskanie wyrównania do pobieranego wynagrodzenia
WYROK

Pielęgniarki wygrały przed sądem. Szpital musi zapłacić

Siedem pielęgniarek i dwie położone z SP ZOZ w Puławach we wtorek wygrały ze swoim pracodawcą przed sądem. Placówka musi uwzględnić posiadane przez nich wyższe wykształcenie i wypłacić związane z tym wyrównanie do wynagrodzenia. Chodzi o spore pieniądze.

Nowa Rada Seniorów i Hanna Śleszyńska na finał
SENIORIADA

Nowa Rada Seniorów i Hanna Śleszyńska na finał

Za nami dziesiąta edycja imprezy organizowanej z myślą o puławskich seniorach. Były rajdy piesze, plener malarski, zajęcia muzyczne i zwiedzanie muzeów. Całość zakończył koncert popularnej aktorki.

Czołowe zderzenie w Krasnymstawie, Trzy osoby trafiły do szpitala
UWAGA

Czołowe zderzenie w Krasnymstawie, Trzy osoby trafiły do szpitala

Według wstępnych ustaleń 18-letni kierujący Oplem zjechał na przeciwległy pas ruchu i czołowo zderzył się z Renault.

Lublin stolicą polskiego kabaretu
20 października 2024, 17:00

Lublin stolicą polskiego kabaretu

Polska Noc Kabaretowa 2024 - największe widowisko kabaretowe w Polsce powraca do Lublina. 20 października (niedziela) na scenie lubelskiego „Globusa” zaprezentuje się sztafeta mistrzów w największym maratonie śmiechu.

Konrad Afaltowski
KADRY

Z prezesa na dyrektora. Z zieleni do energetyki

Biała Podlaska: miejska spółka Zieleń ma nowego prezesa, Jarosława Dubikowskiego. Dotychczasowy szef, Konrad Afaltowski ma przejść na dyrektorskie stanowisko w PGE.

Zakład przetwórstwa owoców i warzyw jako motor lokalnej gospodarki

Zakład przetwórstwa owoców i warzyw jako motor lokalnej gospodarki

Zakłady przetwórstwa owoców i warzyw odgrywają kluczową rolę w rozwoju lokalnych gospodarek, tworząc miejsca pracy, wspierając rolnictwo i dostarczając na rynek produkty wysokiej jakości. Dzięki ich działalności możliwe jest zachowanie świeżości oraz wartości odżywczych sezonowych owoców i warzyw, które następnie trafiają do konsumentów w postaci przetworów, soków czy konserw.

Z tej mąki chleba nie będzie. Trzy partie wycofane ze sprzedaży
PORZĄDKI W KUCHNI

Z tej mąki chleba nie będzie. Trzy partie wycofane ze sprzedaży

Przekroczenia dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A – to powód wycofania ze sprzedaży trzech partii mąki żytniej.

Najbardziej oblegane kierunki to pielęgniarstwo i informatyka. Akademia Bialska kusi młodych
EDUKACJA
galeria

Najbardziej oblegane kierunki to pielęgniarstwo i informatyka. Akademia Bialska kusi młodych

Studia na Akademii Bialskiej rozpoczęło 800 studentów pierwszego roku. A uczelnia buduje akademik, planuje nowe kierunki i nie narzeka na brak chętnych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium