Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 lipca 2017 r.
14:50

Gminy pomagają pszczołom. Do założenia 1,3 tys. pszczelich stołówek

0 3 A A

Pięć gmin w Lubelskiem przystąpiło do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom. W całej Polsce do założenia ponad 1,3 tysiąca pszczelich „stołówek” zobowiązały się 74 gminy. Wzorem dla innych jest Wola Mysłowska w powiecie łukowskim

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Podpisaliśmy Manifest ponieważ jesteśmy gminą typowo rolniczą, nie ma dużych zakładów – mówi Władysław Mika, wójt gminy Wola Mysłowska w powiecie łukowskim. – Mamy kilkudziesięciu wzorowych rolników, są to głównie producenci mleka. I mamy się czym pochwalić, bo mamy zdrowe, ekologiczne rolnictwo. Dbamy również o pszczoły.

Władze gminy Wola Mysłowska są jednym z sygnatariuszy Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom. W sumie w Polsce pod tym Manifestem podpisały się 74 gminy, w tym pięć z naszego regionu. Poza Wolą Mysłowską to Szastarka, Chełm, Wierzbica i Telatyn.

– W Manifeście była lista różnych rzeczy, które samorządy mogły sobie wybrać do realizacji – tłumaczy Łukasz Ruciński, przedstawiciel organizatorów programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. – To, na czym nam zależało najbardziej, to miejsca przyjazne pszczołom. Chodzi o tworzenie w ramach zieleni miejsc z roślinami miododajnymi.

20 tysięcy pszczelich stołówek

Organizatorzy programu przypominają, że w Polsce żyje 470 gatunków owadów pszczołowatych. Aż 222 z nich zagrożone jest wyginięciem.

Brakuje bowiem miejsc gdzie owady te znalazłyby pożywienie. – Nie mówię o pszczołach miodnych, udomowionych, tylko o całej masie innych pszczół, samotnic, dzikożyjących, którym dokucza głód – tłumaczy Ruciński.

Dlaczego tak jest? – Proszę popatrzeć jak zmienia się świat wokół nas. Coraz mniej jest dzikich łąk i nieużytków – mówi Ruciński. – Wieś się zmienia. Ogromne obszary są przeznaczane pod uprawę jednej rośliny. Żółte pola rzepaku są super, ale tylko na pewien czas. Później, z punktu widzenia pszczół to pustynia.

Chodzi o to, aby pszczoły mogły znaleźć pożywienie stale, nie tylko przez pewien czas. – Najważniejsze jest stworzenie całej mozaiki obszarów, gdzie owady mogą znaleźć pożywienie. Postawiliśmy sobie za cel by w tym roku powstało 20 tysięcy miejsc przyjaznych pszczołom – dodaje Ruciński

Konkurs na ogród

Gminy, które podpisały manifest, zadeklarowały stworzenie 1325 takich pszczelich „stołówek”. – Gminy zakładają klomby i rabaty. Są też takie, które wdrażają całą politykę w tym zakresie. Na ich terenie są np. świadomie utrzymywane nieużytki – – mówi Ruciński. – Ważne są też działania edukacyjne tj. informacje na stronie gminy, organizacja tematycznych prelekcji czy warsztatów, promocja pszczelarstwa.

I tak w gminie Wola Mysłowska jest organizowany np. konkurs na „Najpiękniejszy ogród przyjazny pszczołom”. Urzędnicy zachęcają do tworzenia ogrodów, w których pszczoły będą mogłyby znaleźć pożywienie.

„Od wielu lat obserwujemy modę na minimalistyczne ogrody z nisko przystrzyżonymi trawnikami i kilkoma iglakami” – piszą urzędnicy Urzędu Gminy w Woli Mysłowskiej. „Znikają natomiast z naszych ogrodów tradycyjne dla polskiej wsi kwiaty: malwy, dziewanny, nasturcje, nagietki czy wonne zioła. Coraz rzadziej spotkać można także drzewa i krzewy owocowe.”

– Organizujemy ten konkurs, bo chcemy pokazać osoby, które pomagają przeżyć pszczołom – dodaje wójt gminy Wola Mysłowska.

Przykład dla innych

Właśnie tę gminę organizatorzy programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” podają jako przykład dla innych samorządów. – Mogłoby się wydawać, że w takiej niewielkiej gminie wiejskiej, niewiele się dzieje. Tymczasem jest tam rozwinięty program edukacyjny do mieszkańców i do rolników dotyczący ochrony naturalnych siedlisk. Urzędnicy prowadzą akcję informacyjną dotyczącą m.in. ogławiania wierzb.

Przykłady pozytywnych działań z Woli Mysłowskiej znalazły się w raporcie podsumowującym akcję.

– 19 lipca wręczyliśmy ten dokument ministrowi rolnictwa Krzysztofowi Jurgielowi. W tym raporcie wymieniliśmy Wolę Mysłowską jako przykład dobrej praktyki do naśladowania – dodaje Ruciński.

Ty też możesz pomóc

Pszczołom pomagać mogą nie tylko samorządy, ale każdy kto ma ogród lub balkon. Można to zrobić chociażby przez posadzenie odpowiednich roślin. – Tych roślin jest naprawdę dużo, jest w czym wybierać. To mogą być np. zioła, jak mięta, szałwia, tymianek, rozmaryn i oregano. Ważne, by pozwolić tym roślinom zakwitnąć – podpowiada Ruciński.

Na liście roślin przyjaznych pszczołom są też m.in. różne gatunki chabrów, lawenda wąskolistna, lubczyk ogrodowy, macierzanka piaskowa, malwa różowa, pierwiosnek lekarski czy różne gatunki szałwi.

– Zachęcamy także to tego aby założyć tzw. taśmę pokarmową czyli posadzić różne rośliny, które kwitną sukcesywnie – w maju, czerwcu czy lipcu itd.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni
ZDJĘCIA
galeria

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni

W tym roku oddali ponad 71 tys. donacji, zapewniając bezcenny ratunek dla chorych osób. Dzisiaj, Ci najbardziej zaangażowani krwiodawcy, zostali nagrodzeni.

Zatrzymany został 19-latek

„Funkcjonariusz Interpolu" wyłudził 200 tys. zł. W sprawie został zatrzymany 19-latek

69-latek miał pomóc w akcji zwalczania oszustów, ale niestety, sam padł ich ofiarą. W sprawie został zatrzymany młody mężczyzna z okolic Puław.

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

W piątkowy wieczór piłkarze Motoru cieszyli się z trzeciego zwycięstwa z rzędu. Tym razem pokonali na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem
galeria

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem

150 lubelskich terytorialsów każdego dnia wspiera powodzian. Pracy nie brakuje, a akcja będzie prowadzona do odwołania.

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Rafał Trzaskowski będzie reprezentował Koalicję Obywatelską w wyborach na prezydenta w przyszłym roku. Zdecydowanie pokonał swojego politycznego kolegę.

Sylwia Matuszczyk (z piłką) zaliczy kolejny wielki turniej

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych rozegra ostatnie sparingi przed mistrzostwami Europy

Na ostatniego przeciwnika przed startem imprezy, która zadecyduje o przyszłości Arne Senstada wybrano Szwecję. Mecz z drużyną Trzech Koron odbędą się w sobotę Ystad i w niedzielę w Lund.

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?

Wprawdzie do świąt Bożego Narodzenia pozostał jeszcze miesiąc, ale to ostatni dzwonek, by przygotować najpopularniejsze świąteczne ciasto – piernik oraz pyszne pierniczki.

Pląsy w Trzydziestce
foto
galeria

Pląsy w Trzydziestce

Popularna trzydziestka, co weekend przyciąga tłumy spragnionych dobrej muzyki i zabawy. Impreza odbywa się na trzech parkietach. Jeśli chcecie poczuć atmosferę klubu 30, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin!

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz

Lubelskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych obchodziło swoje 60-lecie w wyjątkowy sposób. W piątek, 22 listopada, w Galerii TPSP „Przy Bramie” odbyła się jubileuszowa wystawa, która zgromadziła członków i sympatyków towarzystwa, artystów oraz mieszkańców Lublina.

Paweł Żyra i jego koledzy w sobotę zagrają u siebie z GKS Tychy

Górnik Łęczna kontra GKS Tychy czyli pojedynek specjalistów od remisów

Górnik Łęczna rozpoczyna ostatnią serie gier w tym roku kalendarzowym. Po w rozgrywkach spowodowaną meczami reprezentacji narodowych zielono-czarni podejmą w sobotę na swoim stadionie GKS Tychy. Początek meczu zaplanowano na godzinę 17.30

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

To forma wsparcia przede wszystkim dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Każdy może skorzystać i każdy może pomóc.

Aleksandra Stanacev to jedna z liderek Polskiego Cukru AZS UMCS

Polski Cukier AZS UMCS kontra Ślęza Wrocław. Wrogiem może być zmęczenie

W sobotę Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra we Wrocławiu z miejscową Ślęzą. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16, a transmisję będzie można obejrzeć na portalu emocje.tv.

Laureaci czołowych pozycji w tegorocznej edycji rankingu „Liderzy Zarządzania” podczas gali ogłoszenia wyników. Odbyła się w czwartek w łódzkim Teatrze Scena Monopolis

Ranking najlepiej zarządzanych szpitali. W czołówce placówki z naszego regionu

Szpitale z Zamościa, Puław, Łęcznej i Radecznicy znalazły się wśród wyróżnionych w tegorocznej edycji rankingu Liderzy Zarządzania organizowanym przez BFF Banking Group.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty