Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 lipca 2017 r.
14:50

Gminy pomagają pszczołom. Do założenia 1,3 tys. pszczelich stołówek

Pięć gmin w Lubelskiem przystąpiło do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom. W całej Polsce do założenia ponad 1,3 tysiąca pszczelich „stołówek” zobowiązały się 74 gminy. Wzorem dla innych jest Wola Mysłowska w powiecie łukowskim

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Podpisaliśmy Manifest ponieważ jesteśmy gminą typowo rolniczą, nie ma dużych zakładów – mówi Władysław Mika, wójt gminy Wola Mysłowska w powiecie łukowskim. – Mamy kilkudziesięciu wzorowych rolników, są to głównie producenci mleka. I mamy się czym pochwalić, bo mamy zdrowe, ekologiczne rolnictwo. Dbamy również o pszczoły.

Władze gminy Wola Mysłowska są jednym z sygnatariuszy Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom. W sumie w Polsce pod tym Manifestem podpisały się 74 gminy, w tym pięć z naszego regionu. Poza Wolą Mysłowską to Szastarka, Chełm, Wierzbica i Telatyn.

– W Manifeście była lista różnych rzeczy, które samorządy mogły sobie wybrać do realizacji – tłumaczy Łukasz Ruciński, przedstawiciel organizatorów programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. – To, na czym nam zależało najbardziej, to miejsca przyjazne pszczołom. Chodzi o tworzenie w ramach zieleni miejsc z roślinami miododajnymi.

20 tysięcy pszczelich stołówek

Organizatorzy programu przypominają, że w Polsce żyje 470 gatunków owadów pszczołowatych. Aż 222 z nich zagrożone jest wyginięciem.

Brakuje bowiem miejsc gdzie owady te znalazłyby pożywienie. – Nie mówię o pszczołach miodnych, udomowionych, tylko o całej masie innych pszczół, samotnic, dzikożyjących, którym dokucza głód – tłumaczy Ruciński.

Dlaczego tak jest? – Proszę popatrzeć jak zmienia się świat wokół nas. Coraz mniej jest dzikich łąk i nieużytków – mówi Ruciński. – Wieś się zmienia. Ogromne obszary są przeznaczane pod uprawę jednej rośliny. Żółte pola rzepaku są super, ale tylko na pewien czas. Później, z punktu widzenia pszczół to pustynia.

Chodzi o to, aby pszczoły mogły znaleźć pożywienie stale, nie tylko przez pewien czas. – Najważniejsze jest stworzenie całej mozaiki obszarów, gdzie owady mogą znaleźć pożywienie. Postawiliśmy sobie za cel by w tym roku powstało 20 tysięcy miejsc przyjaznych pszczołom – dodaje Ruciński

Konkurs na ogród

Gminy, które podpisały manifest, zadeklarowały stworzenie 1325 takich pszczelich „stołówek”. – Gminy zakładają klomby i rabaty. Są też takie, które wdrażają całą politykę w tym zakresie. Na ich terenie są np. świadomie utrzymywane nieużytki – – mówi Ruciński. – Ważne są też działania edukacyjne tj. informacje na stronie gminy, organizacja tematycznych prelekcji czy warsztatów, promocja pszczelarstwa.

I tak w gminie Wola Mysłowska jest organizowany np. konkurs na „Najpiękniejszy ogród przyjazny pszczołom”. Urzędnicy zachęcają do tworzenia ogrodów, w których pszczoły będą mogłyby znaleźć pożywienie.

„Od wielu lat obserwujemy modę na minimalistyczne ogrody z nisko przystrzyżonymi trawnikami i kilkoma iglakami” – piszą urzędnicy Urzędu Gminy w Woli Mysłowskiej. „Znikają natomiast z naszych ogrodów tradycyjne dla polskiej wsi kwiaty: malwy, dziewanny, nasturcje, nagietki czy wonne zioła. Coraz rzadziej spotkać można także drzewa i krzewy owocowe.”

– Organizujemy ten konkurs, bo chcemy pokazać osoby, które pomagają przeżyć pszczołom – dodaje wójt gminy Wola Mysłowska.

Przykład dla innych

Właśnie tę gminę organizatorzy programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” podają jako przykład dla innych samorządów. – Mogłoby się wydawać, że w takiej niewielkiej gminie wiejskiej, niewiele się dzieje. Tymczasem jest tam rozwinięty program edukacyjny do mieszkańców i do rolników dotyczący ochrony naturalnych siedlisk. Urzędnicy prowadzą akcję informacyjną dotyczącą m.in. ogławiania wierzb.

Przykłady pozytywnych działań z Woli Mysłowskiej znalazły się w raporcie podsumowującym akcję.

– 19 lipca wręczyliśmy ten dokument ministrowi rolnictwa Krzysztofowi Jurgielowi. W tym raporcie wymieniliśmy Wolę Mysłowską jako przykład dobrej praktyki do naśladowania – dodaje Ruciński.

Ty też możesz pomóc

Pszczołom pomagać mogą nie tylko samorządy, ale każdy kto ma ogród lub balkon. Można to zrobić chociażby przez posadzenie odpowiednich roślin. – Tych roślin jest naprawdę dużo, jest w czym wybierać. To mogą być np. zioła, jak mięta, szałwia, tymianek, rozmaryn i oregano. Ważne, by pozwolić tym roślinom zakwitnąć – podpowiada Ruciński.

Na liście roślin przyjaznych pszczołom są też m.in. różne gatunki chabrów, lawenda wąskolistna, lubczyk ogrodowy, macierzanka piaskowa, malwa różowa, pierwiosnek lekarski czy różne gatunki szałwi.

– Zachęcamy także to tego aby założyć tzw. taśmę pokarmową czyli posadzić różne rośliny, które kwitną sukcesywnie – w maju, czerwcu czy lipcu itd.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta odniosła w Brazylii już dwa zwycięstwa

Julia Szeremeta z awansem do finału Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Julia Szeremeta z drugim zwycięstwem podczas zawodów Pucharu Świata rozgrywanych w brazylijskim Foz de Igacu. W piątek zawodniczka Paco Lublin pokonała Ulzhan Sarsenbek z Kazachstanu.

Bartosz Zmarzlik (na pierwszym planie) w piątek zajął najmniej lubiane przez sportowców czwarte miejsce

MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha: Kubera o włos od zwycięstwa, Zmarzlik poza podium

Dwóch żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin dotarło w piątek do finału MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha, ale ani Dominik Kubera, ani Bartosz Zmarzlik nie zostali zwycięzcami imprezy. Najlepszy dzięki fenomenalnemu występowi w finale okazał się Michael Jepsen Jensen

Magda Więckowska zdobyła w Gnieźnie 8 bramek

PGE MKS FunFloor do wygranej w Gnieźnie potrzebował rzutów karnych

PGE MKS FunFloor Lubin znowu był zmuszony do pościgu w drugiej połowie. Tym razem udało mu się to tylko po części, bo do zwycięstwa w meczu z MKS URBiS Gniezno potrzebna była seria rzutów karnych.

Bartłomiej Korbecki zdobył w piątek dwa gole

Chełmianka na piątkę w derbach z Lewartem

Derby pomiędzy Chełmianką, a Lewartem zakończyły się zgodnie z planem. Drużyna Grzegorza Bonina rozbiła u siebie rywali aż 5:1. To pierwsza, domowa wygrana biało-zielonych w tym roku.

Jakub Bednarczyk strzelił w piątek w Legnicy fenomenalnego gola

Górnik Łęczna wygrywa na wyjeździe z Miedzią Legnica. Wspaniały gol Jakuba Bednarczyka

Jak nie szło to nie szło, ale teraz Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo w Legnicy nad tamtejszą Miedzią. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano była to pierwsza wyjazdowa wygrana w tym roku, a zarazem druga z rzędu

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty