Do końca czerwca Nadbużański Oddział Straży Granicznej przyjmie do służby 200 funkcjonariuszy służby kandydackiej. Tyle samo, ile w całym ubiegłym roku.
Bezwzględnym warunkiem przyjęcia do służby jest niekaralność,
a w przypadku mężczyzn doskonałe zdrowie i uregulowany stosunek do służby wojskowej. Postępowanie kwalifikacyjne rozpoczyna się od wstępnej rozmowy z kandydatem. Potem czekają go badania psychofizyczne, test sprawności fizycznej oraz badania przed komisją lekarską. W tym czasie pogranicznicy sprawdzą, czy kandydat może mieć dostęp do tajemnicy służbowej i państwowej. Drugi etap składa się z testów określających poziom ogólnej wiedzy kandydata, sprawdzianów sprawności fizycznej i znajomości języka obcego. Jest prowadzony w jednym z ośrodków szkoleniowych SG. Kandydaci muszą się także poddać badaniu na wykrywaczu kłamstw.
Zdaniem oficerów zajmujących się rekrutacją, najsłabszą stroną kandydatów jest znajomość języka obcego oraz sprawność fizyczna. Ci, którym naprawdę zależy na przyjęciu do służby, nie zdają się na łut szczęścia. Solidnie się przygotowują. Lepiej wypadają kobiety. Już prawie co dziesiąty pracownik oddziału to kobieta. Obecna rekrutacja zakłada co prawda ograniczony nabór pań, ale duże szanse mają absolwentki kierunków filologicznych oraz prawniczych.
- Większość kandydatów to ludzie zabiegający o jakąkolwiek pracę - mówi ppłk Andrzej Wójcik, rzecznik prasowy komendanta NOSG. - Mundur kojarzy im się z prestiżem i stabilizacją. Nie zdają sobie sprawy, jakie uciążliwości kryją się za służbą w SG.
Szczegółowe informacje dotyczące naboru zainteresowani znajdą na stronie internetowej: www.cs.sg.gov.pl oraz www.nosg.sg.gov.pl, bądź pod numerem telefonu: (0 82) 562 43 85.