Jeśli czytają nas ósmoklasiści to apelujemy: dziś odpoczywajcie, ile tylko się da lub róbcie wyłącznie to, co najbardziej lubicie! Jednym słowem zbierajcie siły przed zaczynającymi się jutro trzydniowymi zmaganiami z wiedzą.
Egzamin ósmoklasisty, bo nim mowa, rozpoczyna się już jutro, we wtorek o godz. 9 zmaganiami z języka polskiego. W kolejnych dniach uczniowie zmierzą się z matematyką i językiem obcym. Zdecydowana większość z nich wybrała język angielski, chociaż do wyboru był także francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski.
>>> Egzamin ósmoklasisty 2023 już we wtorek. Awokado może pomóc zdać go lepiej<<<
Zapewniamy, że trudno nie będzie, bo zarówno w tym jak i w przyszłym roku egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych, a nie w całości podstawy programowej. To jeszcze efekt pandemii i związanego z nią zdalnego nauczania.
Jednym słowem, zdający teraz będą musieli wykazać się znacznie mniejszą porcją wiedzy niż ich następcy już za dwa lata.
A kto przystąpi do egzaminu? Uczniowie klas VIII szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej. W województwie lubelskim będzie to 24 273 uczniów w 834 szkołach. Wśród nich będzie 412 uczniów z Ukrainy.
– Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać – podkreśla Jolanta Misiak, z Lubelskiego Kuratorium Oświaty. – Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej wymienionej w wykazie olimpiad lub laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, organizowanych z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, jest zwolniony z egzaminu z danego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z przedmiotu najwyższego wyniku.
Najdłuższy będzie egzamin z języka polskiego (120 minut). Krótsze będą zmagania z matematyką (100 minut) i z językiem obcym (90 minut). Oczywiście uczniowie z tzw. orzeczeniami (stwierdzającymi np. dysgrafię czy dysortografię – red.) będą mogli pisać dłużej odpowiednio o 60,50 i 45 minut.
W woj. lubelskim uczniowie rozwiążą zadania w 72710 arkuszach. Trzymamy kciuki żeby wszystkie były napisane na 100 procent!