Lublin

2 marca 2023 r.
7:10

Kamery na Starym Mieście już weryfikują tablice rejestracyjne

Autor: Zdjęcie autora ks agdy
Strażnicy są na ul. Noworybnej i Olejnej prewencyjnie. Będą między godz. 7 a 21 aż do odwołania
Strażnicy są na ul. Noworybnej i Olejnej prewencyjnie. Będą między godz. 7 a 21 aż do odwołania

1 marca zaczęły działać kamery weryfikujące tablice rejestracyjne aut wjeżdżających na Stare Miasto w Lublinie. Ma to uszczelnić system i wychwycić osoby, które nie mają zezwoleń. Nie wszyscy akceptują takie rozwiązanie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z początkiem marca miasto wdrożyło rozwiązanie, które ma uszczelnić system kontroli pojazdów nieuprawnionych do wjazdu na teren Starego Miasta. Wczoraj uwagę przejeżdżających ul. Lubartowską i przechodniów zwracały dwa samochody Straży Miejskiej ustawione przy wjeździe i wyjeździe.

- Nasze patrole są w miejscach gdzie zamontowano kamery prewencyjnie. Efekt jest taki, że kierowcy skręcający z ul. Lubartowskiej widzą samochód Straży Miejskiej i się wycofują. W środę, pierwszego dnia pracy monitoringu do godz. 15 zanotowaliśmy 23 takie przypadki. Do wieczora będą pewnie kolejne – mówi Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej.

Strażnicy na ul. Noworybnej i Olejnej będą między godz. 7 a 21 do odwołania.

Jest jak było

Jak tłumaczy rzecznik SM nic w zasadach poruszania się po Starym Mieście nie zmieniło.

- Obecność dwóch kamer weryfikujących tablice rejestracyjne pojazdów jedynie uszczelnią system. One po prostu pomagają nam w pracy. Nasz dyżurny dostaje powiadomienie, że wjechał samochód, którego numery nie są w bazie aut mogących się tu poruszać. Przekazuje tę informację patrolowi, który zawsze jest na terenie Starego Miasta i który dotrze do takiego kierowcy. Gdyby w jednym czasie było kilka zgłoszeń i jednak auta wyjechało ze Starego Miasta kierowca dostanie wezwanie do Straży Miejskiej – wyjaśnia Robert Gogola, który pytany jakie jest sens obecności kamery także przy wyjeździe z zabytkowego obszaru mówi, że zdarzają się kierowcy jadący pod prąd ul. Olejną. Po drugie samochody zaopatrzenia mogą być na Starym Mieście do godz. 11. Kamera zarejestruje opuszczających dzielnicę po tym czasie.

A co z palmami?

- Mamy problem z wjazdem, bo choć zwykle korzystamy z usług firm kurierskich czasami sami przywozimy towar. Staramy się robić to rano, cała operacja trwa kwadrans ale bywają u nas twórcy ludowi. Właśnie spodziewamy się pań z palmami, i co teraz? W ogóle nie wjadą? A twórcy prowadzący warsztaty, którzy muszą dostarczyć materiały? Słyszałam, że mają być jakieś zmiany. Rozumiem, że właśnie weszły w życie – mówi Katarzyna Kraczoń ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych, które prowadzi przy ul. Grodzkiej Galerię Sztuki Ludowej.

Stowarzyszenie nie ma wykupionego identyfikatora dla auta wpisanego w ewidencję weryfikowaną przez kamery. – Organizowaliśmy zjazd i potrzebny był catering, miał przyjechać o godz. 16. Był kłopot bo musiałam z wyprzedzeniem podać numer rejestracji pojazdu, który dostarczy dania, tymczasem firma miała ich kilka i trudno im było zaplanować kurs konkretnego auta – wspomina pracownica STL, która widzi, zwłaszcza latem, wzmożony ruch dostawców restauracji czy pubów i przyznaje, że jakieś regulacje poruszania się po Starym Mieście być powinny. Ale może mniej utrudniające funkcjonowanie.

Słupki są lepsze

Władze miasta informują, że montaż kamer był konsultowany z Radą Dzielnicy Stare Miasto, która wyasygnowała na ten cel 100 tys. złotych. Choć monitoring działa, nadal pojawiają się opinie, że trzeba było ten problem rozwiązać zupełnie inaczej.

- Do tej pory system był taki, że kierowcy byli karani, ale najpierw musiała przyjechać Straż Miejska by naocznie tego dokonać – mówi pan Tomasz. - Wielu ludzi jest nadal nieświadoma. Pomimo że są znaki to nie wszyscy je zauważają. Podobnie jest z dostawcami. Co z tego, że mają pozwolenie do godziny 11, wjeżdżali poza dozwolonymi godzinami, co więcej, zatrzymywali się tam gdzie nie powinni. Jestem fotografem, staram się ucywilizować to miasto, by było bardziej ludzko, przyjaźnie i bezpiecznie, bo na razie jest brzydko i nieestetycznie – dodaje mężczyzna, który uważa, że kamery nie spowodują tego, że ludzie nie będą wjeżdżali na Stare Miasto.

Jego zdaniem wydawanie 100 tys. zł na kamery nie będzie optymalnym rozwiązaniem. Optymalnym będzie słupek pneumatyczny, który mógłby wjeżdżających fizycznie zatrzymać.

- Co z tego, że ktoś dostanie mandat po dwóch tygodniach? W lecie mamy dużo turystów, dużo przyjezdnych, którzy będą na Stare Miasto nieświadomie wjeżdżać – komentuje pan Tomasz.

Kara za niestosowanie się do znaku B-1 (zakaz ruchu) to 8 punktów karnych, a wysokość mandatu może wynieść od 20 do 500 zł.

Kogo kamera lubi

Wjazd na Stare Miasto jest możliwy na podstawie identyfikatorów. Aktualnie wydanych jest ich ponad 400. To identyfikatory stałe dla mieszkańców i firm oraz czasowe dla hoteli, instytucji kultury, na okoliczność ślubów lub w związku z remontami.

Mogą tu też wjeżdżać pojazdy zaopatrzenia (w godz. 6-11), pojazdy służb komunalnych, Straż Miejska, policja. Taksówki mogą ale wtedy gdy przewożą osoby starsze, bądź z niepełnosprawnościami.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty