Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 marca 2023 r.
7:10

Kamery na Starym Mieście już weryfikują tablice rejestracyjne

Autor: Zdjęcie autora ks agdy
Strażnicy są na ul. Noworybnej i Olejnej prewencyjnie. Będą między godz. 7 a 21 aż do odwołania
Strażnicy są na ul. Noworybnej i Olejnej prewencyjnie. Będą między godz. 7 a 21 aż do odwołania

1 marca zaczęły działać kamery weryfikujące tablice rejestracyjne aut wjeżdżających na Stare Miasto w Lublinie. Ma to uszczelnić system i wychwycić osoby, które nie mają zezwoleń. Nie wszyscy akceptują takie rozwiązanie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z początkiem marca miasto wdrożyło rozwiązanie, które ma uszczelnić system kontroli pojazdów nieuprawnionych do wjazdu na teren Starego Miasta. Wczoraj uwagę przejeżdżających ul. Lubartowską i przechodniów zwracały dwa samochody Straży Miejskiej ustawione przy wjeździe i wyjeździe.

- Nasze patrole są w miejscach gdzie zamontowano kamery prewencyjnie. Efekt jest taki, że kierowcy skręcający z ul. Lubartowskiej widzą samochód Straży Miejskiej i się wycofują. W środę, pierwszego dnia pracy monitoringu do godz. 15 zanotowaliśmy 23 takie przypadki. Do wieczora będą pewnie kolejne – mówi Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej.

Strażnicy na ul. Noworybnej i Olejnej będą między godz. 7 a 21 do odwołania.

Jest jak było

Jak tłumaczy rzecznik SM nic w zasadach poruszania się po Starym Mieście nie zmieniło.

- Obecność dwóch kamer weryfikujących tablice rejestracyjne pojazdów jedynie uszczelnią system. One po prostu pomagają nam w pracy. Nasz dyżurny dostaje powiadomienie, że wjechał samochód, którego numery nie są w bazie aut mogących się tu poruszać. Przekazuje tę informację patrolowi, który zawsze jest na terenie Starego Miasta i który dotrze do takiego kierowcy. Gdyby w jednym czasie było kilka zgłoszeń i jednak auta wyjechało ze Starego Miasta kierowca dostanie wezwanie do Straży Miejskiej – wyjaśnia Robert Gogola, który pytany jakie jest sens obecności kamery także przy wyjeździe z zabytkowego obszaru mówi, że zdarzają się kierowcy jadący pod prąd ul. Olejną. Po drugie samochody zaopatrzenia mogą być na Starym Mieście do godz. 11. Kamera zarejestruje opuszczających dzielnicę po tym czasie.

A co z palmami?

- Mamy problem z wjazdem, bo choć zwykle korzystamy z usług firm kurierskich czasami sami przywozimy towar. Staramy się robić to rano, cała operacja trwa kwadrans ale bywają u nas twórcy ludowi. Właśnie spodziewamy się pań z palmami, i co teraz? W ogóle nie wjadą? A twórcy prowadzący warsztaty, którzy muszą dostarczyć materiały? Słyszałam, że mają być jakieś zmiany. Rozumiem, że właśnie weszły w życie – mówi Katarzyna Kraczoń ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych, które prowadzi przy ul. Grodzkiej Galerię Sztuki Ludowej.

Stowarzyszenie nie ma wykupionego identyfikatora dla auta wpisanego w ewidencję weryfikowaną przez kamery. – Organizowaliśmy zjazd i potrzebny był catering, miał przyjechać o godz. 16. Był kłopot bo musiałam z wyprzedzeniem podać numer rejestracji pojazdu, który dostarczy dania, tymczasem firma miała ich kilka i trudno im było zaplanować kurs konkretnego auta – wspomina pracownica STL, która widzi, zwłaszcza latem, wzmożony ruch dostawców restauracji czy pubów i przyznaje, że jakieś regulacje poruszania się po Starym Mieście być powinny. Ale może mniej utrudniające funkcjonowanie.

Słupki są lepsze

Władze miasta informują, że montaż kamer był konsultowany z Radą Dzielnicy Stare Miasto, która wyasygnowała na ten cel 100 tys. złotych. Choć monitoring działa, nadal pojawiają się opinie, że trzeba było ten problem rozwiązać zupełnie inaczej.

- Do tej pory system był taki, że kierowcy byli karani, ale najpierw musiała przyjechać Straż Miejska by naocznie tego dokonać – mówi pan Tomasz. - Wielu ludzi jest nadal nieświadoma. Pomimo że są znaki to nie wszyscy je zauważają. Podobnie jest z dostawcami. Co z tego, że mają pozwolenie do godziny 11, wjeżdżali poza dozwolonymi godzinami, co więcej, zatrzymywali się tam gdzie nie powinni. Jestem fotografem, staram się ucywilizować to miasto, by było bardziej ludzko, przyjaźnie i bezpiecznie, bo na razie jest brzydko i nieestetycznie – dodaje mężczyzna, który uważa, że kamery nie spowodują tego, że ludzie nie będą wjeżdżali na Stare Miasto.

Jego zdaniem wydawanie 100 tys. zł na kamery nie będzie optymalnym rozwiązaniem. Optymalnym będzie słupek pneumatyczny, który mógłby wjeżdżających fizycznie zatrzymać.

- Co z tego, że ktoś dostanie mandat po dwóch tygodniach? W lecie mamy dużo turystów, dużo przyjezdnych, którzy będą na Stare Miasto nieświadomie wjeżdżać – komentuje pan Tomasz.

Kara za niestosowanie się do znaku B-1 (zakaz ruchu) to 8 punktów karnych, a wysokość mandatu może wynieść od 20 do 500 zł.

Kogo kamera lubi

Wjazd na Stare Miasto jest możliwy na podstawie identyfikatorów. Aktualnie wydanych jest ich ponad 400. To identyfikatory stałe dla mieszkańców i firm oraz czasowe dla hoteli, instytucji kultury, na okoliczność ślubów lub w związku z remontami.

Mogą tu też wjeżdżać pojazdy zaopatrzenia (w godz. 6-11), pojazdy służb komunalnych, Straż Miejska, policja. Taksówki mogą ale wtedy gdy przewożą osoby starsze, bądź z niepełnosprawnościami.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Legion Ukraiński w Lublinie. Półtora tysiąca ochotników

Legion Ukraiński w Lublinie. Półtora tysiąca ochotników

W Lublinie działa jedyne centrum rekrutacyjne dla ochotników do Legionu Ukraińskiego. Do naboru zgłosiło się dotychczas ok. 1,5 tys. obywateli Ukrainy z całego świata. Kilkudziesięciu podpisało już umowy z armią i rozpoczęło szkolenie. Kolejne kontrakty zostaną podpisane jeszcze w lutym

Po porażce w Białymstoku Filip Luberecki i spółka chcą pokazać się z dużo lepszej strony na Motor Lublin Arenie

Motor kontra GKS Katowice. Po pierwsze zwycięstwo na wiosnę

Przed piłkarzami Motoru wyjątkowy mecz. W poniedziałek o godz. 19 zespół z Lublina zagra u siebie z GKS Katowice. Gospodarze będą chcieli zaliczyć pierwsze zwycięstwo w tym roku, a przy okazji efektownie pożegnać Rafała Króla.

Trzecia rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. "Podjęłam decyzję: muszę uciekać"

Trzecia rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. "Podjęłam decyzję: muszę uciekać"

Wydawało mi się, że wyjeżdżam na kilka miesięcy, że to wszystko szybko się skończy i wrócę do domu – rozmowa z Slavianą Triepak, Ukrainką, która w Polsce rozpoczęła nowe życie.

Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie i w rewanżu wygrała w lidze 3:1
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin lepsza od Steam Hemarpol Norwida Częstochowa

W spotkaniu 26. kolejki Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie zwyciężając 3:1. MVP meczu wybrany został przyjmujący gospodarzy Mikołaj Sawicki

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?
rozmowa

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?

Uczestnik wielu konwojów na Ukrainę, który trzy lata temu sam przyjął kilkudziesięciu uchodźców, także do własnego domu. O tym jak wyglądały pierwsze miesiące po rosyjskiej agresji, bezinteresownej fali pomocy i tym, jak zmieniła się Ukraina - rozmawiamy z Henrykiem Kozakiem, społecznikiem i prezesem kazimierskiego stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.

Tegoroczny Sacrofilm w CKF Stylowy w Zamościu planowany jest na pierwszą połowę marca
9 marca 2025, 18:00

Prawie trzy dekady z filmem religijnym. Kolejny przegląd wkrótce

Już po raz 29. w Zamościu odbędą się Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego. Tegoroczny Sacrofilm potrwa od 9 do 13 marca. W tym czasie wiele projekcji, prelekcji i spotkań, a także wydarzenia towarzyszące. Hasło tej edycji brzmi: „Pielgrzymi nadziei w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca”.

Jakub Lempach był trzeci w biegu na 60 metrów

Sześć medali naszych lekkoatletów na Halowych Mistrzostwach Polski

W weekend Toruń tradycyjnie w ostatnich latach był areną zmagań w ramach Halowych Mistrzostw Polski. To była udana impreza dla naszych zawodników, którzy w sumie wywalczyli sześć medali. Największe powody do radości mieli: Piotr Tarkowski, który okazał się najlepszy w konkursie skoku w dal oraz sztafeta mieszana 4x400 metrów AZS UMCS Lublin.

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy
foto
galeria

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy

W szczytowym okresie (lata 60. XX w.) w Lublinie funkcjonowało 16 kin. Do kultowych, które pamiętają całe pokolenia należą nie istniejące już: „Kosmos”, „Robotnik”, „Wyzwolenie” czy „Staromiejskie”. Zobaczmy, jak wyglądały te legendarne miejsca.

Adrian Zanberg w Chełmie

Zandberg w Chełmie: Polska nie może już dłużej stać w przedpokoju

Wzmocnienie obronności Polski, zmiana kursu polityki wobec Stanów Zjednoczonych czy też wyniki wyborów do Bundestagu – to tylko część tematów poruszonych przez Adriana Zandberga, kandydata partii Razem na prezydenta podczas konferencji prasowej w Chełmie.

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

W ambulansach, ale też np. domach kultury, parafiach i urzędach będą w najbliższym czasie organizowane zbiórki krwi. Pracownicy RCKiK w Lublinie pojadą do wielu miejscowości, by przyjąć krwiodawców. Ale tych, którzy mają grupę AB RhD+ wcale specjalnie nie oczekują.

Abdullatef Khmmaj to nowy lekarz w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym

Zatrudnili lekarza z Libii. Kolejki do ważnej poradni mają być krótsze

Dr n. med. Abdullatef Khmmaj, emerytowany profesor nadzwyczajny z Libii jest nowym pracownikiem Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Dołączył do grona medyków poradni hematologicznej. Szefostwo placówki zapewnia, że dzięki temu czas oczekiwania na wizytę znacznie się skróci.

UM Zamość pracuje bez sekretarza już kilka lat

Wakat w Ratuszu do wzięcia. Znów szukają sekretarza

To stanowisko w urzędzie być powinno, ale od kilku lat w Zamościu jest nieobsadzone. Ratusz właśnie ogłosił kolejny nabór. Poszukiwany jest sekretarz do magistratu.

Rafał Król w czwartek spotkał się z kibicami w Perła Sport Pubie, a w poniedziałek oficjalnie pożegna się z Motorem

Motor w poniedziałek oficjalnie pożegna Rafała Króla

Rafał Król w barwach Motoru Lublin rozegrał aż 290 meczów. Pierwszy z nich w 2008 roku. Ostatni pod koniec 2024 roku. W zimie doświadczony pomocnik i kapitan żółto-biało-niebieskich zdecydował się jednak wrócić do czwartoligowej obecnie Stali Kraśnik. W poniedziałek przy okazji meczu z GKS Katowice beniaminek pożegna swoją legendę.

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym
ZDJĘCIA
galeria

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym

Najczęściej czas źrebień zaczyna się wiosną. Ale są odstępstwa od reguły. W hodowli rezerwatowej koników polskich Roztoczańskiego Parku Narodowego pierwsze w tym roku młode przyszły na świat już kilka dni temu. I to w wyjątkowo mroźną noc.

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka
ZDJĘCIA
galeria

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca. Miasto przygotowało moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, by mogły spędzić ten czas w ciekawy sposób.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty