Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie wydał oświadczenie w sprawie decyzji o umorzeniu postępowania dyscyplinarnego wobec ks. prof. Tadeusza Guza. Jak czytamy, zarząd klubu przyjął decyzję Komisji Dyscyplinarnej „z niedowierzaniem”.
Chodzi o słowa ks. prof. Tadeusza Guza z maja 2018 roku. Pracownik naukowy KUL, podczas publicznego wykładu w Warszawie, mówił o mordach rytualnych i o tym, że nie da się ich wymazać z historii.
– Dlaczego? Dlatego, że my, polskie państwo, w naszych archiwach, w ocalałych dokumentach, mamy na przestrzeni różnych wieków – wtedy, kiedy Żydzi żyli razem z naszym narodem polskim – my mamy prawomocne wyroki po mordach rytualnych – przekonywał.
W listopadzie tego samego roku na te słowa zareagowała Polska Rada Chrześcijan i Żydów, która zaapelowała do abp. Stanisława Budzika i ówczesnego rektora ks. prof. Antoniego Dębińskiego o zajęcie stanowiska i „podjęcie surowych kroków dyscyplinujących wobec osoby głoszącej takie antyżydowskie i antykatolickie twierdzenia”. Sprawa trafiła do uczelnianego rzecznika dyscyplinarnego ds. nauczycieli akademickich. Po prawie dwóch latach, w październiku ubiegłego roku, postępowanie zostało umorzone. Polska Rada Chrześcijan i Żydów złożyła zażalenia na tę decyzję. Na początku marca tego roku Komisja Dyscyplinarna ds. Pracowników KUL postanowiła utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie.
Komisja KUL podkreśliła, że ks. Guz „z profesjonalną dbałością, przedstawił własną interpretację faktów historycznych”, a „prywatne poglądy lubelskiego duchownego mogą być trudne do akceptacji dla środowisk żydowskich”. Komisja zaznaczyła, że „szczegółowa weryfikacja przedmiotowego zagadnienia w ocenie Komisji jest możliwa w proponowanej przez ks. prof. Guza merytorycznej debacie naukowej”.
Na początku kwietnia KUL zareagował na falę krytyki po umorzeniu sprawy. „Pomawianie wyznawców judaizmu o czyny mordów rytualnych jest nieusprawiedliwione i nieuczciwe. Nie ma naszej zgody na tego rodzaju oskarżenia. Nie znajdują one uzasadnienia w faktach historycznych potwierdzonych badaniami naukowymi. Uniwersytet stoi na stanowisku wyrażanym przez Papieży potępiających zarzuty o mordy rytualne” – można było przeczytać w oświadczeniu Kolegium Rektorskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
To jednak nie zakończyło sprawy, bo oświadczenie w sprawie wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza wydał właśnie zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie.
„Stanowisko przyjęliśmy w związku z przypadającym w dniu 19 kwietnia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałania Zbrodniom przeciwko Ludzkości i 78. rocznicą wybuchu powstania w Getcie Warszawskim chcąc podkreślić, że tego rodzaju skandaliczne poglądy są zaprzeczeniem idei pokoju i stoją u podstaw antysemityzmu, a w jego konsekwencji, w przeszłości także tragedii Getta warszawskiego, Zagłady i wielu innych zbrodni przeciwko Ludzkości” – informuje Jakub Kiersnowski, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie.
***
OŚWIADCZENIE
Zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości, w dniu 78. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, 19 kwietnia 2021 r.
Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie z niedowierzaniem przyjął słowa Komisji Dyscyplinarnej ds. Pracowników Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, uzasadniające utrzymanie w mocy umorzenia postępowania wyjaśniającego w sprawie wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza*. W szczególności poraża zdanie stwierdzające, że kwestia tzw. mordów rytualnych „stanowi element nierozstrzygniętej ciągle dyskusji naukowej”.
Wspomniane uzasadnienie jest:
- obrazą ofiar antysemityzmu w całej Europie;
- obrazą judaizmu i jego zasad religijnych i moralnych;
- obrazą Kościoła, jego wysiłków do przezwyciężenia absurdalnych i raniących ludzi uprzedzeń i stereotypów opartych na kłamstwie;
- obrazą Jana Pawła II, który mówił w Yad Vashem, 23 marca 2000 roku, że Kościół „głęboko ubolewa z powodu nienawiści, prześladowań i przejawów antysemityzmu, jakie kiedykolwiek i gdziekolwiek spotkały Żydów ze strony chrześcijan”;
- obrazą idei uniwersytetu, która jest zbudowana na fundamencie szacunku dla argumentacji, dążeniu do prawdy i przekazywaniu jej kolejnym pokoleniom;
- obrazą tradycji KUL-u, którego dawna odwaga w służbie prawdy budowana była w najtrudniejszych latach opresji komunistycznej;
- obrazą dla Polski, państwa konstytucyjnie budowanego na podstawie uniwersalnych wartości prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna.
W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości, w 78. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim czujemy – pochodzącą z serca, z rozumu i z sumienia – potrzebę najgłębszego sprzeciwu wobec poglądów wyrażonych w oficjalnym dokumencie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, stawiających je wśród takich publikacji jak Protokoły Mędrców Syjonu spreparowane przez carską Ochranę.
Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie