Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

4 grudnia 2020 r.
10:17

Ekologia oczami naukowców na KUL. Dostało się też strajkom kobiet

194 2 A A
Sympozjum filozoficzne „Ekologia - nauka czy ideologia” na KUL
Sympozjum filozoficzne „Ekologia - nauka czy ideologia” na KUL

O „matni ekologizmu”, ekologii jako „zakładniku utopii”, "lewackich niszczycielach życia", neomarksizmie i neodarwinizmie mówili naukowcy z Lublina, Torunia, Chełma i USA podczas filozoficznego sympozjum „Ekologia - nauka czy ideologia?” na KUL.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Współczesna ekologia jest podszyta różnymi ideologiami. To ideologie specjalnie chronione przez środowiska antyreligijne – przekonywał prof. Piotr Jaroszyński z KUL, którego wykład poświęcony etymologii słowa „ekologia” rozpoczął czwartkowe sympozjum filozoficzne „Ekologia - nauka czy ideologia” na KUL.

Jako kolejny głos zabrał prof. Mieczysław Ryba. Z jego wykładu można było dowiedzieć się, że współczesna ekologia to nic innego jak „ideologia wspierana przez polityków UE i koncernów nastawionych na zysk kosztem słabszych krajów”.

– Na teorii ocieplenia klimatu chcą zarobić gospodarki, które już dziś są dominujące i koncerny produkujące tzw. technologie niskoemisyjne – mówił historyk, współpracownik Przemysława Czarnka, a dziś jego doradca w resorcie edukacji.

Jego zdaniem „ekologizm jest ściśle związany z ruchani proaborcyjnymi”, a „świat przyrody jest racjonalnie uprawiany, ale wchodzi fałszywa ideologia, która prowadzi do szkody dla przyrody i człowieka”.

Wspominał też Jana Szyszko, ministra środowiska w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego, „światowej sławy przyrodnika”, którego działania spotkały się z „niewiarygodnym atakiem”.

– Mamy do czynienia z neokolonializmem, z totalizmem – przestrzegał. – Człowiek równy zwierzęciu, który swoim istnieniem obciąża matkę-ziemię. Tak właśnie młodym ludziom jest podawane rozumienie świata. Że matka natura żąda ofiar.

Jego zdaniem, to stąd „moda na niejedzenie mięsa” czy „moda na aborcję”.

O neodarwinizmie i neomarksizmie w Europie mówił z kolei ks. prof. Tadeusz Guz.

– Na skutek ideologizacji kultury dokonuje się zamachu na rzeczywistość. Strajki kobiet czy rozruchy we Francji to rzeczy z góry zaplanowane. Pod płaszczykiem troski o rośliny i zwierzęta dąży się do unicestwienia wszechświata. Po to, by powrócić do nicości, gdzie nie ma chrześcijańskiej cywilizacji Polski i Europy.

Głos zabrał też dr Zdzisław Klafka, rektor toruńskiej uczelni o. Rydzyka. Jego wykład nosił tytuł „Ekologia mediów”. Redemptorysta przytaczał słowa Jana Pawła alarmując, że dziś „zagrożona jest wartość prawdy”. Przestrzegał przed „karykaturą rzeczywistości”

– Dziś na świat nie patrzymy liniowo a mozaikowo. Ten ma władzę, kto połączy obrazki – mówił rektor WSKSiM. – To jest walka o wszystko. Jeśli damy dostęp do naszego rozumu, to staniemy się częścią rozumu globalnego.

Dr Klafka przekonywał też, że dziennikarze codziennie stają przed wyborami. – Pisać prawdę czy kłamać? Myśleć samemu czy stadnie? Szanować godność ludzi czy dbać o oglądalność?

„Założenia ideowe filozoficzne ruchów ekologicznych” wziął na warsztat inny naukowiec najstarszej lubelskiej uczelni. Dr hab. Artur Mamcarz-Plisiecki uświadamiał słuchaczy czym grozi to, że „do rządów wchodzą rozmaite organizacje ekologiczne”.

– Ekosocjalizm próbuje walczyć z zasadami wolnego rynku. Ekofeminizm widzi zło w patriarchalnym społeczeństwie i niesie postulaty walki i zniszczenia. Ekoanarchizm widzi przyczynę dewastacji środowiska w zhierarchizowanym społeczeństwie.

Słuchaczka: Proszę się doedukować

Wywodom prelegentów przez kilka godzin przysłuchiwało się ok. 70 osób. Sympozjum odbyło się on-line – naukowcy mówili do kamer ze swoich domów lub gabinetów, a by ich posłuchać wystarczyło kliknąć w link na stronie internetowej KUL.

Aplikacja Microsoft Teams, z której korzystali słuchacze, daje możliwość dodawania komentarzy. Tu więc odbywała się równie ciekawa dyskusja.

Jako jedna z pierwszych odezwała się studentka biologii, która zarzuciła jednemu z wykładowców „ograniczenie umysłowe”. – Proszę doedukować się w kwestii czym tak naprawdę jest ekologia. Jest to dziedzina biologii, jedna z nauk przyrodniczych, badającą oddziaływania, relacje i powiązania między organizmem a środowiskiem. Nie jest to żadną ideologią – napisała Weronika Janta.

– Czy któryś z prelegentów ma jakąś rzeczywistą wiedzę nt. ekologii i możemy liczyć na wystąpienie zawierające naukowe fakty? Słucham od początku i muszę się zgodzić, że wiele treści rzeczywiście jest niezgodnych ze stanem rzeczywistym. To aż przerażajce – dopytywał Marek.

Dr hab. Mamcarz-Plisiecki tłumaczył, że to sympozjum o „charakterze filozoficznym”.

– Badamy założenia ideowe (filozoficzne i antropologiczne) niektórych nurtów ekologii. Śmiech i niesmak wynikają z niezrozumienia istoty naszej konferencji – odpowiadał na falę krytyki naukowiec z KUL. – Nie mówimy nic o zagadnieniach z dziedziny nauk przyrodniczych. Oddajemy to pole specjalistom. Ale jest chyba istotne, jaką koncepcję człowieka mają (przyznajmy: radykalne) nurty ekologii. Jakie chcą wprowadzać zmiany gospodarcze i społeczne, bo jeśli dojdą do władzy będzie to dotyczyć nas wszystkich. Nam chodzi tylko i wyłącznie o to właśnie - o antropologię filozoficzną. I jest niezwykle istotne, czy „ekolog”, który za chwile może stać się ministrem i będzie pewne zmiany wprowadzał. „Ekologia głęboka” to wciąż ekologia, czy może jednak nie?

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana
Kraj

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana

Dzisiaj w Stalowej Woli zawarta została umowa na zakup 250 wozów towarzyszących do samobieżnych haubic K9 oraz 96 haubic Krab wraz z wozami towarzyszącymi. Do tego dochodzi pakiet szkoleniowy i logistyczny. - To historyczny moment, inwestycja w bezpieczeństwo - ocenił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Radny miejski Konrad Wcisło zwrócił się do prezydenta Lublina z prośbą o zmianę organizacji ruchu na ul. Podzamcze. W odpowiedzi zastępca prezydenta Tomasz Fulara poinformował, że miasto nie planuje wprowadzenia proponowanych modyfikacji.

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Podejrzany za kratkami spędzi całą zimę. Mieszkaniec Kraśnika został aresztowany na trzy miesiące po tym, jak znieważył policjantkę, straszył wysadzeniem komisariatu i groził śmiercią innemu z funkcjonariuszy. Wcześniej używał przemocy wobec bliskiej osoby.

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa lubelskiego.

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium