

Nitowanie to sposób trwałego łączenia materiałów za pomocą nitów. W zależności od łączonych elementów konstrukcyjnych muszą one być odpowiednio dobrane, tak by spełniały swoją rolę. Proces ten stosowany jest do łączenia kształtowników stalowych, dźwigarów czy części maszyn i przedmiotów, ale także innych elementów stalowych. Świetnie sprawdza się również w przypadku skóry, drewna, jak również tworzyw sztucznych.

Rodzaje nitów

Nity można podzielić na wiele sposobów. Najbardziej popularne jest rozróżnienie nitów pod względem ich zastosowania. W tej kwalifikacji możemy wymienić następujące rodzaje nitów:
- Nity standardowe – nity zrywalne - najbardziej uniwersalny rodzaj nitów, który można stosować do wielu różnych prac. Nity standardowe nie posiadają jednoznacznego przeznaczenia - są uniwersalne. Standardowe nity mogą być wykonane z różnych materiałów.
- Nity otwarte – nity wpuszczane - ten rodzaj nitów stosowany jest między innymi do prac niskoobciążeniowych. W trakcie użycia wpuszczane są w otwory obustronnie. Taki sposób użycia powoduje to, że łączona powierzchnia nie posiada wybrzuszeń i jest idealnie płaska.
- Nity zamknięte – wykazują świetne właściwości wodoodporne oraz jako nieliczne pozwalają na zachowanie trzpienia.
- Nity szczelne – przede wszystkim stosowane tam, gdzie istotne jest zachowanie wodoszczelności. Nity szczelne gwarantują wodoszczelność.
- Nity rozprężne – mają bardzo dużą siłę zacisku. Zatrzymują końcówkę trzpienia, a następnie rozpęcznieją po stronie wewnętrznej. Sprawia to, że są bardzo odporne na rozciąganie.
- Nity rozwidlone – stosowane do łączenia delikatnych materiałów, miękkich przedmiotów np. drewno, płyta gipsowa, plastik czy laminat.
- Nity rowkowane – swoje zastosowanie znajdują w otworach nieprzelotowych ze względu na posiadane rowki.
Podział nitów ze względu na rodzaj łba

Inny rodzaj podziału, jaki jest stosowany na rynku to ze względu na rodzaj łba, jaki posiadają nity (stalowe, miedziane czy aluminiowe). Wg takiego kryterium można wyróżnić rodzaje nitów:
- Nity z łbem stożkowym - używane przy materiałach gdzie konieczne jest utrzymanie płaskiej powierzchni.
- Nity z łbem kulistym - charakteryzują się niskim profilem. Dzięki temu są bardzo uniwersalne i można je zastosować w większości łączeń.
- Nity z dużym kołnierzem – stosowane przede wszystkim do mocowania cienkich materiałów do twardego podłoża. Nity z dużym kołnierzem świetnie maskują zbyt duże otwory, zapewniając konstrukcji szczelność.
Poza podstawowymi rodzajami nitów pod względem łbów można wyróżnić nity z łbem grzybkowym, półokrągłym, soczewkowym czy łbem walcowym.
Nity stalowe, miedziane czy aluminiowe?

Materiały, z jakich wykonane są nity, stanowi główne kryterium przy ich wyborze. Od rodzaju dobranego materiału będą zależne ich właściwości i miejsce zastosowania. Każdy kupujący ma możliwość wyboru z poniższych możliwości:
- Nity stalowe - bardzo wszechstronny rodzaj nitów mające szerokie zastosowanie. Są najbardziej uniwersalnymi nitami. W skład nitów stalowych wchodzi żelazo węgiel oraz pozostałe pierwiastki. Posiadają wysokie właściwości plastyczne i nośne. Są nieco cięższe od nitów aluminiowych i w pewnym stopniu podatne na rdzę.
- Nity aluminiowe - bardzo różnorodna grupa nitów. Ich końcowe właściwości zależne są od zawartości magnezu w stopie aluminium. Nity posiadające mniejsze stężenie magnezu są stosunkowo miękkie, dlatego też świetnie sprawdzają się w łączeniu delikatnych materiałów podatnych na uszkodzenia. Nity aluminiowe z wyższą zawartością magnezu są twarde i znajdują dużo szersze zastosowanie. Używane są w miejscach wyjątkowo narażonych na rozciąganie czy tam, gdzie materiały są bardziej wymagające.
- Nity ze stali nierdzewnej – ich zastosowanie ma głównie miejsce tam, gdzie występuje ryzyko korozji oraz tam, gdzie w szczególny sposób wymagana jest sterylność m.in. w szpitalach i przemyśle spożywczym.
- Nity miedziane – są doskonałe do przewodzenia prądu elektrycznego oraz ciepła. Stosowane w celu uzyskania szczelności łączonego materiału przed płynami i gazami.
- Nity miedziano-niklowe – szczególnie stosowane w miejscach bardzo narażonych na korozję oraz tam, gdzie panuje wysoka temperatura.
Istnieje jeszcze jeden podział nitów, mianowicie ze względu na kształt. W tej kategorii podziału możemy wyróżnić nity pełne z pełnym sworzniem, nity rurowe z pustym sworzniem, nity drążone oraz nity tak zwane „ślepe".
Zalety nitów

- nitowanie jest tanią metodą łączenia,
- dostępne jest wiele rodzajów nitów,
- mogą łączyć praktycznie każdy rodzaj materiałów,
- nity są proste i szybkie w użyciu,
- są w stanie połączyć powierzchnię trudno dostępne (nawet jedna może być bez dostępu),
- nitowanie daje wysoką wytrzymałość łączenia.
Do każdego rodzaju nitów możliwe jest użycie dwóch rodzajów urządzeń. Dostępne są nitownice pneumatyczne oraz nitownice ręczne. Te pierwsze przeważnie stosowane są przez profesjonalistów w celu ułatwienia sobie pracy. Nitownice ręczne wymagają większego użycia siły, ale prace na nich niczym nie odbiegają od użyteczności nitownicy pneumatycznej.
