Na zewnątrz trzeba jeszcze zamontować ostatnie elementy elewacji, wewnątrz trwają prace wykończeniowe. Do Ecotech-Complex u zbiegu ulic Głębokiej i Pagi wkrótce zaczną wprowadzać się pracownicy naukowi
Budowa obiektu początkowo napotkała przeszkody. Z powodu opóźnień zerwano umowę w pierwszym wykonawcą, a z powodów proceduralnych przeciągało się wyłonienie kolejnego. Jednak na początku ubiegłego roku prace ruszyły z miejsca. Dziś są na etapie końcowym. - Wewnątrz pracujemy nad wykończeniami i układaniem ostatnich instalacji. Zostało nam malowanie ścian, olejowanie parkietów i sprzątanie. Na zewnątrz montujemy ostatnie elementy elewacji - mówi dr Andrzej Stępniewski, kierownik projektu Ecotech-Complex.
Po zakończeniu prac budowlanych obiekt będzie wyposażany w meble i aparaturę. Potem sukcesywnie będą się tu wprowadzać się naukowcy. W październiku natomiast zamontowany zostanie najnowocześniejszy rezonans w Polsce - z polem magnetycznym o mocy 7 tesli i średnicy otworu 60 cm.
- Co tydzień przyjeżdża do nas przedstawiciel wykonawcy, z którym na bieżąco rozmawiamy o szczegółach montażu urządzenia - zdradza dr Stępniewski.
Żeby zamontować ważący 40 ton rezonans, trzeba będzie wyburzyć jedną z zewnętrznych ścian budynku.
Cały Ecotech-Complex pochłonie blisko 150 mln złotych. 50 milionów kosztuje budowa samego budynku, podzielonego na cztery moduły: biologiczno-medyczny, żywnościowy, rolniczy i biotechnologiczny. Pozostała część tej kwoty trafi na wyposażenie obiektu. Koszt zakupu rezonansu to 30 milionów złotych.