Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 czerwca 2016 r.
6:51

Koniec gimnazjów, będą 4 lata liceum. Co sądzą o zmianach lubelscy nauczyciele?

0 80 A A
Wraca stary system edukacji. Koniec z gimnazjami! Na zdjęciu: międzyszkolny konkurs matematyczny w Gimnazjum nr 5 w Lublinie
Wraca stary system edukacji. Koniec z gimnazjami! Na zdjęciu: międzyszkolny konkurs matematyczny w Gimnazjum nr 5 w Lublinie

Ośmioletnia szkoła powszechna i czteroletnie liceum – tak będzie wyglądała polska oświata w 2017 roku. Minister edukacji podsumowała ogólnopolską debatę „Dobra zmiana”. Ogłoszone wczoraj reformy podzieliły lubelskich nauczycieli

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

We wrześniu rewolucji nie będzie. Reforma edukacji rozpocznie się w 2017 r. Wtedy uczniowie klasy szóstej nie pójdą już do gimnazjów – będą kontynuowali naukę w klasie siódmej szkoły powszechnej.

Szkoła powszechna

Edukacja wczesnoszkolna prowadzona będzie w klasach 1–4, przy czym w klasie 4. z uczniami zostanie ten sam wychowawca. Oprócz niego uczyć będą nauczyciele poszczególnych przedmiotów. Od klasy 5. dzieci zaczną naukę na tzw. etapie gimnazjalnym. Będzie mógł być on prowadzony w budynku dotychczasowej szkoły podstawowej lub też w dzisiejszych gimnazjach, żeby wykorzystać istniejącą bazę lokalową i wyposażenie klasopracowni.

Zmiany obejmą też programy nauczania. – Uczeń musi znać swoją literaturę i swoją historię. Musi budować swoją tożsamość, żeby być patriotą gospodarczym – podkreślała wczoraj minister Anna Zalewska.

Czeka nas zatem zwiększenie liczby godzin poświęconych na nauczanie historii oraz wprowadzenie korelacji między WOS, historią i językiem polskim. Uczniowie będą jeździć na współfinansowane przez resort wycieczki do miejsc pamięci.

Podstawa programowa zostanie stworzona dla godzin wychowawczych. Obowiązkowy stanie się szkolny wolontariat. Promowane ma być też czytelnictwo. Od 15-minutowego wspólnego czytania rozpoczynać mają się codziennie lekcje w klasach 1–4.

LO, technikum, szkoła branżowa

Po szkole powszechnej uczniowie będą mieli do wyboru czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum lub dwustopniową szkołę branżową, która zastąpi dzisiejsze szkoły zawodowe. Na pierwszym stopniu młodzież będzie uczyć się zawodu, po czym będzie mogła rozpocząć pracę. Albo też kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia kończącej się maturą zawodową. Po tym etapie możliwa będzie nauka w wyższej szkole zawodowej i uzyskanie licencjatu. Żeby zdobyć tytuł magistra konieczne będzie ukończenie technikum lub oprócz szkoły branżowej także liceum dla dorosłych.

Powrót do przeszłości

Informacje o zmianach w edukacji z napięciem śledzili nauczyciele z Lubelszczyzny. Jak je komentują? – Poznaliśmy zbyt mało szczegółów. To tylko zapowiedź zmian. Coś więcej będzie można powiedzieć dopiero wtedy, gdy przedstawione zostaną konkretne ustawy i rozporządzenia – uciął Marek Krukowski, dyrektor gimnazjum nr 18 w Lublinie.

Pozostali szefowie lubelskich szkół w nieoficjalnych rozmowach przyznawali jednak, że decyzja podzieliła środowisko. – Dyrektorzy podstawówek, z którymi rozmawiałem, są zgodni, że to dobra i oczekiwana przez rodziców zmiana. Wątpliwości budzi jedynie wydłużenie etapu wczesnoszkolnego o kolejny rok. W większości uważamy, że jest to strata czasu. Wbrew temu, co mówi pani minister, uczniowie płynnie przechodzą na wyższy etap nauki i zmiany tu nie były potrzebne – mówi dyrektorka jednej ze szkół podstawowych. – Samo wydłużenie czasu spędzonego na pierwszym etapie nauki uważamy jednak za celowe.

– Mimo wszystko zaskoczenie i ogromny niepokój – komentuje dyrektor lubelskiego gimnazjum. – Minister zapewnia, że nauczyciele gimnazjów nie stracą pracy, bo będą zatrudnieni przez większe podstawówki lub przejdą do liceów. Pojawić mają się też nowe funkcje: metodyk, doradca zawodowy, nauczyciel wspierający czy asystent wspierającego nauczanie obcokrajowców. Moi koledzy mają jednak ogromne wątpliwości, czy w praktyce zachowają miejsca pracy. Boją się zwolnień. Poza tym szkoda nam tego, co przez wiele lat udało nam się stworzyć. Nauka w większości gimnazjów utrzymywana była naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Teraz to, co budowaliśmy, zostanie zburzone i wrócimy do systemu obowiązującego za komuny, który członkowie PiS kiedyś tak bardzo krytykowali. To absurd.

Pozostałe informacje

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

329,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

299,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Komunikaty