O dwie kolejne osoby może się powiększyć grono honorowych obywateli Lublina. Członkowie Konwentu Honorowych Wyróżnień pozytywnie zaakceptowali kandydatury muzyka rockowego i wieloletniego wokalisty Budki Suflera Krzysztofa Cugowskiego oraz najbardziej utytułowanego lubelskiego piłkarza Władysława Żmudy.
Decyzja kapituły to pierwszy formalny krok do wyróżnienia tych dwóch zasłużonych dla Lublina postaci. Kolejnym, ostatecznym będzie przyjęcie uchwały przez Radę Miasta. Stosowne projekty mają zostać zgłoszone na najbliższe obrady.
Krzysztof Cugowski urodził się w 1950 roku. Wykształcenie muzyczne uzyskał w klasie fortepianu w Szkole Muzycznej, a następnie w Liceum Muzycznym w Lublinie. W latach 1983-2014 był wokalistą Budki Suflera, z którą koncertował w Polsce i za granicą. Ma w swoim muzycznym dorobku 12 albumów studyjnych, cztery koncertowe i pięć składanek. Wśród nich znajduje się płyta „Nic nie boli tak jak życie”, która sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy, tym samym ustanawiając nadal niepobity rekord sprzedażowy polskiej fonografii. Artysta został nagrodzony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Tytułem Ambasadora Województwa Lubelskiego, Medalem Prezydenta Miasta Lublina, Angelusem Lubelskim, a także nagrodą polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk ’97 w kategorii wokalista roku.
Władysław Antoni Żmuda, rocznik 1954, jest najbardziej utytułowanym lubelski piłkarz, który w latach 1973-1986 rozegrał 91 meczów w reprezentacji Polski. Wystąpił z nią na czterech mundialach, zdobywając srebrne medale (wówczas były one przyznawane za zajęcie trzeciego miejsca). Z kadrą olimpijską sięgnął także po wicemistrzostwo podczas igrzysk w Montrealu w 1976 roku. Karierę klubową rozpoczynał w Motorze Lublin, w barwach którego w 1971 roku wywalczył mistrzostwo Polski juniorów. Grał także w Gwardii Warszawa, Śląsku Wrocław, Widzewie Łódź, włoskich Hellas Werona i US Cremonese oraz amerykańskim Cosmosie Nowy Jork. Został odznaczony Srebrnym i Złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Lublin posiada obecnie 20 Honorowych Obywateli. W tym gronie znajdują się:
- prof. Wiesław Chrzanowski,
- prof. Andrzej Nikodemowicz,
- dr Wanda Półtawska,
- Julia Hartwig,
- Rita Gombrowicz,
- prof. Rocco Buttiglione,
- prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski,
- prof. Norman Davies,
- ks. abp Bolesław Pylak,
- św. Jan Paweł II,
- Marian Chojnowski,
- o. Hubert Czuma,
- ks. infułat Grzegorz Pawłowski,
- prof. Giuseppe Guarnaccia,
- o. Ludwik Wiśniewski,
- ks. prof. Andrzej Szostek,
- siatkarz Tomasz Wójtowicz,
- reżyser Juliusz Machulski.
Podczas ostatniej sesji radni zdecydowali o uhonorowaniu tym tytułem mecenasów sztuki Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego. Wyróżnienia oficjalnie mają oni odebrać podczas uroczystości zaplanowanej na początek lipca.