W miesiąc ustalone mają być nowe zasady podziału budżetu obywatelskiego. O to jak je ulepszyć Ratusz pyta samych mieszkańców. A jednocześnie daje im wciągającą lekturę, w której każdy może sprawdzić jak głosowali jego sąsiedzi, a jak rówieśnicy.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
W tym roku budżet obywatelski będzie dzielony już po raz trzeci. Za drugim razem głosowało się inaczej, niż za pierwszym i teraz też mogą czekać nas zmiany. Jakie?
– W tej sprawie rozpoczynamy dyskusję z mieszkańcami – mówi Piotr Choroś z Urzędu Miasta, który organizuje w tej sprawie dwa otwarte dla wszystkich spotkania: 12 i 19 stycznia. Początek o godz. 17 w Ratuszu. – Jeśli będzie trzeba zorganizować ich więcej - zrobimy to. Jesteśmy też otwarci na spotkania w dzielnicach. Zależy nam na opiniach mieszkańców. Już teraz dostajemy pytania, m.in. o techniczne aspekty głosowania przez internet: czy powinniśmy tam wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia, np. kod wysyłany przez sms, albo wysyłany mailem link do aktywacji konta. Szczegóły te mogą wpływać na frekwencję.
Na dyskusję i ustalenia nie jest wcale tak dużo czasu. – Połowa lutego to termin, gdy powinny być już znane zasady trzeciej edycji budżetu obywatelskiego – mówi Choroś. Wtedy też jasne ma być już m.in. to na ile projektów będzie można oddać głos i to jak będzie przebiegać głosowanie przez internet.
Nie w połowie lutego, ale już teraz udostępniona została miejska baza danych umożliwiająca sprawdzenie, jakim poparciem cieszyły się poszczególne projekty w określonych grupach wiekowych, czy też na konkretnych ulicach. A nawet to, na co chętniej głosowały panie, a na co panowie.
Dane są uszczegółowione co do rocznika. Dzięki temu dowiadujemy się, że jedyna głosująca 102-latka poparła projekt budowy boiska dla podstawówki przy ul. Kalinowszczyzna. Właśnie ten projekt był numerem jeden wśród 242 głosujących lublinian, którzy skończyli 91. rok życia. Jedna z dwóch 101-letnich pań poparła plac zabaw przy ul. Wygon, a druga jezdnię i chodnik w ul. Biskupińskiej. Za to wśród najmłodszych głosujących (16–18 lat) największe poparcie miała budowa boiska przy Zemborzyckiej.
Ze statystyk jasno wynika, że głosom ludzi młodych zawdzięcza zwycięstwo projekt „Aktywny Student”. W kategorii projektów dużych zajął pierwsze miejsce z wynikiem 5800 głosów, z czego aż 4977 oddały osoby w wieku lat 19–25. W grupie wiekowej 56–65 lat najpopularniejszy był remont ul. Wiklinowej wraz z budową miejsc parkingowych, a mieszkańcy w wieku 81–90 lat najchętniej głosowali na remont ul. Balladyny. Nietrudno się domyślić, że na ul. Balladyny projekt ten był pierwszy na podium. Na ul. Skłodowskiej królował projekt budowy skateparku, choć zyskał tylko 9 z 86 głosów oddanych przez mieszkańców tej ulicy.
Z tabelek dowiemy się i tego, że panie głosowały zdecydowanie chętniej niż panowie. Kobiety oddały ponad 68 tys. głosów, podczas gdy mężczyźni 49 tys.