Wykładowcy z kilku polskich uczelni oraz uniwersytetu w Nottingham przyjadą do Lublina na organizowaną na KUL konferencję naukową poświęconą twórczości autora „Władca Pierścieni”. W programie m.in. msza w intencji wyniesienia pisarza na ołtarze
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Konferencja studencko-doktorancka „…dzieło zasadniczo religijne i katolickie? Teologia, światopogląd i świat wartości w twórczości J. R. R. Tolkiena” odbędzie się 1 i 2 marca. W programie sympozjum jest ponad 20 wykładów, które wygłoszą przedstawiciele kilku uczelni, m.in.: KUL, UMCS, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego czy University of Nottingham.
Ale to właśnie msza, która zostanie odprawiona w środę o godz. 8 w Kościele Akademickim KUL wzbudza największe zainteresowanie internautów. Dyskusję na temat intencji nabożeństwa rozpoczęli na portalu Wykop.pl. „Lubię i szanuję Tolkiena, ale inicjatywa moim zdaniem absurdalna i zupełnie niepotrzebna” – czytamy w jednym z komentarzy. „Osoba błogosławiona czy święta powinna spełniać więcej warunków prócz napisania książki?” – zastanawia się ktoś inny.
– To inicjatywa organizatorów, z pewnością uzasadniona. Ale trudno dopatrywać się czegoś złego w modlitwie w czyjejś intencji – mówi nam Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.
Jak się okazuje, pomysł wyniesienia prof. Tolkiena na ołtarze nie jest nowy. – W Anglii są prowadzone starania o podjęcie jego procesu beatyfikacyjnego. Po internecie krąży modlitwa w tej intencji – mówi o. Anicet Piotr Gruszczyński, doktorant na Wydziale Teologii KUL i jeden z organizatorów konferencji.
– Mało kto wie, że prof. Tolkien był głęboko wierzącym człowiekiem. Z jego twórczości przebija coś, co jeden z czytelników nazwał „blaskiem niewidzialnej lampy”. Chociaż nie ma w niej Boga, obrzędów religijnych i modlitwy, to jest tam bardzo subtelny duch wiary. Spotkałem się ze świadectwami, że ktoś odkrył Boga właśnie po przeczytaniu fantasy. Często myślimy, że żeby być świętym trzeba dokonać ważnych dzieł, jak głoszenie Ewangelii w Afryce, ale chodzi głównie o czynienie dobra. Czy pisanie dobrych książek nie jest takim dziełem?
Konferencja ma charakter otwarty, a uczestnictwo w niej będzie bezpłatne. Wykłady mają być także transmitowane w internecie. – Nawet jeśli ktoś nie czytał książek, a z Tolkienem spotkał się tylko oglądając ekranizacje jego dzieł, nie będzie się nudził. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych – zachęca o. Gruszczyński.
John Ronald Reuel Tolkien
Ur. 3.01.1892, zm. 2.09.1973. Angielski pisarz oraz profesor filologii i literatury staroangielskiej na University of Oxford. Autor m.in.: „Hobbita, czyli tam i z powrotem” czy trylogii „Władca Pierścieni”, które przyczyniły się do spopularyzowania literatury fantasy. Opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej, współpracował przy powstaniu największego słownika języka angielskiego „Oxford English Dictionary”. Znał w różnym stopniu ponad 30 języków.