Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 stycznia 2021 r.
9:59

Stary Gaj w Lublinie. Ekolodzy wskazali 32 drzewa do ochrony, może ją dostać tylko 7

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
11 1 A A
Stary Gaj
Stary Gaj (fot. Jacek Szydłowski)

Tylko siedem nowych pomników przyrody może zostać ustanowionych na terenie lasu Stary Gaj, chociaż ekolodzy wskazali ponad trzydzieści drzew, które ich zdaniem zasługują na taką ochronę. Urzędnicy i leśnicy doszli do wniosku, że większość wskazanych drzew jednak nie jest aż tak cennych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uznanie drzewa za pomnik przyrody skutkuje nie tylko tym, że nie można go wyciąć. W jego pobliżu zabronione jest wykonywanie wszelkich prac, które mogą mu zaszkodzić, a opiekę nad nim przejmuje miasto, niezależnie od tego, czy jest właścicielem danej nieruchomości.

Przyszli z długą listą

O taką ochronę dla 32 drzew w lesie Stary Gaj prosili działacze Towarzystwa dla Natury i Człowieka, organizacji lubelskich ekologów. Wniosek w tej sprawie złożyli do Urzędu Miasta już w połowie zeszłego roku. Wskazane przez nich drzewa znajdują się w różnych zakątkach lasu, a najwięcej na południowo-zachodnich krańcach oraz w pobliżu ul. Stary Gaj.

Aktywiści od razu zastrzegali, że nie wszystkie drzewa, które ich zdaniem zasługują na miano pomników, są okazami zdrowia. – Mają różne huby, dziuple, odłamane konary i próchnicę, ale w ten sposób stają się rozsadnikami wszystkich istot żyjących w lesie – mówił nam Radomił Filipek, działacz Towarzystwa. – Dzięki temu mamy choćby dzięcioły, bo nie będzie ich wtedy, gdy nie będą miały co jeść, a one jedzą robaki żyjące pod korą.

Urzędnicy tną wykaz

Wniosek ekologów trafił do Biura Miejskiego Architekta Zieleni, które zaczęło uzgodnienia z Nadleśnictwem Świdnik. Trzeba tu wyjaśnić, że miasto nie może uznać drzewa za pomnik przyrody, jeżeli nie zgadza się na to właściciel nieruchomości.

– Wspólnie z przedstawicielami Nadleśnictwa Świdnik przeprowadzona została wizja lokalna – informuje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. – Pozytywnie zaopiniowano siedem drzew, które nie tylko spełniają kryteria wymiarowe dla pomników przyrody, ale również wyróżniają się wielkością, pokrojem korony, miejscem usytuowania oraz dobrym stanem zdrowotnym.

„Nie wyróżniają się”

Dlaczego tylko 7 spośród 32 drzew uznano za nadające się na pomnik? – Część z pozostałych drzew wskazanych we wniosku jest w złym stanie zdrowotnym – wyjaśnia Urząd Miasta. – Sześć drzew, pomimo że spełniają kryteria wymiarowe i są w zadowalającej kondycji zdrowotnej, nie wyróżniają się na tle sąsiadującego z nimi drzewostanu. Tymczasem status drzewa pomnikowego jest zarezerwowany dla wyjątkowych okazów, wyróżniających się wśród otoczenia lub mających wartość kulturową lub historyczną.

Na decyzję trzeba czekać

Ostateczna decyzja w sprawie uznania drzewa za pomnik przyrody należy do Rady Miasta. Nie zanosi się jednak na to, by radni szybko dostali z Ratusza projekt uchwały ustanawiającej nowe pomniki na terenie Starego Gaju.

– Drzewa, które zostały zaopiniowane pozytywnie, zostaną poddane dalszej procedurze uznania ich statusu pomników przyrody. Chodzi m.in. o opracowanie dokumentacji i uzgodnienia z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska – zapowiada Głazik. – Projekt uchwały może być poddany pod obrady jesienią.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Akcja defibrylacja. Darmowe badania i nauka pierwszej pomocy
23 maja 2024, 10:00

Akcja defibrylacja. Darmowe badania i nauka pierwszej pomocy

Narkogogle, konkursy, symulator dachowania i nauka używania AED. To w ramach Akcji Defibrylacji organizowanej przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe.

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców
27 czerwca 2024, 16:00

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców

Kobiecy kolektyw Ladr Ache z Belgii, Kety Fusco, czyli włoska mistrzyni elektrycznej harfy, Gruzini z rockowego Bedford Falls, badfocus - czeski specjalista od muzyki klubowej, a także reprezentujący Ukrainę - SI Process oraz DZ’OB zamykają obsadę tegorocznego festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia.

Pierwszy Brunch pod chmurką już w najbliższy weekend. Wydarzenie odbędzie się na błoniach pod zamkiem
26 maja 2024, 8:30

Inspirujące rozmowy i śniadanie na trawie. Startuje kolejna edycja wydarzenia

Już w najbliższy weekend błonia pod zamkiem zamienią się w jedno wielkie miejsce na piknik. Wraca kolejna edycja wydarzenia Brunchu pod chmurką.

Klaudyna Sadowska i Krzysztof Kot
PODCAST DLA WAS
film

DLA WAS – to już 5 odcinek podcastu!

O 18.00 na kanale YouTube Dziennika Wschodniego kolejny, piąty już odcinek psychologicznego podcastu DLA WAS. Co tydzień autorzy dostarczają wielu wskazówek dotyczących naszego życia i radzenia sobie z różnymi problemami.

Wiedźmin 3: Dziki Gon
film

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Zrób sobie własnego wiedźmina (wideo)

W sobotę minęło dziewięć lat od premiery, a dziś gra dostała pakiet narzędzi modderskich. Pełna wersja Wiedźmin 3 REDkit jest już gotowa do pobrania za pośrednictwem platform GOG, Steam i Epic Games Store.

Piotr Ceglarz w tym sezonie zdobył aż 12 goli

Piotr Ceglarz (Motor Lublin): Cała kolejka ułożyła się tak, że nie mogło być lepiej

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, piłkarzem Motoru Lublin

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Mijają 33 lata od powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. To największy oddział SG w kraju. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Pogranicznicy w czwartek (23 maja) świętować będą urodziny swojej placówki.

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych
WAKACJE

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych

Darmowy wikt i opierunek plus 6000 złotych żołdu – to tylko niektóre z bonusów przygotowanych przez armię dla uczestników programu „Wakacje z wojskiem”. Chętnych w naszym województwie jest dużo, a liczba miejsc ograniczona.

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie
galeria

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie

Awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 64 funkcjonariuszy. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się apel z okazji „Dnia Strażaka 2024”.

Tak wyglądało święto Dzielnicy Czuby Południowe w 2022 roku.
29 maja 2024, 16:00

Piknik, zabawa i koncerty. Czuby Południowe mają swoje święto

W środę 29 maja w Parku im. Jana Pawła II odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Czuby Południowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rodzina Duttonów w komplecie, czyli czas na finał serialu Yellowstone
SERIALE

Yellowstone: ruszyły zdjęcia do finału. Premiera w listopadzie

Ekipa serialu właśnie weszła na plan zdjęciowy w stanie Montana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, efekt ich pracy, czyli sezon 5B serialu Yellowstone zobaczymy już w listopadzie.

Kamil Zawislak „Wishlake” to wokalista, producent i pianista w nagradzanym międzynarodowym zespole Quantum Trio. Pochodzi ze Śląska, a muzyczne szlify otrzymał w konserwatorium Codarts w Rotterdamie
LUBLIN

Beksiński.Live 2024: Muzyka, obrazy i Sztuczna Inteligencja

Już jutro (22 maja) w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak „Wishlake”. Z Kamilem Zawiślakiem rozmawiamy o Zdzisławie Beksińskim i muzyce.

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Przeniesienie maszyn z jednego miejsca do drugiego może być skomplikowanym zadaniem, wymagającym precyzyjnego planowania, ścisłej kontroli i skrupulatnej organizacji. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom efektywnej relokacji maszyn, które stanowią fundament sukcesu w nowym środowisku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty