Prawie 125 tys. razy wypożyczano w tym roku jednoślady działające w ramach Lubelskiego Roweru Miejskiego. W systemie zarejestrowało się blisko 20 tys. użytkowników.
W tym roku miejska wypożyczalnia rowerów na minuty wystartowała 21 marca. Po raz pierwszy jej zarządzanie i obsługa spoczywa w całości na mieście. Operatorem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie. Wcześniej, od 2014 roku, system był obsługiwany przez zewnętrzną firmę.
Przez nieco ponad pięć miesięcy rowery wypożyczano 124,8 tys. razy, a umożliwiającą korzystanie z miejskich jednośladów pobrało 19,6 tys. osób. W samym okresie wakacyjnym wypożyczeń było prawie 50 tysięcy, w tym czasie przybyło też prawie pięć tysięcy nowych użytkowników.
Zdaniem władz miasta jest to dobry wynik. Potwierdzają to statystyki. W całym minionym sezonie miejskie jednoślady były wypożyczane prawie 120 tys. razy. W 2021 roku skorzystano z nich blisko 76,5 tys. razy.
– Zarówno start, jak i funkcjonowanie Lubelskiego Roweru Miejskiego oceniamy bardzo pozytywnie. Obserwujemy duże zainteresowanie mieszkańców i mieszkanek oraz odwiedzających nas gości korzystaniem z tej formy podróży po mieście. Stale zwiększająca się liczba zakładanych kont także wskazuje na rosnącą popularność systemu. Mamy nadzieję, że ten trend się utrzyma, szczególnie w związku z powrotem uczniów i studentów, a rower miejski nadal będzie chętnie wybieranym środkiem transportu – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.
W ramach LRM użytkownicy mają do dyspozycji 625 rowerów, w tym 15 dziecięcych, rozlokowanych na 129 stacjach na terenie miasta. Wypożyczenie na czas do 30 minut kosztuje 1 zł. Za następne pół godziny trzeba zapłacić 50 groszy, a za każdą kolejną godzinę – złotówkę. Wypożyczenie trwające dłużej niż 24 godziny wiąże się jednak z koniecznością uiszczenia opłaty w kwocie 300 zł.
System jest powiązany z komunikacją miejską, poprzez integrację z Lubelską Kartą Miejską i programem Lubika. Posiadacze biletu okresowego każdego dnia jego obowiązywania mogą przez 30 minut korzystać z roweru miejskiego za darmo. Dla osób mających identyfikator LKM obowiązuje specjalny cennik wypożyczeń.
Jak długo w tym roku będzie funkcjonowała miejska wypożyczalnia jednośladów? Umowa z MPK Lublin przewiduje obsługę systemu w okresie od początku marca do końca listopada.
- Planujemy utrzymywać system jak najdłużej i wystartować w przyszłym roku możliwie jak najwcześniej. Konkretne daty zakończenia obecnego sezonu i startu kolejnego uzależniamy od panujących warunków atmosferycznych – zapowiada Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta.