Lubelskie Fabryki Wag zostały wystawione na sprzedaż. Właściciel wytwórni FS Holding szuka dla niej inwestora. Taką decyzję wymusił tani import z Azji.
FS Holding szuka więc inwestora branżowego, gotowego przejąć fabrykę. Kupiec zyskałby nie tylko nowoczesny zakład, ale również blisko 3 hektary atrakcyjnych gruntów przy ul. Łęczyńskiej w Lublinie.
- Nieruchomość jest objęta aktualnym planem zagospodarowania terenu - dodaje Sławek. - Składa się z kilku budynków o powierzchni 9,5 tys. mkw., zlokalizowanych na działce o pow. 2,8 ha.
Tak duży teren nie jest już firmie potrzebny. Na przestrzeni lat zmieniła się technologia produkcji wag i nie wymaga już ona olbrzymich przestrzeni produkcyjnych. To zaleta, bo potencjalny inwestor będzie mógł na nowo zagospodarować część terenów przy ul. Łęczyńskiej.
Nie mniej istotne dla inwestora jest to, że po latach stagnacji, FAWAG poprawił swoje wyniki finansowe. W ubiegłym roku przychody fabryki ze sprzedaży osiągnęły 7 mln zł. To oznacza roczny wzrost na poziomie blisko 7 procent.
- Mimo tych wskaźników, uważamy, że naprawdę mocny i stabilny rozwój FAWAGU możliwy jest wyłącznie przy wsparciu solidnego partnera z branży, mającego pewną pozycję na niezwykle trudnym, konkurencyjnym rynku - mówi Sławomir Stanowski, wiceprezes FS Holding.
Początki FAWAGU sięgają 1879 roku. Pierwszą fabrykę wag założył wówczas w Lublinie pochodzący z Czech Wilhelm Hess. W 1908 roku powstała druga fabryka wag Piotra Księżyckiego, a w 1932 roku firma Jarosława Caudra. W 1951 roku z połączenia tych trzech upaństwowionych zakładów powstały Lubelskie Fabryki Wag.
Po zmianie ustroju FAWAG wszedł w skład państwowego FS Holding. Ten został później sprywatyzowany i przejęty przez Fundusz Inwestycyjny Mars FIZ. Od tego czasu FS Holding koncentruje swoją działalność na rynku finansowym i w sektorze nieruchomości. To jeden z powodów, dla które firma postanowiła poszukać inwestora branżowego dla FAWAG.