Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 września 2015 r.
12:14

Lubelskie kino "Bałtyk" i premiera najsłynniejszego przedwojennego filmu w języku jidysz

Ul. Peowiaków. Pod numerem 11 było przed II wojną światową kino Bałtyk (Fot. Wojtek Nieśpiałowski)
Ul. Peowiaków. Pod numerem 11 było przed II wojną światową kino Bałtyk (Fot. Wojtek Nieśpiałowski)

Najsłynniejszy przedwojenny film w języku jidysz to "Dybuk" Michała Waszyńskiego. Wszedł na ekrany we wrześniu 1937 roku. Okazuje się, że premierowy pokaz zorganizowano w… Lublinie. W niedzielę, 20 września, w rocznice tego wydarzenia, gratisowy pokaz "Dybuka".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kino Bałtyk. Już od 20-go tego miesiąca prezentowana będzie w naszym kinie słynna legenda dramatyczna na podstawie Sz. An-skiego w reżyserii M. Waszyńskiego. "Dybuk", dramatyczna legenda An-skiego przewyższa wszystkie dzisiejsze dzieła mające związek z żydowskim życiem. Pieśni religijne w wykonaniu Gerszona Siroty. W rolach głównych Morewski, Samberg, Lili Liliana, Dina Halpern, Liebgold, Bożyk, Lipman.

Takie ogłoszenie mogły przeczytać osoby, które 14 września 1937 roku kupiły dziennik "Lubliner Tugblat".

9 dni wcześniej

Natknął się na nie Piotr Nazaruk.

- Piotrek studiował filozofię, od czerwca jest stażystą w Ośrodku Brama Grodzka-Teatr NN i pracuje przy gromadzeniu informacji na potrzeby projektu "Lublin Brama Pamięci. Miasto żydowskie". Przeglądał przedwojenne gazety w języku polskim i w jidysz. Zaciekawiła go ta wzmianka - mówi Jacek Jeremicz, który koordynuje ten projekt.

Do tej pory powszechnie się uważało, że premiera "Dybuka" odbyła się 29 września 1937 w Warszawie. Najnowsze ustalenia Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" przesuwają to wydarzenie o 9 dni i przenoszą z Warszawy do Lublina.

- Nie mamy twardych dowodów, czyli dokumentów, dlaczego tak się stało i jakie powiązania miał ówczesny właściciel kamienicy przy Peowiaków 11 z reżyserem i całą produkcją. Mamy jedynie poszlaki. Możliwe, że właściciele kina "Bałtyk" byli finansowo powiązani z ówczesnym filmowym światkiem - mówi Jacek Jeremicz, który przytacza tekst z jednego z plakatów reklamujących projekcje, który tłumaczył widzom, że ceny biletów nie mogą być niższe, bo produkcja filmu była droga.

Co ciekawe, na ekranie pojawia się postać Majera Bałabana, który był także konsultantem historycznym filmu. A Majer Bałaban (1877–1942) to polski historyk, orientalista, jeden z najwybitniejszych badaczy dziejów Żydów w Polsce, który był w czasie I wojny światowej rabinem w armii austriackiej na terenie Lublina. Jest też autorem "Żydowskiego Miasta w Lublinie".

Wielka droga życiowa

"Dybuk" to, jak informowało ogłoszenie z 1937 roku, ekranizacja dramatu Szymona An-skiego. Film osadzony w mistycznej scenerii chasydzkiego sztetla, opowiada historię niespełnionej miłości młodego talmudysty Chonena i pięknej Lei, których połączyła dopiero śmierć.

Michał Waszyński - właściwe Mosze Waks - 33-letni wówczas reżyser filmowy sztetl znalazł w Kazimierzu nad Wisłą. To tam pracowała jego ekipa filmując tą przejmującą historię.

"Dybuk" był bardzo ważnym filmem w niezwykłej karierze tego polskiego reżysera filmowego, montażysty i scenarzysty. Pochodzący z Kowla syn kowala i handlarki drobiu stał się twórcą światowego kina.

Karierę zaczął od posady gońca i zmiany nazwiska.

Jako reżyser debiutował w 1929 roku i aż do czasu "Dybuka" uważany był jednak za miernego reżysera.

Wcześniej krytycy narzekali na filmy, które kręcił w dwa tygodnie. W latach 30. zrobił... 37 polskich filmów. Wojna zastała go we Lwowie, trafił na Syberię, był żołnierzem Andersa. Robił zdjęcia w czasie bitwy o Monte Cassino. Karierę reżysera kończy Waszyński "Wielką drogą".

W 1946 roku żeni się z hrabiną Marią Dolores Tarantini, która umiera niedługo po ślubie, zostawiając mu fortunę. Już jako właściciel pałacu w Rzymie odnawia znajomość z Orsonem Wellesem, któremu asystował przy tworzeniu Otella.

W latach 50. reżyser "Dybuka" był odkrywcą Audrey Hepburn i Sophii Loren stając się szarą eminencją jego imperium filmowego.

"Bałtyk" w miejscu wesołym

Kino "Bałtyk" było jednym z kilkudziesięciu działających wówczas w mieście sal kinowych. Urządzono je przy ul. Peowiaków 11. Właścicielem kamienicy był Szyja Brodt, natomiast kino prowadził Tadeusz Kozicki.

Adres kojarzył się w mieście z rozrywką na długo przed tym jak powstało tu kino. Pierwszorzędne siły artystyczne występowały tu już w czasach, gdy przedwojenna ulica Peowiaków była jeszcze ulicą Szpitalną. Przy Szpitalnej 11 działał lokal Frascati - restauracja, kabaret i dancing w jednym. W listopadzie 1927 roku lokal chwalił się nowym programem, w którym wystąpi Lubieniecka, bosonóżka tancerka, Zosieńka Romejko, urocza subretka i Katja Zielińska, która słowiczym głosikiem umili wieczór osobom, które skorzystają z jednej z 14 lóż lub 5 gabinetów stylowych. Do tańca grał koncertowo-dansingowy kwintet.

Kino "Bałtyk" przetrwało do lat 40. ubiegłego wieku. Dziś kamienica pod "11" wygląda zupełnie inaczej. Dlatego projekcja "Dybuka" w 78. rocznicę światowej premiery nie może być w tym samym miejscu.

"Dybuk" po 78 latach

20 września, w niedzielę o godzinie 19 na Sali Czarnej w siedzibie Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" będzie można zobaczyć film Michała Waszyńskiego z 1937 roku.

Przed pokazem Piotr Nazaruk, przybliży kulisy powstania filmu i jego lubelskiej premiery.

Wstęp gratis.

Korzystałam z książki Samuela Blumenfelda „Człowiek, który chciał być księciem. Michał Waszyński – życie barwniejsze niż film” 

Pozostałe informacje

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Miał być tylko mandat za przekroczenie prędkości, ale skończyło sie znaczniesurowszą karą. Przekonał się o tym 46-letni kierowca z powiatu janowskiego.

Australia —  unikalne miejsca, które musicie poznać!

Australia — unikalne miejsca, które musicie poznać!

Australia to jeden z najbardziej niesamowitych krajów na świecie. Z jego wyjątkowymi widokami, niezwykłą przyrodą i bogactwem krajobrazów, jest to doskonałe miejsce na wakacyjny wyjazd. W niniejszym artykule przedstawiono kilka luksusowych miejsc, które warto zobaczyć, wybierając się w podróż po Australii. Znajdziesz tu wszystko, od tropikalnych wycieczek na wyspy z Wielką Rafą Koralową, po relaks w luksusowych hotelach, a nawet przygodę na jachcie. Przygotuj się na niezapomnianą podróż na Antypody!

Cztery osoby ranne w wypadku na drodze krajowej nr 2

Cztery osoby ranne w wypadku na drodze krajowej nr 2

W poniedziałek po południu na drodze krajowej nr 2 w miejscowości Tłuściec samochód osobowy wypadł z drogi. Cztery osoby zostały ranne.

Tanew Majdan Stary ograła 4:0 Kryształ Werbkowice

Strzelecki popis Mateusza Dziurdzy z Tanwi Majdan Stary. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Tanew Majdan Stary nie odpuszcza walki o awans. W sobotę ekipa trenera Bogdana Antolaka pokonała na swoim boisku odmieniony wiosną Kryształ Werbkowice. Bohaterem gospodarzy okazał się Mateusz Dziurdza, który strzelił dla Tanwi aż cztery gole

Lublinalia 2025: Bilety już w sprzedaży, ale jeszcze nie wiadomo, kto wystąpi
23 maja 2025, 0:00

Lublinalia 2025: Bilety już w sprzedaży, ale jeszcze nie wiadomo, kto wystąpi

Znamy datę imprezy, wiemy ile kosztują bilety, ale nie wiemy, kto jest na liście wykonawców. A organizatorzy Lublinaliów zapewniają, że będą to "3 dni szalonej zabawy".

Wyrwa zabezpieczona
galeria

Ogromna wyrwa w Bugu zagrażała Jabłecznej. Ale znaleźli na to sposób

100-metrowa wyrwa w Bugu już nie zagraża prawosławnemu klasztorowi w Jabłecznej. Wody Polskie wydały blisko pół miliona złotych na zabezpieczenie linii brzegowej.

Edach Budowlani przegrali na wyjeździe z mistrzem Polski ORLEN Orkanem Sochaczew

Edach Budowlani rozbici w Sochaczewie

Edach Budowlani nie mieli za wiele do powiedzenia w Sochaczewie. Ekipa z Lublina musiała się pogodzić z wysoką porażką z tamtejszym ORLEN Orkanem 10:43.

54-latek zabił swoją partnerkę? Sprawę bada policja

54-latek zabił swoją partnerkę? Sprawę bada policja

Najbliższe 3 miesiące w areszcie spędzi 54-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego, który podejrzewany jest o zabójstwo swojej 57-letniej partnerki.

Konklawe po śmierci Franciszka. Znana jest data wydarzenia

Konklawe po śmierci Franciszka. Znana jest data wydarzenia

Watykan poinformował, że konklawe po śmierci papieża Franciszka odbędzie się 7 maja.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Wraz z nadejściem wiosny na drogi województwa lubelskiego wrócili motocykliści i rowerzyści. Sprzyjająca aura zachęca do jazdy, jednak policja przypomina – bezpieczeństwo musi być priorytetem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Olimpiakos Tarnogród w sobotę przegrał wysoko z Pogonią 96 Łaszczówka

Zamojska klasa okręgowa. Hokejowy wynik w Tarnogrodzie

W jednym z najciekawiej zapowiadających się spotkań 22. kolejki Olimpiakos Tarnogród mierzył się u siebie Pogonią 96 Łaszczówka. Mecz był bardzo emocjonujący, bo padło w nim aż dziewięć goli, a po końcowym gwizdku z wygranej cieszyli się goście

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie

Podczas prac ziemnych na Błoniach Zamkowych w Lublinie odkryto prawdziwą perełkę - pozostałości po zabudowie dawnej dzielnicy żydowskiej.

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Ekran to najdelikatniejszy i jednocześnie jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Uszkodzenie wyświetlacza może być nie tylko kosztowne w naprawie, ale też uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zabezpieczenie ekranu zaraz po zakupie telefonu. Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: szkło hartowane i folia ochronna. Które rozwiązanie jest lepsze? Przyjrzyjmy się obu metodom zabezpieczania wyświetlacza, ich wadom, zaletom i zastosowaniom.

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Przyjemny, ciepły dom to marzenie każdego właściciela. Dobry materiał izolacyjny sprawia, że zimą oszczędzamy na ogrzewaniu, a latem wnętrze nie nagrzewa się nadmiernie. Przyjazna atmosfera w domu to też mniejszy stres związany z przeciągami czy wilgocią. Zanim podejmiesz decyzję o konkretnym rozwiązaniu, warto przyjrzeć się zaletom i ograniczeniom najpopularniejszych technologii.

Piłkarze Tura Milejów są już bardzo blisko awansu do IV ligi

Siedem goli Tura Milejów w meczu z Hetmanem Gołąb, wyniki lubelskiej okręgówki

Tur Milejów nie zatrzymuje się w drodze po awans do IV Ligi. Podopieczni Tomasza Zająca rozbili Hetmana Gołąb aż 7:2.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty