Rewitalizacja Zalewu Zemborzyckiego mogłaby ruszyć pod koniec przyszłego roku. Według wstępnych założeń prace potrwają dwa lata. Najpierw trzeba jednak dopiąć formalności związane z przejęciem zbiornika od miasta przez Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie.
Decyzję w tej sprawie wojewoda lubelski wydał w październiku. Od tamtej pory trwa wymiana dokumentów między Urzędem Miasta Lublin a reprezentującą Skarb Państwa spółką. Wczoraj jej prezes Przemysław Daca spotkał się z prezydentem Krzysztofem Żukiem. Rozmawiali o publicznym wykorzystaniu Zalewu Zemborzyckiego i zagospodarowaniu doliny rzeki Bystrzycy.
– W każdej chwili jesteśmy gotowi do przekazania całości zarówno zgromadzonej dokumentacji, jak i przekazana nieruchomości znajdujących się pod zalewem, jak również wszystkich urządzeń wodnych – informuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.
Według przyjętych wczoraj ustaleń formalne przekazanie gruntów nastąpi po zakończeniu realizowanych przez miasto inwestycji. Chodzi o przebudowę zapory bocznej i budowę nowej przepompowni. Prace powinny zakończyć się we wrześniu.
Niezależnie od działań związanych z formalnym przejęciem zalewu, Wody Polskie w ostatni piątek zakończyły postępowanie przetargowe związane z wyłonieniem wykonawcy dokumentacji inwestycyjnej rewitalizacji akwenu. Zgłosiła się jedna firma, której oferta ma jeszcze zostać poddana ocenie formalnej. Jeśli nie będzie zastrzeżeń, projekt powinien być gotowy do końca roku.
– Zostaną przeprowadzone szerokie konsultacje społeczne z mieszkańcami i przedstawicielami różnych organizacji – zapewnia prezes Przemysław Daca. Na podstawie przygotowanej dokumentacji zostanie wybrany jeden z wariantów modernizacji akwenu. Wtedy wyjaśni się m.in. to, czy zostanie z niego spuszczona woda.
Pewne jest, że powstanie tzw. przedzbiornik, który będzie pełnił funkcję filtracyjną.
– Po opracowaniu koncepcji będziemy mogli zacząć starać się o otrzymanie niezbędnych decyzji. Myślę, że prace mogłyby ruszyć najpóźniej na początku 2021 roku i potrwałyby co najmniej dwa lata – podsumowuje Daca.