W Lublinie społecznicy oddolnie okrzyknęli rok 2014 rokiem Jana Gehla. - Chodzi o to, żeby miasto nadawało się do przebywania, pozostania w nim, żeby było gościnne - mówi Marcin Skrzypek z Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN.
Jan Gehl
Duński architekt i urbanista, profesor Szkoły Architektury Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk, założyciel firmy Gehl Architects - Urban Quality Consultants.
Wykładał na m.in. na: University of Edinburgh, Uniwersytecie Wileńskim, Uniwersytecie w Oslo, University of Toronto, Uniwersytecie Calgary, University of Melbourne, Uniwersytecie w Perth i Uniwersytecie Berkeley. Był konsultantem przebudowy i reorganizacji miast zarówno w Europie, jak i w Ameryce Północnej, Australii i na Dalekim Wschodzie (np. Nowy Jork, Seattle, San Francisco, Sydney i Melbourne).
Źródło: Wikipedia
Rok Jana Gehla - fragment proklamacji
"Rok Jana Gehla to społeczna inicjatywa środowiska promującego kulturę przestrzeni w Lublinie. Profesor Jan Gehl reprezentuje i wciela w życie wizję miasta, w którą wierzymy - "miasta dla ludzi” i projektowania zorientowanego na człowieka. Wraz z zespołem tworzy on na całym świecie przestrzenie zrównoważone, w których daje się pogodzić interesy różnych użytkowników: pieszych, kierowców, rowerzystów; osób, które gdzieś się spieszą i tych, co chcą posiedzieć i porozmawiać. Ogłosiliśmy Rok Jana Gehla, by oprzeć rozwój miasta o te wartości, by zaszczepić w Lublinie myślenie zrównoważone, międzysektorowe, empatyczne, synergiczne, partycypacyjne i prorozwojowe a także zgodne z najlepszą współczesną wiedzą o jakości funkcjonowania miast. (..)"