Przy Relaksowej nie powstaną bloki mieszkalne w trybie specustawy „lex deweloper”. Firma planująca taką inwestycję prawomocnie przegrała sądowy spór z miastem
Spór dotyczył zabudowy gruntów przy ul. Relaksowej, które w obowiązującym planie zagospodarowania są rezerwowane na osiedlowy teren zielony. Właśnie tu lubelska spółka Interbud Apartments planowała postawić dwa bloki mieszkalne i przedszkole. W tym celu chciała skorzystać z tzw. ustawy lex deweloper, która umożliwia budowę mieszkań na nieprzeznaczonych do tego gruntach pod warunkiem uzyskania zgody Rady Miasta.
Wniosek spółki Interbud Apartments był pierwszą w Lublinie prośbą o zgodę na budowę w trybie „lex deweloper”. Dotyczył dwóch pięciopiętrowych bloków, mających łącznie 90 mieszkań. Obok miałoby stanąć jednopiętrowe przedszkole. Takiej inwestycji sprzeciwiali się okoliczni mieszkańcy, którzy nie chcieli tracić skrawka zieleni na dość gęsto zabudowanym osiedlu.
Ostatecznie radni nie zgodzili się na taką inwestycję i podjęli uchwałę odmowną. – Rada Miasta winna reprezentować interesy mieszkańców, którzy wnieśli bardzo wiele negatywnych opinii i uwag – czytamy w uzasadnieniu uchwały z maja 2019 r. Mowa w nim również o tym, że osiedle i tak jest już gęsto zabudowane, a proponowana inwestycja „ingeruje w naturalne walory przyrodnicze” terenu zarezerwowanego na zieleń.
Deweloper skorzystał z prawa do zaskarżenia uchwały do sądu. W sali rozpraw przekonywał, że radni nie mogli odrzucić koncepcji spełniającej wymogi formalne. Sąd był innego zdanie. – Przepis pozwala radzie odmówić zgody na realizację inwestycji w trybie specustawy, nawet jeżeli spełnia ona wszystkie wymagane parametry, a wniosek jest poprawny formalnie – mówiła sędzia Joanna Cylc-Malec uzasadniając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z września ubiegłego roku.
Spółka odwołała się do wyższej instancji, czyli Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale również tam przegrała. – Tym samym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie jest prawomocny i nie doszło do stwierdzenia przez sądu obu instancji nieważności uchwały Rady Miasta Lublin – mówi Jarosław Pakuła, przewodniczący rady.
Do tej pory Rada Miasta odmówiła zgody każdej z firm, które próbowały skorzystać w Lublinie z ustawy „lex deweloper”. Takie uchwały zapadły już w sprawie inwestycji przy Jutrzenki, Poligonowej, Sławinkowskiej i Gospodarczej.
W Ratuszu leżą już kolejne wnioski. Lubelska spółka Parexbud Dom Plus chce postawić przy al. Spółdzielczości Pracy, naprzeciw Galerii Olimp, ośmiopiętrowy blok z lokalami usługowymi w parterze. Wniosek przewiduje od 206 do 246 mieszkań oraz 356 miejsc parkingowych w dwupoziomowym garażu podziemnym i 34 miejsca na poziomie terenu.
Tymczasem dokumenty do wniosku w trybie „lex deweloper” kompletuje już Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa „Oaza”, która interesuje się terenem przy ul. Jaspisowej, przeznaczonym w planie zagospodarowania pod budownictwo jednorodzinne. W tym miejscu spółdzielnia chciałaby postawić trzy bloki mieszkalne mające od trzech do pięciu pięter. Łącznie miałyby tu powstać 122 mieszkania.