Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 lipca 2023 r.
21:25

Kościół w remoncie, a niespodzianki pod sufitem i pod posadzką

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 A A
Ksiądz Cezary Kowalski, proboszcz kościoła pw. Nawrócenia św. Pawła przy ul. Bernardyńskiej już nawet nie mówi wiernym, kiedy koniec prac
Ksiądz Cezary Kowalski, proboszcz kościoła pw. Nawrócenia św. Pawła przy ul. Bernardyńskiej już nawet nie mówi wiernym, kiedy koniec prac

Oranże w odcieniu kamizelek drogowców i inne oryginalne kolory odkrywają konserwatorzy pod warstwami beżowej farby. Kościół pw. Nawrócenia św. Pawła przy ul. Bernardyńskiej zaskakuje na wszystkie możliwe sposoby

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gdy wiosną zeszłego roku kościół był zamykany dla wiernych, bo zaczynał się kolejny etap prac renowacyjnych, mówiło się, że potrwają rok. Tymczasem nadal wnętrze świątyni przechodzi konserwację i termomodernizację i nie wygląda, aby remont szybko się zakończył.

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o klasztornym kościele przy ul. Bernardyńskiej w kontekście archeologicznych odkryć, których waga wpływa na historię Lublina.

>>>> Korekta historii Lublina. Archeolodzy odkryli średniowieczną wieżę <<<<

Pod podłogą zakrystii i przyległych pomieszczeń natrafiono na pozostałość budowli. Najprawdopodobniej kilkupiętrowej wieży obronnej, o której istnieniu nawet specjaliści nie mieli pojęcia. Trwają badania, które mają pomóc w wydatowaniu obiektu.

Intrygujące odkrycie to uboczny efekt zakładania ogrzewania podłogowego w świątyni, która od powstania nie była niczym ogrzewana. Nowa podłoga jest już w nawie głównej, która wydaje się niezwykle przestronna z uwagi na brak ławek a nawet ołtarzy bocznych i ambony.

Podczas prac odkryto ceglaną posadzkę pamiętającą początki budowli. Jak zapowiada ksiądz Cezary Kowalski, proboszcz kościoła pw. Nawrócenia św. Pawła, pod chórem zostanie odsłonięty fragment, by pokazać historyczny detal.

Nawa główna z nową podłogą, na pierwszym planie renowacja zabytkowych drzwi

Takie znaleziska są fascynujące dla badaczy, ale skutecznie spowalniają inwestycję, której kolejne etapy trwają już kilka lat.

Ołtarz główny jest niemal gotowy, jego wygląd będzie zaskoczeniem dla wiernych. Bo był biało-złoty. Teraz widać ciemne, zielonoturkusowe elementy i złocenia połyskujące między elementami rusztowań. Na środku prezbiterium stoją pudła z detalami zdobień, leżą zdemontowane głowy aniołów i fragmenty sztukaterii. Na ścianach i na suficie można wypatrzeć kolorowe elementy sztukaterii.

Jak wspomina proboszcz, jasne, jednolite kolory ścian i sufitu to efekt przemalowania świątyni na początku lat 30. ubiegłego wieku. Po prawie stu latach stosowania różnych odcieniu beżu i kremu konserwatorzy odtwarzają pierwotny wystrój kościoła. Specjaliści tłumacza, że kolorystka beżu do której przywykły pokolenia wiernych spowodowała, że zatracaliśmy wrażenie rysunku renesansowych sztukaterii, nie widzieliśmy szczegółów ani koncepcji.

- Trwają prace ustalające pierwotną kolorystykę, ściągamy nawarstwienia farby, które są wtórne. Poddaliśmy badaniom węglowym próbki farb by ustalić z którego wieku pochodzą. Gdyby kolorystyka była odsłonięta cały czas, przez ileś wieków światło słoneczne bardzo by ją odbarwiło. Przykrycie warstwą farby spowodowało, że znajdujemy bardzo żywe kolory. Dopiero przy odsłonięciu nawarstwień farby zobaczymy w jakim stanie jest sztukateria. To ważne, bo dopiero po odsłonięciu widzimy, które elementy są wtórne, które są zniszczone, które należy wzmocnić - mówi Małgorzta Tatarczak, pracownica firmy „Croaton” Konserwacja i Restauracja Obiektów Dzieł Sztuki.

Aktualnie pracująca na rusztowaniach pod kopułą kaplicy Sobieskich. Sobiescy obok Potockich i Zamoyskich byli jednymi z dobrodziejów bernardynów.

Każda ze ścian kaplicy ma inny rodzaj sztukaterii

- Jeśli chodzi o zdobienia ciekawe jest to, że każda strona kaplicy ma inny rodzaj ornamentów. Jedne są bardziej geometryczne, inne bardziej kwieciste. Tylko na jednej ścianie mamy główki aniołków. Kościół musiał robić ogromne wrażenie, skoro ze względu na sztukaterie i efekt jego przebudowy po kolejnym pożarze, zmieniono koncepcję budowy katedry. Ona też miała być zdobiona w klimacie Renesansu ale spojrzawszy, co tutaj się wtedy działo stwierdzono, że tam zmienią zamysł by kościoły nie konkurowały ze sobą – dodaje Małgorzata Tatarczak.

Proboszcz żartuje, że już nawet nie mówi parafianom kiedy zakończy się remont, bo terminy są ciągle przesuwane, nawet tegoroczna Pasterka nie wydaje się być realna. Zwłaszcza, że parafia nie dostała ministerialnej dotacji na odnowienie wystroju sklepień. Jest za to z tej puli kwota 3 i pół miliona złotych na remont ołtarzy.

Tak specjaliści szukają informacji o pierwotnej kolorystyce kościoła

Przed konserwatorami i archeologami prace w prezbiterium, gdzie też będzie kładzione podłogowe ogrzewanie a co za tym idzie robotnicy odsłonią głębokie warstwy pod starą posadzką. Możliwe, że tam też czekają jakieś zaskakujące obiekty.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rozpoczęcie konsultacji społecznych w Gminie Dzwola

Rozpoczęcie konsultacji społecznych w Gminie Dzwola

Motor Lublin doznał we wtorek trzeciej porażki w Ekstralidze U24

Wysoka porażka Motoru Lublin w Ekstralidze U24

We wtorek młodzież Motoru zmierzyła się u siebie z Impakt Włókniarzem Częstochowa. Po dwóch biegach gospodarze prowadzili już 9:3. Niestety, po dwóch kolejnych był remis po 12, a później zdecydowanie lepsze były „Lwy”. Goście wygrali na torze przy Al. Zygmuntowskich aż 54:36.

Świdnik Air Festival odbędzie się 15 i 16 czerwca. Bilety dostępne na stronie internetowej i w sprzedaży stacjonarnej w kasie Kina LOT.

Precyzja i Freestyle. To na nas czeka na IV Świdnik Air Festival

Fani lotnictwa zacierają ręce, a organizatorzy odsłaniają kolejne karty. Podczas tegorocznej edycji Świdnik Air Festival nudy na pewno nie będzie.

Starosta Teresa Gutowska otrzyma niższe wynagrodzenie od swojej poprzedniczki. Paweł Maj (w środku) może liczyć na podwyżkę, ale i tak więcej od niego otrzymają wójtowie gmin wiejskich, jak Andrzej Bujek (na zdjęciu), Jan Gędek, Marcin Łaguna, czy Kamil Lewandowski
PUŁAWY/POWIAT PUŁAWSKI

Prezydent, starosta, wójtowie. Tyle będą zarabiać po zmianach

Samorządy rozpoczynają nową kadencję, a jedną z pierwszych decyzji rad będzie ustalenie nowej wysokości wynagrodzenia dla władzy wykonawczej. Prezydenta Puław czeka nieznaczna podwyżka, z kolei nowa starosta zarabiać będzie nieco mniej od swojej poprzedniczki.

Chciał zarobić 10 000 dolarów, stracił 10 000 złotych

Chciał zarobić 10 000 dolarów, stracił 10 000 złotych

47-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego w marcu trafił w internecie na reklamę inwestowania pieniędzy „na giełdzie dolarów amerykańskich” z szansą na duże zyski przy współpracy z „analitykiem finansowym”.

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców
27 czerwca 2024, 16:00

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców

Kobiecy kolektyw Ladr Ache z Belgii, Kety Fusco, czyli włoska mistrzyni elektrycznej harfy, Gruzini z rockowego Bedford Falls, badfocus - czeski specjalista od muzyki klubowej, a także reprezentujący Ukrainę SI Process oraz DZ’OB zamykają obsadę tegorocznego festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia.

Artur Gronek żegna się ze Startem Lublin

Polski Cukier Start Lublin zmienia trenera

Polski Cukier Start ogłosił, że Artur Gronek nie będzie dalej prowadził drużyny z Lublina.

Akcja defibrylacja. Darmowe badania i nauka pierwszej pomocy
23 maja 2024, 10:00

Akcja defibrylacja. Darmowe badania i nauka pierwszej pomocy

Narkogogle, konkursy, symulator dachowania i nauka używania AED. To w ramach Akcji Defibrylacji organizowanej przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe.

Pierwszy Brunch pod chmurką już w najbliższy weekend. Wydarzenie odbędzie się na błoniach pod zamkiem
26 maja 2024, 8:30

Inspirujące rozmowy i śniadanie na trawie. Startuje kolejna edycja wydarzenia

Już w najbliższy weekend błonia pod zamkiem zamienią się w jedno wielkie miejsce na piknik. Wraca kolejna edycja wydarzenia Brunchu pod chmurką.

Klaudyna Sadowska i Krzysztof Kot
PODCAST DLA WAS
film

DLA WAS – to już 5 odcinek podcastu!

O 18.00 na kanale YouTube Dziennika Wschodniego kolejny, piąty już odcinek psychologicznego podcastu DLA WAS. Co tydzień autorzy dostarczają wielu wskazówek dotyczących naszego życia i radzenia sobie z różnymi problemami.

Wiedźmin 3: Dziki Gon
film

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Zrób sobie własnego wiedźmina (wideo)

W sobotę minęło dziewięć lat od premiery, a dziś gra dostała pakiet narzędzi modderskich. Pełna wersja Wiedźmin 3 REDkit jest już gotowa do pobrania za pośrednictwem platform GOG, Steam i Epic Games Store.

Piotr Ceglarz w tym sezonie zdobył aż 12 goli

Piotr Ceglarz (Motor Lublin): Cała kolejka ułożyła się tak, że nie mogło być lepiej

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, piłkarzem Motoru Lublin

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Mijają 33 lata od powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. To największy oddział SG w kraju. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Pogranicznicy w czwartek (23 maja) świętować będą urodziny swojej placówki.

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych
WAKACJE

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych

Darmowy wikt i opierunek plus 6000 złotych żołdu – to tylko niektóre z bonusów przygotowanych przez armię dla uczestników programu „Wakacje z wojskiem”. Chętnych w naszym województwie jest dużo, a liczba miejsc ograniczona.

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty