Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 lutego 2021 r.
18:28

Lublin. Ratusz odpowiada aktywistom. Drzewa da się jeszcze uratować?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
4 3 A A
Społecznicy prosili o ocalenie jedynego drzewa rosnącego na pl. Dworcowym, pochyłego jesionu przed jedną z kamienic. Drzewo zostało jednak wycięte
Społecznicy prosili o ocalenie jedynego drzewa rosnącego na pl. Dworcowym, pochyłego jesionu przed jedną z kamienic. Drzewo zostało jednak wycięte (fot. Dominik Smaga)

O ocalenie części drzew przeznaczonych do wycinki w związku z budową dworca proszą prezydenta lubelscy aktywiści. Dziś przesłali mu listę 22 tych, których ich zdaniem nie trzeba usuwać. Wielu z tych drzew już nie ma. A Ratusz rozważy zmiany tylko w rejonie Krochmalnej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Urząd Miasta wielokrotnie zapewniał, że projekt budowy dworca i przebudowy okolicznych dróg był drobiazgowo sprawdzony pod kątem ocalenia zieleni. – Każda lokalizacja była dokładnie analizowana – przekonuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. – Wycinka została ograniczona do minimum.

– Naszym zdaniem zmiany są jeszcze możliwe – twierdzą tymczasem aktywiści, którzy w czwartek przekazali prezydentowi oficjalne pismo z wykazem 22 drzew, które ich zdaniem można jeszcze ocalić. – Wykazał się pan wyrozumiałością w przypadku przebudowy Al. Racławickich, dlatego i w tej sytuacji liczymy na ponowną, wnikliwą analizę.

Krochmalna i okolice

Na liście, którą dostał prezydent, jest m.in. szpaler sześciu drzew przy ul. Krochmalnej. Przeznaczono je do wycinki w związku z budową chodnika przy wyjeździe z planowanego placu postojowego dla autobusów. Aktywiści twierdzą, że chodnik można lekko przesunąć lub zwęzić. Proszą też o niewielkie przesunięcie skrzyżowania ul. Krochmalnej z planowaną drogą do terenów przyszłej zabudowy, co miałoby ocalić życie dojrzałej lipy. Chcą poza tym ocalenia kasztanowca niedaleko stacji trafo przy Krochmalnej.

Projekt przewiduje usunięcie dwóch spośród czterech widocznych tu drzew. Społecznicy chcą, by ocalone zostały wszystkie (fot. Dominik Smaga)

Aktywiści twierdzą też, że nie trzeba też wycinać dwóch drzew rosnących między likwidowaną pętlą linii 30 i 34 a budynkiem kolejowym, jeśli skarpę zabezpieczy się inaczej. Kolejne trzy drzewa, o których ocalenie zabiegają, to trzy niezbyt okazałe głogi na terenie targu przy Pocztowej, tuż przy jego ogrodzeniu. – Potencjalnie mogłyby kolidować z planowaną linią oświetleniową, wydaje się to jednak wątpliwe – przekonują działacze.

Żadnej wartości?

Pod listem do prezydenta widnieje dziewięć nazwisk. Podpisali go działacze Forum Kultury Przestrzeni: Jan Kamiński, Marcin Skrzypek, Ewa Kipta, Agnieszka Ziętek, Szymon Pietrasiewicz i Magdalena Nosek, działacze Towarzystwa dla Natury i Człowieka: Krzysztof Gorczyca i Krzysztof Kowalik oraz prezes lubelskiej Fundacji Wolności Krzysztof Jakubowski.

– Mamy wrażenie, że po raz kolejny drzewa w Lublinie nie stanowią żadnej wartości a jedynie przeszkodę – komentuje Kowalik. – Oczekujemy na odniesienie się przez prezydenta do naszych uwag oraz pilne wstrzymanie zbędnych wycinek.

Społecznicy mieli nadzieję m.in. na pozostawienie dużej topoli, rosnącej w dość problematycznym miejscu ul. Pocztowej. Przekonywali, że warto dla tego drzewa przesunąć lub zwęzić jezdnię oraz inaczej poprowadzić kanalizację. Topola została wycięta jeszcze zanim apel aktywistów trafił do Ratusza (fot. Dominik Smaga)

Nie ma o czym mówić

W części przypadków prośba o wstrzymanie wycinek już jest nieaktualna, bo wskazane w liście drzewa zostały już usunięte. Taki los spotkał m.in. pochyły jesion będący jedynym drzewem na pl. Dworcowym. Nie ma też m.in. wymienianych w piśmie sześciu drzew przy Młyńskiej.

Ratusz zapewnia, że apel aktywistów „będzie analizowany”, jednak nie daje nadziei na zbyt wielkie zmiany. – Analizie zostaną poddane wskazane w piśmie drzewa, których nie usunięto. Dotyczy to ul. Krochmalnej – stwierdza Justyna Góźdź i tłumaczy, że „porządkowanie zieleni na terenie inwestycji” jest już zaawansowane. – Prace związane z wycinką powinny się zakończyć do końca lutego z uwagi na rozpoczynający się od marca okres lęgowy ptaków.

Działacze wskazują też 14 drzew, których już nie ma, a które ich zdaniem wcale nie musiały być usuwane: gruszę z ul. Pocztowej, dziesięć drzew z ul. Młyńskiej, jedno z okolic ronda Sportowców i dwa rosnące na pasie zieleni między zadaszeniami planowanego dworca.

Społecznicy, którzy napisali list do prezydenta, liczyli także na ocalenie okazałej topoli czarnej rosnącej w problematycznym miejscu ul. Pocztowej. Przyznali, że mogłoby to wymagać większego wysiłku: przesunięcia lub zwężenia jezdni oraz innego poprowadzenia kanalizacji. – Naszym zdaniem ochrona tak okazałego drzewa uzasadnia podjęcie tego wysiłku – przekonywali. Topolę już ścięto.

Będzie trawa ozdobna

Jak wiele drzew zostanie usuniętych w związku z budową nowego centrum komunikacyjnego, przebudową dróg i stworzeniem placu postojowego? – Projekt uwzględnia łącznie pięć zadań, które są realizowane trzema odrębnymi umowami. Dla całego projektu do usunięcia wytypowano 170 drzew – odpowiada Góźdź. – W ramach inwestycji będą również realizowane nowe nasadzenia w liczbie 97 drzew oraz ponad 31 tys. krzewów, pnączy i traw ozdobnych.

Zobacz także: Akcja plakatowa w obronie drzew przy ul. 1 Maja

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marcin Miller, lider grupy Boys
Dożynki

Jesteś szalona, czyli Boys na powiatowym święcie plonów

Zgodnie z decyzją władz samorządowych, w tym roku dożynki powiatu puławskiego odbędą się w Wąwolnicy. Ich gwiazdą będzie wykonujący muzykę taneczną Marcin Miller z zespołem Boys.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE

Noc Kultury 2024: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce. Noc Kultury już w nocy z soboty na niedzielę (1-2 czerwca). Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać.

Padwa Zamość nie zagra w Orlen Superlidze w przyszłym sezonie

Padwa Zamość przegrała z Zagłębiem Lubin w drugim barażu o Orlen Superligę

W rewanżowym barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 28:38. Taki wynik przesądził o tym, że to gospodarze utrzymali się w lidze zawodowej.

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra
Zdjęcia
galeria

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra

Są samorządowcami z wieloletnim stażem. We wtorek za pracę na rzecz swoich „Małych Ojczyzn” z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego otrzymali od wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego odznaczenia i dyplomy nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz surowe konsekwencje finansowe. To finał kolizji zgłoszonej przez osobę, która widziała jak kierująca Peugeotem kobieta wjechała do rowu w Karmanowicach.

Kozłówka. Pałac Zamoyskich.
patronat
27 czerwca 2024, 10:00

Wystawa w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. „1944. Meandry historii”

Wystawa czasowa „1944. Meandry historii”, której wernisaż jest planowany na 26 lipca br., będzie stanowić główne wydarzenie obchodów jubileuszu 80-lecia utworzenia Muzeum w Kozłówce. Tytułowy rok „1944” ma akcentować datę powstania placówki w dawnej rezydencji arystokratycznej.

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków
MOTORYZACJA

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków

Już niedługo mieszkańcy Świdnika będą mogli skorzystać z 6 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie trwają prace ziemne pod budowę ogólnodostępnej infrastruktury.

zdjęcie ilustracyjne
PROBLEMY

Tablet psuje wzrok radnemu. Kto jeszcze chce papierową wersję uchwał?

Bateria za słaba, rozmiar za mały, wzrok się psuje. Troje radnych powiatu bialskiego ma problem z tabletami. Wolą papierową wersję uchwał. Ale takiej możliwości nie będzie.

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu
Jakubowice Konińskie

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu

Jakubowice Konińskie: niewielka wieś położona kilka kilometrów na północ od Lublina. Spokojne i atrakcyjne miejsce położone na Obszarze Chronionego Krajobrazu doliny Ciemięgi. Teraz w samym centrum wsi pojawić ma się nowa Biedronka. Mieszkańcom ten pomysł się nie podoba.

Zespół Cyganeria z Góry Puławskiej w sobotę wystapi na Placu Chopina w Puławach
PUŁAWY

Piana party, akrobaci i tancerze na Dzień Dziecka

W sobotę, 1 czerwca, na Placu Chopina w Puławach najmłodsi nie powinni się nudzić. W programie zabawy w strażackiej pianie, występy akrobatyczne, mydlane bańki, mega-klocki i helowe balony.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych
ZDJĘCIA
galeria

Pasję i talent mają we krwi. I już szykują się do trzeciej edycji

Dwa dni warsztatów i występów oraz spacer po Lublinie – tak w skrócie można opisać Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych, który po raz drugi odbył się w naszym mieście.

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości
POLITYKA

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości

Marta Wcisło na zorganizowanej we wtorek konferencji prasowej odniosła się do wydawania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości przez działaczy Zjednoczonej Prawicy. Jej zdaniem doszło do znacznych naruszeń prawa.

Każda z drużyn miała grupę swoich kibiców
BEZ BARIER

Olimpiada bez barier. Te przedszkolaki mają moc

V Paraolimpiada Przedszkolaków zorganizowana przez Przedszkole Integracyjne nr 39 w Lublinie. Hasło przewodnie: Czy Ty, czy Ja - każdy w sporcie szansę ma.

Cleo
DECYZJA

Cleo nie zaśpiewa na jarmarku. Ośrodek kultury musi oszczędzać

Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego nie usłyszą Cleo ani zespołu Afromental podczas jarmarku Kozirynek. Miasto zaoszczędzi 200 000 złotych. To kwota, której Radzyński Ośrodek Kultury potrzebuje na wypłatę pensji dla pracowników za ostatni kwartał.

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym
NA ROWERZE
galeria

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym

Kosztowało to ok. 400 tys. zł, ale połowę pieniędzy samorząd dostał z Unii Europejskiej za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemia Zamojska. Przy szlaku rowerowym w gminie Łabunie powstało siedem drewnianych altan.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty