Powiększa się sokola rodzina, która ma gniazdo na kominie lubelskiej elektrociepłowni. Wrotka i Łupek mają już pierwszego pisklaka. Są jeszcze cztery jajka w gnieździe. Trwa zbieranie propozycji na imiona dla maluchów
Gniazdo zostało zamontowane w 2016 roku po tym, jak dostrzeżono w okolicy sokoła wędrownego – samicę Wrotkę (z Włocławka). Niebawem dołączył do niej samiec Łupek (z Płocka). Pierwszy lęg miał tu miejsce w 2018 roku. Tegoroczny sezon zaczął się 8 marca i 16 kwietnia wykluł się pierwszy młody sokół.
– „Jest lubelak, niech tylko Wrotka go okryje!”, „Jest mały!”, „Wrotka matka Polka”, „Będzie kolejny, słychać pip, pip” – komentowali uczestnicy forum, którzy całymi dniami śledzą losy sokolich rodzin w całej Polsce i wymieniają się informacjami o tym, co się dzieje w gniazdach. Także tym razem byli szybsi niż Stowarzyszenie na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, które zajmuje się restytucją (przywrócenie dawnego stanu) sokoła wędrownego w Polsce i prowadzi stronę, dokumentując swoje działania.
Fachowcy spodziewany termin pierwszego klucia określili na jutro. Mały sokół zadecydował, że już.
Ten rok będzie 23., w którym Stowarzyszenie na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, zrzeszające pasjonatów, sokolników, myśliwych, leśników, ornitologów itd., będzie obrączkowało kolejne młode sokoły. W zeszłym roku pod obserwację wzięli ich 108, bo tyle się wykluło w monitorowanych przez nich gniazdach. W naszym regionie mamy dwa: w Lublinie (wykluły się 3 młode) i w Puławach (2 młode).
Dziś pisklak wykluł się z jajka zniesionego 8 marca. Kolejne Wrotka znosiła: 10, 13, 15 i 17 marca. Wszystkie wysiaduje, są szanse na następne młode.
To już tradycja, że internauci wybierają imiona dla sokołów. W tym roku też trwa zbieranie propozycji, jak nazwać samiczki, a jak samczyki. O tym, ile imion, dla jakiej płci będzie trzeba, wyjaśni się podczas obrączkowania maluchów.
– Propozycje zgłaszać można do 21 kwietnia, do godziny 23:59. Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest zgłoszenie udziału poprzez wysłanie jednej propozycji imienia żeńskiego i jednej imienia męskiego za pośrednictwem Formularza Konkursowego dostępnego na www.peregrinus.pl. Potomstwo Wrotki i Łupka w ubiegłych latach to: 2019 r. – Lubelka, Bystra i Bystry; 2020 r. – Perełka, Perlik i Wrotek – przypomina Agnieszka Bubczyk, specjalista ds. organizacji i zarządzania PGE EC S.A. Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków.