Sonda: Czy System Zarządzania Ruchem w Lublinie działa prawidłowo?
Miasto wybrało firmę, która podłączy ponad 40 sygnalizacji na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych do Systemu Zarządzania Ruchem. Prace mają potrwać dwa lata i będą kosztować blisko 22 mln zł
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Na skrzyżowaniach podłączonych do systemu ruch powinien się odbywać sprawniej, bo komputery w Centrum Sterowania Ruchem – przynajmniej teoretycznie – dostosowują cykle świateł do sytuacji na drodze. Dzisiaj system obejmuje 71 skrzyżowań.
Do sieci podłączone mają być kolejne ulice, m.in. al. Spółdzielczości Pracy, ul. Jana Pawła II, al. Warszawska, Głęboka, Zana, Kunickiego, czy Zemborzycka. Dzięki temu kierowcy jadący tymi ulicami mają trafiać na „zieloną falę”.
W ul. Jana Pawła II do centralnych komputerów podłączone będą wszystkie sygnalizacje: od ronda przy Nadbystrzyckiej, przez przejście obok ul. Skarpa, skrzyżowania z Filaretów, Granitową, ul. Roztocze, aż po al. Kraśnicką. Na al. Kraśnickiej do sieci podpięte będą światła obok kościoła w Konopnicy.
W al. Spółdzielczości Pracy system obejmie skrzyżowania z Obywatelską i Unicką, al. Smorawińskiego, Magnoliową, Związkową i Dożynkową. W wykazie jest też rondo przy Orfeuszu i skrzyżowanie Jaczewskiego z Północną i Prusa. W przypadku al. Warszawskiej mowa o światłach przy Zbożowej, przy Sławinkowskiej, przy wiadukcie i na przejściu na wysokości ul. Tulipanowej.
Na ul. Zana mowa o skrzyżowaniach z Nadbystrzycką, Filaretów, przejściu przy Jana Sawy i skrzyżowaniu z Wileńską. W ul. Wileńskiej podłączone do sieci będzie też przejście przy targu. Na Głębokiej system obejmie światła na skrzyżowaniach z Wileńską, Filaretów, Sowińskiego oraz na przejściu dla pieszych obok sklepów.
Na Kunickiego skrzyżowania z Pochyłą, Nowym Światem, Pawią, Mickiewicza, Zemborzycką i Głuską. Na Zemborzyckiej do systemu włączone będą światła na skrzyżowaniu z Diamentową, Budowlaną oraz Kruczkowskiego.
Z miejską siecią zgrane będą też światła na przejściu przez Romera przy kościele i przez al. Andersa przy Zawilcowej, na skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej z Orkana, al. Witosa z Doświadczalną, ul. Lubelskiego Lipca ze Stadionową, ul. Ducha z Willową i Poligonową oraz u zbiegu ul. Popiełuszki i Głowackiego,
Prace mają potrwać dwa lata, ich wykonawca został wybrany przez miasto w rozstrzygniętym właśnie przetargu. Z ceną 21,8 mln zł przetarg wygrało konsorcjum spółek Qumak z Warszawy i Asseco Data Systems z Gdyni.