Galeria Olimp może się powiększyć o nowy budynek przy al. Spółdzielczości Pracy, choć nie muszą się tam znaleźć sklepy. Orfeusz może być zburzony lub odnowiony, może też obrosnąć blokami mieszkalnymi. Takie zmiany chcą dopuścić planiści z Ratusza, a mieszkańcy mają teraz czas na zgłaszanie swoich uwag.
Wspomniane budowy staną się możliwe, gdy Rada Miasta zatwierdzi nowy plan zagospodarowania terenu. Takie mapy są już przygotowane przez Urząd Miasta, ale zanim trafią do zatwierdzenia przez radnych, urzędnicy muszą spytać o zdanie mieszkańców. Nakazują to przepisy.
Dlatego każdy może teraz zgłosić swoje uwagi i zastrzeżenia do zaproponowanych zmian. Uwagi będą przyjmowane przez Urząd Miasta do 17 października. A już za tydzień, 19 września będzie można przyjść na otwarte spotkanie, dopytać o szczegóły i powiedzieć, co się o tym myśli. Dostępna dla wszystkich dyskusja zacznie się o godz. 16 w sali 1206 biurowca przy Wieniawskiej 14.
Pomysły dla Olimpu
Nowy budynek mógłby stanąć między dzisiejszą galerią handlową (mowa o części z Aldikiem i Multikinem) a al. Spółdzielczości Pracy. Większość tego terenu zajmuje dziś parking, ale stoją tu również dwa budynki, w tym restauracja sieci McDonald’s. Nawet ona mogłaby być zburzona i zastąpiona nowym, większym obiektem.
– Dopuszczona byłaby realizacja obiektów usługowych o maksymalnej wysokości do 20 m – informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Podlegli mu planiści nie przesądzają jednak, że w nowym budynku muszą się znaleźć sklepy. Może tu powstać kolejna część galerii handlowej, ale z jednym ograniczeniem: – Wykluczone są obiekty o powierzchni sprzedaży powyżej 2 000 mkw. na jeden lokal – dodaje Krzyżanowska.
Budowa sklepów to tylko jeden ze scenariuszy, które dopuszczałby nowy plan zagospodarowania terenu. Dokument dawałby dużą swobodę inwestorowi, który mógłby tu postawić prawie wszystko, co da się określić mianem usług. Wyliczać można długo. Na obszernej liście dozwolonych obiektów jest m.in. akademik, hotel, biurowiec, salon samochodowy, ośrodek medyczny, dyskoteka, a nawet… kościół. Byle nie wyższy niż 20 m.
Pomysły dla Orfeusza
Nowy plan zagospodarowania ma pozwolić na gruntowną przebudowę Orfeusza lub zastąpienie go innym budynkiem. Na nowo urządzony może być cały teren między al. Kompozytorów Polskich, al. Smorawińskiego, osiedlową ul. Kameralną i zadrzewioną doliną biegnącą do wiaduktów. Ratusz mówi o „racjonalnym i efektywnym wykorzystaniu terenu”. Tak tłumaczy proponowane zmiany.
Urząd Miasta nie tylko chce umożliwić budowę nowych obiektów usługowych (w tym handlowych) w miejscu Orfeusza, ale także wybudowanie tu bloków mieszkalnych. Zastrzega tylko, że zabudowa mieszkaniowa może zająć najwyżej „49 proc. powierzchni użytkowej docelowego programu zagospodarowania dla działki budowlanej”.
Z upublicznionych przez Ratusz map wynika też, że nowa zabudowa mogłaby sięgać znacznie bliżej al. Smorawińskiego. Mowa jest o trzech piętrach, a do dziewięciu można by dojść w miejscu dzisiejszego parkingu położonego między Orfeuszem a ul. Kameralną.
Nieco dalej, między Orfeuszem a wąwozem planiści chcą dopuścić zabudowę mieszkaniową i usługową, jednak tutaj proporcje określałby sam inwestor, który mógłby zbudować nawet same mieszkania albo same sklepy. Bliżej ul. Kameralnej zabudowa mogłaby sięgnąć trzech pięter, a bliżej Orfeusza nawet dziewięciu.
Planiści narzucają też minimalną liczbę miejsc parkingowych towarzyszących nowej zabudowie. Na każde mieszkanie o powierzchni do 50 mkw. musiałoby przypadać jedno miejsce na samochód. Większym mieszkaniom, ale nie przekraczającym 70 mkw., należałoby zapewnić 1,2 miejsca parkingowego, natomiast dla większych mieszkań przelicznik rośnie do 1,5 miejsca. Inne przeliczniki parkingowe określono szczegółowo dla poszczególnych rodzajów usług.
Jak to ocenić?
Uwagi dotyczące proponowanych zmian można słać do Urzędu Miasta pocztą: pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin lub mailem (planowanie@lublin.eu), wskazując nieruchomość, której dotyczy uwaga.