Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 maja 2020 r.
20:36

Lublin. Mieszkańcy powiedzieli, gdzie powinny stanąć stacje ładowania samochodów elektrycznych

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
6 0 A A
09 września 2019 Lublin, Kongres Nowej Mobilności
09 września 2019 Lublin, Kongres Nowej Mobilności (fot. archiwum/MK)

Ratusz zmienia plany rozmieszczenia ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. To efekt konsultacji z mieszkańcami, którzy zgłaszali swoje uwagi. Jedni chcieli mieć stację jak najbliżej domu, a inni przeciwnie: nie chcieli, aby obce osoby wjeżdżały na ich osiedle, by ładować samochód

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przygotowana w Ratuszu mapa określa położenie 96 ładowarek, które jeszcze w tym roku muszą zostać uruchomione na terenie Lublina, bo wymaga tego prawo. Zgodnie z przepisami do końca roku liczba ogólnodostępnych punktów ładowania samochodów elektrycznych musi wzrosnąć w Lublinie do 210, a na razie mamy ich tylko… 18. Wskazanie miejsc pod kolejne jest obowiązkiem władz miasta i dlatego Ratusz wyznaczył 96 punktów. W każdym z nich miałaby stanąć ładowarka posiadająca dwa stanowiska dla samochodów. W efekcie liczba punktów ładowania osiągnęłaby wymagany poziom.

Nie wszystkie lokalizacje spodobały się mieszkańcom, którzy mogli zgłaszać swoje uwagi do mapy sporządzonej przez urzędników, podobnie jak spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy i wszyscy zainteresowani tą sprawą. Zastrzeżenia dotyczyły m.in. wyznaczenia stacji przy ul. Grażyny.

– Wskazana lokalizacja spowoduje likwidację miejsc parkingowych, co jest newralgicznym problemem okolicznych mieszkańców – przekonywał autor uwagi, która nie została uwzględniona przez urzędników. Przekonywali oni, że stacja planowana przy Grażyny „ma zapewnić dostępność i możliwość ładowania przede wszystkim lokalnym mieszkańcom”, bo mieszkając w bloku trudno naładować samochód elektryczny z domowego gniazdka.

Zgłaszane urzędowi wątpliwości dotyczyły też punktu wyznaczonego przy ul. Rzeckiego. – Nie wyrażamy zgody na przejazd przez teren i tak już mocno zatłoczonego osiedla samochodów nie należących do naszych mieszkańców – czytamy w uwadze przekazanej podczas konsultacji. Urząd częściowo ją uwzględnił, proponując nieco inne miejsce na tym samym osiedlu, przy ul. Faraona. Stacja przy Rzeckiego spadła na listę rezerwową.

Wszystkich uwag było kilkadziesiąt, a część z nich została uwzględniona. W ten sposób na mapę trafiła ładowarka w pobliżu skrzyżowania ul. Narutowicza z Okopową. Kilka lokalizacji skorygowano, aby oszczędzić rosnące już drzewa (przy Dolińskiego, Kazimierza Wielkiego, Kiepury, Matki Teresy z Kalkuty i Szmaragdowej) albo uniknąć ingerencji w żywopłoty (przy Grażyny).

Ratusz nie uległ za to mieszkańcowi proszącemu o to, by choć jedną stację zaplanować w dzielnicy Zemborzyce. Urząd uznał to za niezasadne. – W dzielnicy Zemborzyce dominuje zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, która umożliwia ładowanie pojazdów elektrycznych z domowych instalacji – odpowiedzieli miejscy urzędnicy, którzy podkreślali, że mieszkańcy bloków nie mogą tak naładować samochodu, dlatego stacja znajdzie się w pobliskiej dzielnicy Wrotków.

Co będzie dalej z mapą stacji? – Projekt planu zawierający rozpatrzone w czasie konsultacji uwagi, zostanie w tym tygodniu przekazany do uzgodnienia operatorowi systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego. Po otrzymaniu uzgodnień projekt zostanie przedłożony pod obrady Rady Miasta – zapowiada Monika Głazik z biura prasowego Ratusza.

Chociaż mapa stacji podlega zatwierdzeniu przez Radę Miasta, to nie władze miasta będą zobowiązane do montażu ładowarek. Zgodnie z ustawą jest to zadaniem operatora systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej.

Pojazdy elektryczne zarejestrowane w Lublinie

  • 83 - samochody osobowe
  • 74 - trolejbusy
  • 61 - motorowerów
  • 5 - motocykli
  • 4 - samochody ciężarowe
  • 2 - samochody specjalne inne
  • 1 - autobus
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach
Zamość

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach

W kwietniowych wyborach mandatów nie zdobyli, ale do Rady Miasta Zamość weszli, bo zajęli miejsca zwolnione przez dwójkę nowych wiceprezydentów. Na ostatniej sesji Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski złożyli ślubowanie.

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę
Dzień Wschodzi
film

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę

W porannej rozmowie Dzień Wschodzi, gościem jest prof. Joanna Krzowska-Firych, Kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi. To najbardziej wyspecjalizowana w regionie jednostka zajmująca się m.in. boreliozą, czy odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych.

Walka o baraże trwa w najlepsze. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Walka o baraże trwa w najlepsze. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Ważna wygrana Victorii Łukowa w Majdanie Starym nad Tanwią. Derbowe starcie Pogoni 96 Łaszczówka i Korony Łaszczów na remis

Az-Bud postawił się liderowi. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Az-Bud postawił się liderowi. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Bad Boys Zastawie pokonał Orlęta II Radzyń Podlaski 3:2. Prowadzące w tabeli Orlęta Łuków lepsze od Az-Bud Komarówka Podlaska. 14 goli w meczu ŁKS Łazy z Tytanem Wisznice, sześć strzelił Radosław Szustek

Poniedziałek pod znakiem burz

Poniedziałek pod znakiem burz

Synoptycy ostrzegają – dzisiaj może zagrzmieć i popadać. Miejscami wystąpią też silne porywy wiatru. A co z gradem?

Kierowca uderzył w drzewo. Dwie osoby w szpitalu

Kierowca uderzył w drzewo. Dwie osoby w szpitalu

23-latek stracił panowanie nad pojazdem. Jak na razie nie wiadomo, dlaczego do tego doszło

Marsz Równości ponownie w Lublinie

Marsz Równości ponownie w Lublinie

To już szósty raz, kiedy tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Po bardzo dużym zainteresowaniu wśród lubelskich przedsiębiorców niskooprocentowaną pożyczką w ramach pomocy de minimis Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju wprowadził ją do swojej oferty na stałe. Pożyczki będą oprocentowane bardzo preferencyjnie, od 1,07% w skali roku. Podwyższeniu ulega maksymalna kwota pomocy, ale także pojawią się nowe możliwości dla przedsiębiorców z sektora transportu drogowego. Fundusz już czeka na wnioski.

Punkt wymiany poezji
MAGAZYN

Punkt wymiany poezji

Są grupą miłośników poezji, a ich znakiem rozpoznawczym są rameczki z wierszami wiszące w zaskakujących miejscach w całej Polsce. W tej chwili jest ich 25. Jedna z nich wisi również w Lublinie przy ulicy Ku Farze. Promują młodych poetów, wieszając ich wiersze na rameczkach, publikując w internecie oraz dając im przestrzeń podczas internetowych wieczorków poetyckich. O tym rozmawiamy z Kubą Kozłowskim.

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga
Foto
galeria

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga

Mali Mistrzowie wzięli udział w zawodach biegowych. W niedzielę stadion lekkoatletyczny w Lublinie wypełnił się małymi zawodnikami.

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Szykuje nam się emocjonujący finisz sezonu 23/24. Lewart niespodziewanie przegrał w niedzielę wieczorem ze Stalą Kraśnik 0:2. A to oznacza, że nad drugą w tabeli Janowianką ma już tylko punkt przewagi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

329,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

299,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Komunikaty