Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 lutego 2022 r.
8:05

Lublin. Matka Boska w trudnej sytuacji prawnej

Autor: Zdjęcie autora agdy
Przed kościołem na Kalinowszczyźnie stoi kolumna. Kiedyś wieńczyła ją figura Matki Boskiej
Przed kościołem na Kalinowszczyźnie stoi kolumna. Kiedyś wieńczyła ją figura Matki Boskiej (fot. Maciej Kaczanowski)

Jest pomysł, by figura Matki Boskiej, która zniknęła ze skarpy na Kalinowszczyźnie w Lublinie, wróciła na miejsce. Parafia, która przechowuje figurę, popiera ideę. Jest tylko problem, kto sfinansuje renowację statui i rzeźby. Proboszcz uważa, że Matka Boska jest własnością miasta. Innego zdania jest miasto.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nad ulicą Kalinowszczyzna, na skarpie przed kościołem św. Agnieszki góruje pusta kolumna. Z chodnika biegnącego poniżej świetnie widać ją i stojącą wokół drewnianą konstrukcję. – Chyba coś remontują? Widać rusztowania, może ksiądz będzie wiedział – sugeruje kobieta przechodząca z wnuczką. – Nawet nie zwróciłam uwagi, faktycznie nie ma figury. Człowiek tak się nie rozgląda – komentuje kolejna, która szła do pobliskiej apteki.

Matka Boska zniknęła znad ulicy w 2019 roku, podczas modernizacji ulicy Kalinowszczyzna.

Uwolnijcie Matkę Boską

– W wyniku przebudowy podcięto skarpę jezdni dla osiągnięcia wymaganych parametrów chodnika dla pieszych. Niestety operacja zmiany kąta nachylenia skarpy spowodowała osuwanie się gruntu i razem z nim kolumny na której umieszczona była XVII -wieczna rzeźba. W wyniku zalecenia konserwatora rzeźba została zabezpieczona i schowana w dzwonnicy przykościelnej i stan taki trwa już blisko 4 lata – napisał do prezydenta miasta oraz służb konserwatorskich Jacek Skiba, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Hajdów-Zadębie, który zwrócił się z wnioskiem o wykonanie nowej kolumny i tym samym „uwolnienie” Matki Boskiej z dzwonnicy.

Przewodniczący zajął się sprawą, bo jak mówi interesuje się zabytkami znajdującymi się nie tylko na terenie jego dzielnica ale i w sąsiednich. Wniosek napisał w imieniu mieszkańców Hajdowa-Zadębia, Tatar i Kalinowszczyzny. Nadmienia w nim, że zarówno kolumna jak i sama rzeźba w wyniku decyzji ZRID i zmian granic ewidencyjnych działek są własnością Gminy Lublin nie parafii i na właścicielu spoczywa obowiązek ich renowacji.

Pomyślimy jak pomóc... parafii

– Obecnie trwają analizy w kierunku możliwości prawnych wsparcia finansowego parafii na remont kapliczki – mówi Justyna Góźdź, z biura prasowego Ratusza, pytana o sprawę Matki Boskiej.

Miasto inaczej patrzy na sprawę własności i przypomina wyrok Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego z jesieni 2018 roku w myśl którego figura wraz z obeliskiem stoi na terenie miejskim, w pasie drogowym, nie jest jednak własnością Gminy Lublin.

Miasto poszło do sądu po tym jak inspektor nadzoru budowlanego (najpierw powiatowy, potem wojewódzki) nakazał wykonać przy figurze roboty budowlane.

– Obelisk należy do zespołu poagustyńskiego wpisanego do rejestru zabytków województwa lubelskiego jako zespół klasztorny, w skład którego wchodzi kolumna z 1873 r. Jak podkreślił WSA w Lublinie - nie sposób uznać, że obowiązek doprowadzenia do właściwego stanu technicznego obelisku – będącego częścią zespołu klasztornego stanowiącego własność parafii powinien zostać nałożony na miasto. I nie stoi temu na przeszkodzie okoliczność, że obelisk jest posadowiony na działce będącej własnością gminy – Justyna Góźdź przypomina argumenty sądu.

Tym samym w związku z przebudową ul. Kalinowszczyzna, na czas prowadzonych robót, prace zostały ograniczone do demontażu figury oraz właściwego zabezpieczenia obelisku.

Figura jest schowana w kościelnej dzwonnicy (fot. Maciej Kaczanowski)

Matka Boska w schowku

Doraźne zabezpieczenie kolumny w 2019 roku miało być doraźne. We wtorek byliśmy na miejscu. Drewniane elementy podtrzymywały ją by nie runęła a opaski spinające zapobiegały odpadaniu tynku. Płotki broniły dostępu w pobliże.

– Kolumnę zabezpieczyło na swój koszt miasto. Od tamtej pory nic się tu nie zmieniło. To wówczas figura Matki Bożej została zdjęta i trafiła do dzwonnicy. Była owinięta w folie ale ją odwinęliśmy, żeby był dopływ powietrza – mówi ks. Kazimierz Jan Gacan, proboszcz parafii św. Agnieszki na Kalinowszczyźnie.

Otwiera drzwi do dzwonnicy gdzie w niewielkim pomieszczeniu stoi kamienna, około 150 cm kobieca postać, w dość opłakanym stanie. Ma dłonie splecione na piersiach, fałdy sukni opadają na ziemską półkulę. Widać fragment stopy, która przydeptuje węża. Wokół głowy wieniec z 12 metalowych gwiazd, które kiedyś zapewne miały żaróweczki.

– Oczywiście, że by było dobrze gdyby figura została poddana renowacji i trafiła na kolumnę, którą by chyba trzeba było zrobić od nowa. Sądząc po tym w jakim jest stanie, nie da się jej wyremontować. Nic by nie stało na przeszkodzie, żeby ją umieścić dalej od brzegu skarpy, która cały czas osiada – dodaje.

Proboszcz pokazuje fragment kostki brukowej. Widać jak powiększają się szczeliny między jej elementami.

Kościół tu, miasto tam

– Nie przypominam sobie by do parafii dotarły informacje o sprawie w sądzie i wyroku stwierdzającym, że figura należy do parafii a jedynie stoi na miejskim gruncie. Wiele lat temu musiał być zrobiony błędny zapis gdzieś u konserwatora zabytków. Ona nie stanowi całości z zespołem klasztoru augustianów, bo gdy ją postawiono w 1873 roku, klasztoru już dawno nie było. Został skasowany w 1864 roku, parafia została ustanowiona dwa lata później. W dokumentach nie ma żadnej wzmianki o fundacji czy postawieniu figury Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Ona ma związek z powstaniem ulicy Kalinowszczyzna – tłumaczy ks. Gacan.

Przypomina, że w 2000 roku, jeszcze zanim on trafił do św. Agnieszki, porządkowano sprawy gruntowe w rejonie kościoła. Wówczas formalnie do miasta trafił teren parafii, który jeszcze w czasach PRL został zajęty przy budowie szosy i chodnika na tyłach świątyni. Ustalono też wówczas, że od strony ul. Kalinowszczyzna grunt kościelny sięga do linii ogrodzenia domu parafialnego. Podjazd, mniej więcej połowa klombu na skraju którego jest figura i skarpa to miejski grunt. Matka Boska stała w pasie drogowym.

Styczeń 2019 początek remontu ul. Kalinowszczyzna. Po lewej studnia, ogrodzenie od strony ulicy jest na linii podziału gruntów parafii i miasta (fot. Maciej Kaczanowski)

Dziesięć wieków

Potwierdzeniem na pochodzenie kolumny jest ledwo już czytelna ale jeszcze zachowana tablica z łacińskim napisem: Decem saecula speravere viam stratam Kalinovscianam Anno 1873 constructam ductore Antonio Pancer (lub Lancer jak czytają niektórzy historycy ozdobne liternictwo).

Dla Aleksandra Kierka, który w latach 60. ubiegłego wieku pisał o rozwoju przestrzennym miasta w latach 1870-1915 statua z inskrypcją „Dziesięć wieków czekało na drogę Kalinowską” jest dowodem na powagę przedsięwzięcia jakim było „wyszosowanie” ul. Kalinowszczyzna. I tego, jak potrzebna to była inwestycja.

Za tym, że budowniczy jednak nazywał się Pancer może przemawiać fakt, że Antoni Pancer był członkiem Lubelskiego Towarzystwa Dobroczynności. Figuruje w spisach publikowanych w kalendarzach towarzystwa na rok 1882 i 1888.

– Wybierzemy się na miejsce, żeby skontrolować sytuację. Zawiadomimy zarówno miasto jak i parafię – zapowiada Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków, który deklaruje wszelką pomoc w kompletowaniu dokumentów, gdyby parafia chciała się ubiegać na przykład o ministerialne fundusze na prace renowacyjne. W jego archiwach też jest wyrok WSA wskazujący parafię jako właściciela Matki Boskiej i służby konserwatorskie są świadome, że sprawa może być trudna.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

W ramach XI edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Ponikwoda zdecydowali, że nadszedł czas wyremontować ulicę Bazylianówka. Dzisiaj miasto poznało oferty. Okazuje się, że 400 tys. zł może nie wystarczyć.

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

W krótkim czasie trzej mężczyźni dorobili się na kradzieżach blisko 140 tys. zł. Ich łupem padły również towary z terenu naszego województwa.

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Przed świętami Wielkanocnymi Wisła Puławy pokonała na swoim stadionie Skrę Częstochowa i wciąż plasuje się tuż nad strefą spadkową. W sobotę podopiecznych trenera Macieja Tokarczyka czeka bardzo ciężkie spotkanie. Duma Powiśla zagra w Bytomiu z tamtejszą Polonią

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Już w najbliższą niedzielę, 27 kwietnia, Warszawa będzie gospodarzem centralnych obchodów „Tysiąclecia Korony Polskiej”. Z tej okazji PKP Intercity przygotowało dla uczestników wyjątkową promocję – bezpłatny powrót do domu pociągami przewoźnika.

Jedną z chełmskich szkół, która przejdzie termomodernizację jest I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie

Kolejne miliony na termomodernizację szkół i przedszkoli w Chełmie

Miasto Chełm kontynuuje ambitny plan poprawy efektywności energetycznej swoich placówek oświatowych. Aż 53,5 mln złotych trafi do miasta na termomodernizację dziewięciu kolejnych szkół i przedszkoli. To kolejny krok w realizacji programu, który zmienia nie tylko wygląd budynków, ale i komfort nauki najmłodszych mieszkańców.

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

39-latek planował napad już pół roku wcześniej, a we wszystkim pomogła mu żona. Po całym zdarzeniu małżeństwo uciekło z Polski. Długo jednak nie cieszyli się wolnością ani skradzionymi pieniędzmi.

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje
film

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje

Ciężko wyobrazić sobie bardziej rajski kierunek ekskluzywnej podróży niż gorące, tropikalne Seszele. Ten kraj wyspiarski z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę fanów wśród turystów z Polski, a jednocześnie pozostaje egzotyczny i trudno dostępny ze względu na swoje położenie na mapie.

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia
ZDJĘCIA
galeria

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się uroczyste obchody 40-lecia Państwowej Straży Rybackiej w Lublinie. Jubileusz był okazją do podsumowania czterech dekad działalności formacji oraz uhonorowania jej funkcjonariuszy.

Jest areszt dla mężczyzny, który na hulajnodze potrącił 13-latkę

Jest areszt dla mężczyzny, który na hulajnodze potrącił 13-latkę

36-latek, który w minionym tygodniu potrącił nastolatkę, dzisiaj trafił do prokuratury. Usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia, za co może mu grozić do 4,5 roku więzienia.

Duże ilości marihuany przechowywał w domu

Duże ilości marihuany przechowywał w domu

Ponad 3 kg marihuany znaleźli łukowscy policjanci w domu 38-letniego mieszkańca powiatu radzyńskiego. Mężczyzna zarzekał się, że z narkotykami nie ma nic wspólnego.

Dajcie rowerom drugie życie. III Lubelski Rowerowy Pchli Targ
26 kwietnia 2025, 12:00

Dajcie rowerom drugie życie. III Lubelski Rowerowy Pchli Targ

Jeśli zalegają Wam niepotrzebne już części, czy też akcesoria rowerowe albo rowerowe ciuchy lub nieużywane już rowery, a nie macie czasu by wystawiać je na aukcjach, to przyjdźcie w sobotę na III Lubelski Rowerowy Pchli Targ.

Górniczki spróbują w sobotę zatrzymać lidera tabeli

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik zmierzy się z GKS Katowice

W sobotę o godz. 11 GKS Górnik Łęczna podejmie GKS Katowice, czyli lidera tabeli. Co ciekawe, przyjezdne w tym sezonie wygrały... wszystkie 18 spotkań ligowych.

Koszykarze będą jeździć komunikacją miejską. I rozdawać niespodzianki

Koszykarze będą jeździć komunikacją miejską. I rozdawać niespodzianki

Fani koszykówki w poniedziałek powinni przesiąść się na komunikację miejską. Lubelskimi autobusami będą jeździć zawodnicy PGE Startu Lublin i będą rozdawać bilety na najbliższy mecz i inne niespodzianki.

Imprezy klubowe w weekend (25 -26 kwietnia)
Imprezy
25 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (25 -26 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

PGE MKS FunFloor Lublin pokonał Zagłębie 29:25

Dominika Więckowska (PGE MKS FunFloor): Nie chcemy mieć sobie już nic do zarzucenia

Rozmowa z Dominiką Więckowską, zawodniczką PGE MKS FunFloor Lublin

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty