Wiernym, efekty prac konserwatorskich i restauratorskich pewnie już się opatrzyły. Ale służby konserwatorskie teraz oficjalnie pokazały jak wygląda ołtarz główny w kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Internauci prześcigają się w pochwałach.
Ostatnio pisaliśmy o pracach konserwatorskich w zabytkowych budynkach Tarnogrodu pokazując jak zmieniła się siedziba miejskiej biblioteki, która korzysta z wnętrz dawnej synagogi. Ale nie tylko tam mieli zajęcie specjaliści od ratowania zabytków. Służby konserwatorskie oficjalnie odebrały prace konserwatorskie i restauratorskie przy ołtarzu głównym w kościele Przemienienia Pańskiego.
To wielki (wysoki na prawie 12 metrów i na ponad 7 metrów szeroki) manierystyczny ołtarz z II połowy XVII wieku z ciekawą historią. Do Tarnogrodu trafił w 1783 roku, a wcześniej był w kolegiacie w Zamościu. Powstał na zamówienie samego kanclerza Jana Zamoyskiego. Jego wykonawcą jest Fabian Möller, który uchodził za jednego z najlepszych snycerzy na ziemiach polskich. Pracował według projektu architekta Willema van den Blocke.
- Swą strukturą nawiązuje do Łuku Tryumfalnego. W ołtarzu zostały umieszczone obrazy z przedstawieniem patronów fundatora – św. Jana Ewangelisty oraz św. Jana Chrzciciela autorstwa Tintoretta. W polu głównym znajduje się znakomita późniejsza kopia obrazu Rafaela – Przemienienie Pańskie. Natomiast w zwieńczeniu został umieszczony obraz z wyobrażeniem Boga Ojca – wylicza Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.
I dodaje, że ołtarz najprawdopodobniej po przeniesieniu do Tarnogrodu, został odświeżony za pomocą zmiany kolorystki szafy – którą zmieniono na białą. Już w latach 70. ubiegłego wieku badania konserwatorskie wykazały, że szafa ołtarza pierwotnie była złocona. Wówczas nie zdecydowano się jednak do niej powrócić. Stało się to teraz.
- Pracom konserwatorskim i restauratorskim zostały poddane również elementy dekoracyjne – aplikacje w postaci ornamentów, girlandy, putta, figury aniołów, kartusze herbowe, figura Matki Bożej. Obrazy zostały poddane przeglądowi konserwatorskiemu i zabezpieczone – informują służby konserwatorskie.
- Niesamowity efekt! Gratulacje! Piękny ! Muszę się tam wybrać – oceniają efekty internauci komentujący wpis LWKZ.
Oprócz pieniędzy parafii, prace pochłonęły dotację ministerialną, wsparcie z Funduszu Kościelnego, wojewody, starostwa i gminy.