Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 stycznia 2022 r.
20:47

Dwa miliony i masz pałac w Lublinie

1,9 mln zł – tyle chce syndyk za pałac i kilka innych zabudowań wraz z parkiem na obrzeżach Lublina. Historia tego miejsca jest długa i ciekawa, choć zabytek nie ma szczęścia do właścicieli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Charakterystyczna wjazdowa brama z dwiema wieżyczkami i górujący za nią pałac w Jakubowicach Murowanych mieści się obecnie w granicach Lublina, przy ulicy Pliszczyńskiej.

Historia tego miejsca sięga II połowy XVI wieku, kiedy to rodzina Tęczyńskich wybudowała tu renesansowy dwór. Przez wieki wygląd pałacu się zmieniał. Jak podaje lubelski konserwator zabytków, około 1900 roku majątek stał się własnością rodziny Grodzickich. Wtedy pałac odnowiono w duchu postromantycznego neogotyku, dobudowano też do istniejącego korpusu okrągłą czterokondygnacjową wieżą. W XX wieku majątek staje się własnością państwa i stopniowo popada w ruinę. Od 1970 roku jest wpisany do rejestru zabytków.

Obecnym właścicielem obiektu jest Fundacja Europejskie Centrum Rzemiosła Artystycznego Pro Arte, która otrzymała zespół pałacowo-parkowy jako darowiznę od lubelskiej firmy ARCUS. Przedsiębiorstwo to specjalizowało się w renowacji zabytków. Zajmowało się pracami m.in. w Muzeum Lubelskim, klasztorze Dominikanów, Teatrze Starym, Bramie Grodzkiej czy Teatrze Osterwy. Za swoje prace dostawało liczne nagrody. To nie uchroniło jej jednak przed bankructwem. W 2014 roku firma złożyła wniosek o upadłość. A niedawno sąd stwierdził, że nieruchomość w Jakubowicach Murowanych przekazana w darowiznę fundacji może być sprzedana przez syndyka firmy ARCUS.

Syndyk ogłosił zaś, że szuka nabywcy na pałac, oficynę, stodołę i park.

Duża dziura w kamiennym murze pozwala obejrzeć to, co jest na sprzedaż. Pałac ma odnowione ściany zewnętrzne, kiedy jednak zajrzy się do środka okazuje się, że w środku pomiędzy kondygnacjami nie ma nawet stropów. Z zewnątrz w dobrym stanie wydaje się oficyna.

Stodoła to kompletna ruina, której dach w połowie już się zawalił. Między zwałami eternitu pozostałości po remontach prowadzonych najprawdopodobniej przez ARCUS. Znajdujemy m.in. planszę z opisem obrazów Artura Grottgera, czy afisz II Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków, który odbył się w 1982 roku w Lublinie. Zza starej komody wychodzi lis, bo stodoła stała się teraz miejscem zimowania dzikich zwierząt.

Plac między pałacem, a oficynami sprawia wrażenie jakby jeszcze niedawno były prowadzone tu jakieś prace. Na błocie widać świeże ślady kół ciężkich pojazdów. Niedaleko spotykam mężczyznę, który wspomina, że jeszcze kilka tygodni temu na miejscu widział pracującą koparkę. Według niego ktoś zakopywał na placu pozostałości pochodzące z budowy.

Chciałem spytać o to osobą figurującą w KRS jako członek zarządu fundacji Pro Arte. Stwierdziła jednak, że nie ma czasu ze mną rozmawiać.

Cena wywoławcza ustalona przez syndyka to 1 mln 925 tys. zł. Pałac to dobre miejsce na hotel czy inny obiekt użyteczności publicznej, może jednak także pełnić funkcję mieszkalną. Ale żeby to miejsce doprowadzić do porządku, potrzeba nawet dodatkowych kilkunastu milionów złotych. Takie kwoty pojawiają się w rozmowach z osobami znającymi historię pałacu.

– Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków deklaruje wszelką pomoc w kontynuacji rozpoczętych prac konserwatorskich i robót budowlanych przy pałacu i w jego otoczeniu. Mamy nadzieję, że zabytek ten trafi „w ręce” osób, które przywrócą mu dawną świetność – ogłosił w piątek Dariusz Kopciowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

W rozmowie z nami zadeklarował pomoc inwestorowi w przygotowaniu dokumentacji niezbędnej do starania się o dofinansowanie prac np. z RPO, czy innych środków unijnych. O pieniądze na remont można też starać się ze źródeł ministra kultury, miasta Lublin czy samego konserwatora.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Przedsiębiorcy z ul. Szambelańskiej w Lublinie zawiesili nad swoimi stoiskami girlandy świetlne. Radni zwrócili się do prezydenta miasta z prośbą o zwolnienie ich z opłat za zajęcie pasa drogowego. Miasto odpowiedziało, że nie ma podstaw prawnych do takiej decyzji.

Marian Turski podczas 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz apelował, by ludzie nie byli obojętni na kłamstwa historyczne i dyskryminowanie mniejszości

Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim

Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce - mówił podczas uroczystości pogrzebowych Mariana Turskiego jego przyjaciel, przewodniczący Stowarzyszenia ŻIH Piotr Wiślicki. Ocalony z Auschwitz, dziennikarz i historyk Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie.

Parafianie bronią proboszcza. „To insynuacje i oszczerstwa”

Parafianie bronią proboszcza. „To insynuacje i oszczerstwa”

Były zarzuty, teraz są słowa wsparcia. Parafianie z Łaszczowa po serii medialnych publikacji stanęli w obronie swojego proboszcza. I choć w oświadczeniu, które kilka dni temu trafiło do naszej redakcji nie ma właściwie żadnych zarzutów dotyczących artykułu, który ukazał się na łamach Dziennika Wschodniego, na prośbę nadawców pisma, zdecydowaliśmy się je opublikować.

Wyrok na Rejkowiznę zawieszony. Wycinka lasu częściowo wstrzymana
Świdnik

Wyrok na Rejkowiznę zawieszony. Wycinka lasu częściowo wstrzymana

Każde nadleśnictwo w Polsce, prowadząc prace na swoim terenie, opiera się na tym dokumencie. Ale Lasy Państwowe muszą też respektować ustawę dotyczącą gospodarki leśnej. A w niej jest wyraźnie zaznaczony obowiązek m.in. odmładzania lasu.

Kufer podróżny i wojskowe kalesony. Giełda staroci w Lublinie
galeria

Kufer podróżny i wojskowe kalesony. Giełda staroci w Lublinie

Biel wojskowych kalesonów współgrała z rześką aurą niedzielnego poranka na placu Zamkowym w Lublinie. Ostatnia niedziela miesiąca to jak zwykle giełda staroci.

Bachata Party
foto
galeria

Bachata Party

Lublin imprezuje cały czas. Nie straszny Wam nawet mróz. Co weekend lubelski klub El Cubano zapełnia do ostatniego miejsca. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo w poprzedni weekend w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Fałszywi bankowcy oszukali dwie kobiety. Straciły ponad 20 tys. zł

Fałszywi bankowcy oszukali dwie kobiety. Straciły ponad 20 tys. zł

Dwaj oszuści, podszywając się pod pracowników banku, wmówili 54-latce i 38-latce, że ich oszczędności są zagrożone. Kobiety straciły łącznie ponad 20 tysięcy złotych.

Sebastian Szczytniewski w piątek zadebiutował w barwach Górnika Łęczna na poziomie Betclic I Ligi

Sebastian Szczytniewski kolejnym piłkarzem z debiutem w Górniku Łęczna

Przed meczem z Polonią Warszawa trener Pavol Stano musiał radzić sobie z pewnymi problemami kadrowymi, które dotyczyły głównie defensywy Górnika Łęczna. Słowacki szkoleniowiec w meczu w stolicy w linii obrony wystawił między innymi Marko Roginicia, a także Sebastiana Szczytniewskiego, który tym samym zaliczył oficjalny debiut w drużynie zielono-czarnych

70 nowych fotoradarów w kraju. Dwie lokalizacje w województwie lubelskim

70 nowych fotoradarów w kraju. Dwie lokalizacje w województwie lubelskim

70 nowych fotoradarów zostanie zamontowanych na drogach krajowych. Dwa z nich staną w województwie lubelskim, co ma poprawić bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

Parking w miejsce trawnika przy Szmaragdowej. Czy to rozwiąże problemy mieszkańców?

Parking w miejsce trawnika przy Szmaragdowej. Czy to rozwiąże problemy mieszkańców?

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zbuduje parking przy ulicy Szmaragdowej 16. Właśnie ogłoszono przetarg.

Bus wjechał pod szynobus na przejeździe kolejowym. Ruch pociągów zablokowany
galeria

Bus wjechał pod szynobus na przejeździe kolejowym. Ruch pociągów zablokowany

W miejscowości Wał (gm. Izbica) doszło do zderzenia busa z szynobusem relacji Zamość–Lublin. 40-letni obywatel Ukrainy nie zatrzymał się przed znakiem STOP i wjechał na tory. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Weekend z Helium Club. Tak się bawiliście.
foto
galeria

Weekend z Helium Club. Tak się bawiliście.

Zapraszamy do obejrzenia weekendowej fotogalerii z Waszych szaleństw w Helium Club. Zobaczcie, co się działo i jak się bawił Lublin.

PZL Leonardo Avia przegrała w Nowej Soli i wypadła poza ósemkę

PZL Leonardo Avia przegrała w Nowej Soli i wypadła poza ósemkę

Nieudany wyjazd siatkarzy PZL Leonardo Avii do Nowej Soli. Świdniczanie musieli uznać wyższość tamtejszej Astry po porażce 1:3. Żółto-niebiescy dodatkowo wypadli z najlepszej ósemki tabeli.

"Półnagie zdjęcia" przesyłane nastolatkowi. Prokuratura nie przesłuchała organisty

"Półnagie zdjęcia" przesyłane nastolatkowi. Prokuratura nie przesłuchała organisty

Od zawiadomienia minęło kilka tygodni, ale prokuratura nawet nie przesłuchała organisty z Łukowa. Tymczasem, ojciec nastolatka ujawnił w telewizyjnym reportażu szokujące materiały.

Społeczna akcja sprzątania grobów Żołnierzy Wyklętych już dziś

Społeczna akcja sprzątania grobów Żołnierzy Wyklętych już dziś

Już dzisiaj na cmentarzach w Lublinie odbędzie się akcja porządkowania grobów Żołnierzy Wyklętych. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich chętnych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty