Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Janów Lubelski

21 grudnia 2021 r.
7:31

Kościół w Janowie Lubelskim wrócił do pierwotnych kolorów. Pawilon do wyburzenia

55 1 A A
Elewacja frontowa kościoła w Janowie Lubelskim po zakończeniu prac konserwatorskich <br />
<br />
Elewacja frontowa kościoła w Janowie Lubelskim po zakończeniu prac konserwatorskich

(fot. Archiwum WUOZ w Lublinie)

Różnica jest diametralna – mówi ks. kanonik Tomasz Lis, proboszcz janowskiej Parafii pw. św. Jana Chrzciciela i kustosz Sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim. Chodzi o kolorystykę fasady świątyni, dawnego kościoła klasztornego oo. dominikanów. Na ściany wróciły oryginalne kolory.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O zakończonych pracach konserwatorskich i restauratorskich przy elewacji frontowej kościoła parafialnego w Janowie Lubelskim (wcześniej kościoła klasztornego oo. dominikanów) poinformował lubelski wojewódzki konserwator zabytków dr Dariusz Kopciowski.

– Na podstawie rozpoznania konserwatorskiego ustalona została komisyjnie historyczna kolorystyka, która został przywrócona – informuje wojewódzki konserwator zabytków.

– Różnica jest diametralna – powiedział ks. kanonik Tomasz Lis, proboszcz janowskiej Parafii p.w. św. Jana Chrzciciela i kustosz Sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim. – Wróciliśmy do oryginalnej kolorystyki fasady kościoła. I dodaje: – Kolorystyka fasady janowskiego kościoła jest bardzo zbliżona do barw kościołów w Tarnobrzegu i Krasnymstawie, ufundowanych także przez Zamoyskich.

– W ramach prac przy fasadzie zabiegom restauratorskim poddano każdy element architektoniczno-dekoracyjny w tym również: balustradę balkonu (miejsce wykorzystywane okazjonalnie podczas uroczystości religijnych dla wykonania utworów muzycznych), zegar, zwieńczenia wież w formie krzyży na kuli oraz malowidło ścienne – dodaje wojewódzki konserwator zabytków.

Jeśli chodzi o malowidło, to „po konsultacji konserwatorsko-teologicznej przyjęto wykonanie na nowo przedstawienia Matki Bożej Łaskawej z oryginalnego obrazu, znajdującego się w kościele (sanktuarium) w wersji po koronacji w roku 1985, z uwagi na bardzo zły stan zachowania pierwotnego wymalowania na ścianie i późniejszego przedstawienia odtworzonego na płycie oraz zamontowanego we wnęce”.

Podczas prowadzonych prac konserwatorsko-restauratorskich, w kopule jednej z wież odnaleziono „kapsułę czasu”. Za jej obudowę posłużyła łuska pocisku – szrapnela carskiego.

– W środku znajdował się m.in. list ks. Michała Zawiszy (który był proboszczem kościoła w Janowie Lubelskim w latach 1908-1931 – red.) i rosyjskie monety: kopiejki i ruble – dodaje ks. Tomasz Lis.

Najstarsza moneta pochodzi z 1875 r. Wśród monet znajdował się także miedziany medalik Matki Bożej Niepokalanej.

– „Kapsuła czasu” po renowacji wróciła na swoje miejsce, aby służyła kolejnym pokoleniom – mówi ks. proboszcz.

Prace przy kościele w Janowie Lubelskim zostały dofinansowane z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, budżetu wojewody (którym dysponuje lubelski wojewódzki konserwator zabytków) i janowskiego Urzędu Miejskiego.

Co z pawilonem handlowym?

– Pawilon handlowy jest w fatalnym stanie technicznym i estetycznym. Burzy też całą kompozycję rynku – mówi Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego. – Przede wszystkim z tych powodów zostanie on wyburzony, a nie wyłącznie dlatego, że zasłania sanktuarium, jak sądzą niektórzy mieszkańcy.

Żeby tak się stało, Urząd Miejski musi mieć przygotowane wszystkie niezbędne dokumenty i pozwolenia. Samorząd będzie się też starać o dofinansowanie prac. – Dążymy do tego, aby rynek stanowił spójną całość – podkreśla burmistrz. – Cały czas pracujemy nad koncepcją zagospodarowania drugiej części rynku. Chcemy, aby było w tym miejscu więcej zieleni. Najprawdopodobniej koncepcję pokażemy na początku przyszłego roku. Będziemy starali się o dofinansowanie prac związanych z terenem po drugiej stronie ul. Zamoyskiego (w tej części, w której stoi pawilon handlowy – red.) przede wszystkim ze środków krajowych: z Polskiego Ładu lub też dotacji pozyskanych z Unii Europejskiej.

Jeśli wszystko poszłoby po myśli urzędników, zmiany związane z pracami w rynku, w tym wyburzeniem pawilonu zostałby przeprowadzone w 2023 r.

Tak wyglądał janowski kościół przed przestąpieniem do prac przy elewacji frontowej. (fot. Diecezja Sandomierska)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Miał być sylwester w Zakopanem, a jest utrata pieniędzy

Miał być sylwester w Zakopanem, a jest utrata pieniędzy

Sylwestrowa gorączka jeszcze przed nami, ale już teraz warto pamiętać, że to również doskonałe żniwo dla oszustów. Przekonał się o tym 19-latek, który planował świętowanie w Zakopanem.

Święta bez domu. W tym czasie nikt nie powinien być samotny
ZDJĘCIA

Święta bez domu. W tym czasie nikt nie powinien być samotny

Wyjątkowy czas spotkań z rodziną przy wigilijnym stole, śmiech dzieci biegających po domu czy magia domowego świątecznego poranka, w domu przystrojonym w bożonarodzeniowe ozdoby. Oni tego nie będą mieli.

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT oferują bezpośrednie połączenia z wieloma ekscytującymi miejscami w Azji, umożliwiając podróżnym odkrywanie egzotycznych kultur, spektakularnych krajobrazów i unikalnej kuchni. Dzięki nowoczesnym samolotom Dreamliner, długie loty są wygodne i przyjemne, co czyni podróżowanie do dalekich krajów jeszcze bardziej dostępne. Przedstawiamy kraje, do których można się udać z PLL LOT, wraz z poradami dotyczącymi planowania podróży.

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium