To nie będzie relaksujący długi weekend majowy dla tegorocznych maturzystów. Tuż po nim, 4 maja, przystąpią do matury. Jakie tematy w tym roku obstawiają na "giełdzie"? Żołnierzy wyklętych, patriotyzm, emigrację, czy tęsknotę za ojczyzną.
Już za trzy tygodnie maturzystki uzbrojone w czerwone podwiązki i maturzyści z pożyczonymi długopisami przystąpią do egzaminu dojrzałości. W czwartek, 4 maja, zmierzą się z egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym, a 5 maja z podstawowym egzaminem z matematyki oraz wiedzą o tańcu.
Kolejny tydzień to egzaminy z języka angielskiego, niemieckiego i łacińskiego, rozszerzonej matematyki, wiedzy o społeczeństwie, informatyki, biologii i filozofii. Od 15 do 19 maja zdawać będą egzaminy z historii, historii sztuki oraz historii muzyki, chemii, geografii, fizyki i astronomii, języka rosyjskiego i francuskiego. W ostatnim tygodniu zmierzą się z językiem hiszpańskim, włoskim oraz językami mniejszości narodowych.
– Trochę się niepokoję, ale nie ma jakiegoś nadmiernego stresu – mówi Monika, uczennica V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. – W tym tygodniu odpuściłam sobie naukę, bo chyba wiem wszystko, co muszę. Skupiam się na świętach. Pod koniec miesiąca powtórzę jeszcze biologię i chemię. Nie będzie to jednak jakieś mega kucie, bo zauważyłam, że im więcej się uczę, tym rośnie poczucie, że coraz więcej zapominam – dodaje ze śmiechem.
– Stres działa na mnie motywująco. Stopnie są już wystawione. 28 kwietnia mamy zakończenie roku – dodaje jej szkolny kolega, Michał. – Do tego czasu będę chodził jeszcze na rozszerzenia, ale już bez większej napinki. Chcę poświęcić ten czas na powtórki przed językiem polskim. W ostatnim tygodniu przed maturą wyjeżdżamy z kumplami w góry, żeby odreagować przed egzaminami.
Monika na szkolnej giełdzie tematów obstawia patriotyzm, tęsknotę za ojczyzną i emigrację. – Od kilku już lat ważnym tematem wiadomości są uchodźcy, dlatego wydaje mi się, że pytania wypracowań mogą pójść właśnie w tym kierunku – mówi dziewczyna.
Z kolei Piotr obstawia wojnę. – Żołnierze wyklęci, oddanie życia za ojczyznę – to tematy lansowane przez polityków. Mogą znaleźć się na maturze.
Z tego samego powodu powtórzę szczegółowo obraz Boga w literaturze poszczególnych epok – opowiada. – Mój ojciec znalazł gdzieś informację, że Jarosław Kaczyński ceni sobie szczególnie Sienkiewicza. Kto wie, może to też jest dobra podpowiedź?
– Trzeba być jednak przygotowanym na wszystko – zaznacza z kolei Paweł, uczeń II LO w Lublinie. – I nie trzeba się bać. W ostatnich latach wszyscy komentowali, że matura jest stosunkowo prosta. Nie ma więc powodu, by tym razem było inaczej.