Lubelskie uczelnie tracą kandydatów na studia. W porównaniu z ubiegłym rokiem najwięcej - Politechnika Lubelska, najmniej - Uniwersytet Medyczny. Władze szkół wyższych tłumaczą to niżem demograficznym i tym, że aż jedna trzecia maturzystów nie zdała egzaminu dojrzałości.
- Wyhamowaliśmy tendencję spadkową z ubiegłego roku. W analogicznym czasie w ubiegłym roku zrekrutowaliśmy 4780 osób, a biorąc pod uwagę spadek liczby tegorocznych maturzystów i tych, którzy maturę zdali, nasz wynik uznajemy za optymistyczny - mówi Lidia Jaskuła, rzeczniczka KUL.
Uczelnia rozpoczęła już drugi etap naboru na studia. Wczoraj ponownie otwarty został serwis rekrutacyjny. Najwięcej wolnych miejsc jest na ochronie środowiska, na którą w pierwszym terminie zgłosiło się zaledwie kilkoro chętnych. - Po kilkanaście osób brakuje m. in. na matematyce, kulturoznawstwie i architekturze krajobrazu. Kolejnej rekrutacji nie będziemy raczej prowadzić na kierunku prawo, na którym mieliśmy najwięcej chętnych - mówi Jaskuła.
O przyjęcie na prawo starały się 622 osoby, przy limicie 250 miejsc. Ostrzejszą walkę stoczyli natomiast kandydaci na sinologię, gdzie o jeden indeks starało się 4,5 osoby. Niewykluczone, że na pozostałych kierunkach, które cieszyły się największą popularnością będą jeszcze wolne miejsca. Wszystko zależy od tego, ilu kandydatów potwierdzi ostatecznie wybór studiów. Czas na to mają do 14 lipca do godz. 15.
* Mniej kandydatów ma także Uniwersytet Przyrodniczy, ale większość kierunków najprawdopodobniej uda się zapełnić za pierwszym podejściem. Nabór może być prowadzony dalej na pięciu, lub sześciu kierunkach, m. in.: rolnictwie, ogrodnictwie, agrobiznesie, czy ochronie roślin.
* Ponad dwa tysiące osób mniej niż w ubiegłym roku wyraziło z kolei chęć studiowania na UMCS. Tu rekrutacja nie została jeszcze jednak w pełni zakończona. Do 15 lipca mogą rejestrować się osoby chcące studiować w Wydziale Zamiejscowym w Puławach.
* Najmniej spadek chętnych odczuł Uniwersytet Medyczny, który w porównaniu z ubiegłym rokiem stracił tylko ok. 100 kandydatów. Uczelnia dodatkową rekrutację przeprowadzi na kierunkach: zdrowie publiczne i ratownictwo medyczne, gdzie są jeszcze wolne miejsca.