27 operacji okulistycznych wykonanych przez blisko 20 specjalistów z całego świata i transmitowanych na żywo. W piątek rozpoczęła się międzynarodowa konferencja okulistyczna, którą organizuje Katedra Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
To pierwsza tego typu konferencja w Polsce. - Zostanie wykonane pełne spektrum zabiegów okulistycznych, m.in. operacje zaćmy, przeciwjaskrowe, zeza, opadniętej powieki, czy dróg łzowych. Dzięki przekazowi internetowemu można je oglądać na żywo w centrum konferencyjnym w Targach Lublin - mówi prof. dr hab. Tomasz Żarnowski, kierownik Kliniki Diagnostyki i Leczenia Jaskry oraz przewodniczący komitetu naukowego i organizacyjnego konferencji. - Przyjechali do nas chirurdzy z USA, Indii oraz krajów europejskich, m.in. Włoch, Hiszpanii, Rosji, Belgii. Są także polscy specjaliści z Warszawy, Wrocławia, Łodzi i Lublina.
Dlaczego taka konferencja odbywa się właśnie w lubelskiej klinice? - Byliśmy w stanie zorganizować taką imprezę, bo mamy bardzo duży potencjał - dwa budynki z nowoczesnym sprzętem i świetnych lekarzy z wąskimi lub szerszymi specjalizacjami w zakresie chirurgii - zaznacza prof. Żarnowski. - Poza tym mamy kontakty zagraniczne, dzięki którym nasze zaproszenie przyjęło tak wielu gości z zagranicy. Cel konferencji jest przede wszystkim dydaktyczny. Chodzi o naukę technik operacyjnych od najlepszych fachowców.
Wszystkie operacje w ramach konferencji zostaną wykonane w nowym budynku Katedry Okulistyki w Lublinie. - Dysponujemy trzema salami operacyjnymi przypisanymi do trzech klinik - Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej, Diagnostyki i Leczenia Jaskry oraz Chirurgii Siatkówki i Ciała Szklistego - mówi Renata Krzyżanowska, kierownik bloku operacyjnego. - W każdej jest nowoczesny sprzęt: stół operacyjny, mikroskop, dwa aparaty do operacji przedniego i tylnego odcinka oka, lasery oraz sprzęt do diagnostyki wcześniaków. 90 proc. operacji jest przeprowadzanych w dużym powiększeniu. Wówczas obraz z mikroskopu można obserwować na monitorze.