Nacjonalizm, rasizm i religijny fundamentalizm – to trzy największe plagi, trzy zarazy, które zagrażają światu. Przypomina o tym Galeria Labirynt i 43 artystek i artystów zaproszonych do współpracy. Wernisaż wystawy „Trzy plagi” w niedzielę, 1 września
Ryszard Kapuściński w „Imperium” pisze: „Światu grożą trzy plagi, trzy zarazy. Pierwsza – to plaga nacjonalizmu. Druga – to plaga rasizmu. Trzecia – to plaga religijnego fundamentalizmu.” Ale literackich odniesień na najnowszej wystawie Galerii Labirynt jest więcej. Nosorożec z plakatu i ulotek to z kolei odniesienie do głośnego dramatu E. Ionesco. Jego „Nosożec” z 1959 r. w metaforyczny sposób demaskuje wiele postaci totalitaryzmu.
Równie nieprzypadkowa jest data wernisażu – 80. rocznica wybuchy II wojny światowej.
– Tego dnia rozpoczynamy działania, które nazywamy Rokiem Antyfaszystowskim. To wspólna inicjatywa instytucji, organizacji i aktywistów, którzy przed rokiem na spotkaniu w naszej galerii postanowili zawiązać taką nieformalną koalicję, taki ruch antywojennych działań – tłumaczy Waldemar Tatarczuk, dyrektor Galerii Labirynt.
Rok Antyfaszystowski potrwa do 5 maja 2020 r. (75. rocznica zakończenia wojny).
Wystawa jest dwuczęściowa. W pierwszej sali zobaczymy prace studentów i absolwentów, którzy odpowiedzieli na ogłoszony przez kuratorki (Cieślak i Linkowska) open call.
– Ze 120 zgłoszeń wybraliśmy 14 – mówi Agnieszka Cieślak. – Zależało nam na tym, by artyści urodzeniu po 4 czerwca 1989 r. pokazali swój punkt widzenia na dzisiejszą rzeczywistość i swoją wizję przyszłości.
Druga część ekspozycji to filmy, fotografie czy prace dźwiękowe zaproszonych przez kuratorki artystów. Wielu z nich (malarze, rzeźbiarze) na nośnikach cyfrowych tworzyło po raz pierwszy. Specjalnie na „Trzy plagi” powstała około połowa prezentowanych prac.
– Łącznie pokażemy prace 43 artystek i artystów. Znajdziemy w nich różne wątki: feministyczne, nacjonalistyczne, kobiece – opowiada Magdalena Linkowska.
– Jest też wątek współczesnych mediów i tego jak kreują naszą rzeczywistość – dodaje Cieślak. – Młoda artystka Barbara Gryka zrobiła film w stylistyce blogerek modowych. Pakuje się na wojnę nie mając o niej najmniejszego pojęcia. To bardzo poruszające i na czasie. Z kolei kolaż fotografii Agnieszki Sejud to nieco prześmiewcza, krytyczna ocena polskiej rzeczywistości.
– Zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie oprowadzimy po wystawie, pokażemy konkretne wątki – zachęca Linkowska.
Obecne na wystawie prace wideo Galeria Labirynt chce też wypożyczać. – Zależy nam, by także mniejsze ośrodki włączyły się Rok Antyfaszystowski – tłumaczy kuratorka.
– Wcale nie muszą to być galerie sztuki. Możemy przekazać prace na nośniku cyfrowym, możemy przyjechać z projektorem, zorganizować wykład towarzyszący. To może odbyć się wszędzie, nie ma żadnych ograniczeń – dodaje dyr. Tatarczuk.
Wystawę „Trzy Plagi” w Galerii Labirynt (Lublin, ul. Popiełuszki 5) będzie można oglądać do 10 listopada.
Otwarcie wystawy: 01.09.2019 (niedziela), godz. 18.00; wernisaż tłumaczony na polski język migowy (Ewelina Lachowska) oraz na język angielski (Krystian Kamiński)
Wystawa czynna do 10.11.2019 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp: 1 zł.
Spotkanie z artystami i artystkami: 01.09.2019 (niedziela), godz. 15.00; prowadzenie: Edwin Bendyk; wydarzenie tłumaczone na polski język migowy (Ewelina Lachowska)
Zaproszeni artyści i artystki:
Paweł Althamer, Ewa Axelrad, Mirosław Bałka, Anna Baumgart, Tomasz Bielak, Przemek Branas, Karolina Breguła, Hubert Czerepok, Elżbieta Jabłońska, Anna Konik, Jarosław Kozłowski, Katarzyna Kozyra, Robert Kuśmirowski, Zbigniew Libera, Goshka Macuga, Jacek Malinowski, Dorota Nieznalska, Dorota Podlaska, Agnieszka Polska, Karol Radziszewski, Joanna Rajkowska, Jadwiga Sawicka, Janek Simon, Mariusz Tarkawian, Marek Wasilewski, Wojciech Wilczyk, Wspólnota międzygatunkowa, Monika Zadurska-Bielak, Artur Żmijewski.
Artyści i artystki wybrane w otwartym naborze:
Pamela Bożek, Sylwia Brzyszczyk, Marianna Grabska, Barbara Gryka, Magdalena Hoffa, Łukasz Horbów, Daniel Kotowski, Piotr Krzymowski, Justyna Lach, Aleksandra Liput, Gustaw Maj, Agnieszka Mastalerz, Dominika Piętak, Agnieszka Sejud