Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 sierpnia 2019 r.
18:16

Nacjonalizm, rasizm i religijny fundamentalizm. Trzy plagi w Galerii Labirynt

Magdalena Linkowska i Agnieszka Cieślak, kuratorki wystawy „Trzy plagi”, przy jednej z prac
Magdalena Linkowska i Agnieszka Cieślak, kuratorki wystawy „Trzy plagi”, przy jednej z prac (fot. Agnieszka Mazuś)

Nacjonalizm, rasizm i religijny fundamentalizm – to trzy największe plagi, trzy zarazy, które zagrażają światu. Przypomina o tym Galeria Labirynt i 43 artystek i artystów zaproszonych do współpracy. Wernisaż wystawy „Trzy plagi” w niedzielę, 1 września

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ryszard Kapuściński w „Imperium” pisze: „Światu grożą trzy plagi, trzy zarazy. Pierwsza – to plaga nacjonalizmu. Druga – to plaga rasizmu. Trzecia – to plaga religijnego fundamentalizmu.” Ale literackich odniesień na najnowszej wystawie Galerii Labirynt jest więcej. Nosorożec z plakatu i ulotek to z kolei odniesienie do głośnego dramatu E. Ionesco. Jego „Nosożec” z 1959 r. w metaforyczny sposób demaskuje wiele postaci totalitaryzmu.

Równie nieprzypadkowa jest data wernisażu – 80. rocznica wybuchy II wojny światowej.

– Tego dnia rozpoczynamy działania, które nazywamy Rokiem Antyfaszystowskim. To wspólna inicjatywa instytucji, organizacji i aktywistów, którzy przed rokiem na spotkaniu w naszej galerii postanowili zawiązać taką nieformalną koalicję, taki ruch antywojennych działań – tłumaczy Waldemar Tatarczuk, dyrektor Galerii Labirynt.

Rok Antyfaszystowski potrwa do 5 maja 2020 r. (75. rocznica zakończenia wojny).

Wystawa jest dwuczęściowa. W pierwszej sali zobaczymy prace studentów i absolwentów, którzy odpowiedzieli na ogłoszony przez kuratorki (Cieślak i Linkowska) open call.

– Ze 120 zgłoszeń wybraliśmy 14 – mówi Agnieszka Cieślak. – Zależało nam na tym, by artyści urodzeniu po 4 czerwca 1989 r. pokazali swój punkt widzenia na dzisiejszą rzeczywistość i swoją wizję przyszłości.

Druga część ekspozycji to filmy, fotografie czy prace dźwiękowe zaproszonych przez kuratorki artystów. Wielu z nich (malarze, rzeźbiarze) na nośnikach cyfrowych tworzyło po raz pierwszy. Specjalnie na „Trzy plagi” powstała około połowa prezentowanych prac.

– Łącznie pokażemy prace 43 artystek i artystów. Znajdziemy w nich różne wątki: feministyczne, nacjonalistyczne, kobiece – opowiada Magdalena Linkowska.

– Jest też wątek współczesnych mediów i tego jak kreują naszą rzeczywistość – dodaje Cieślak. – Młoda artystka Barbara Gryka zrobiła film w stylistyce blogerek modowych. Pakuje się na wojnę nie mając o niej najmniejszego pojęcia. To bardzo poruszające i na czasie. Z kolei kolaż fotografii Agnieszki Sejud to nieco prześmiewcza, krytyczna ocena polskiej rzeczywistości.

– Zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie oprowadzimy po wystawie, pokażemy konkretne wątki – zachęca Linkowska.

Obecne na wystawie prace wideo Galeria Labirynt chce też wypożyczać. – Zależy nam, by także mniejsze ośrodki włączyły się Rok Antyfaszystowski – tłumaczy kuratorka.

– Wcale nie muszą to być galerie sztuki. Możemy przekazać prace na nośniku cyfrowym, możemy przyjechać z projektorem, zorganizować wykład towarzyszący. To może odbyć się wszędzie, nie ma żadnych ograniczeń – dodaje dyr. Tatarczuk.

 

Wystawę „Trzy Plagi” w Galerii Labirynt (Lublin, ul. Popiełuszki 5) będzie można oglądać do 10 listopada.

Otwarcie wystawy: 01.09.2019 (niedziela), godz. 18.00; wernisaż tłumaczony na polski język migowy (Ewelina Lachowska) oraz na język angielski (Krystian Kamiński)
Wystawa czynna do 10.11.2019 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp: 1 zł.

Spotkanie z artystami i artystkami: 01.09.2019 (niedziela), godz. 15.00; prowadzenie: Edwin Bendyk; wydarzenie tłumaczone na polski język migowy (Ewelina Lachowska)

Zaproszeni artyści i artystki:
Paweł Althamer, Ewa Axelrad, Mirosław Bałka, Anna Baumgart, Tomasz Bielak, Przemek Branas, Karolina Breguła, Hubert Czerepok, Elżbieta Jabłońska, Anna Konik, Jarosław Kozłowski, Katarzyna Kozyra, Robert Kuśmirowski, Zbigniew Libera, Goshka Macuga, Jacek Malinowski, Dorota Nieznalska, Dorota Podlaska, Agnieszka Polska, Karol Radziszewski, Joanna Rajkowska, Jadwiga Sawicka, Janek Simon, Mariusz Tarkawian, Marek Wasilewski, Wojciech Wilczyk, Wspólnota międzygatunkowa, Monika Zadurska-Bielak, Artur Żmijewski.

Artyści i artystki wybrane w otwartym naborze:
Pamela Bożek, Sylwia Brzyszczyk, Marianna Grabska, Barbara Gryka, Magdalena Hoffa, Łukasz Horbów, Daniel Kotowski, Piotr Krzymowski, Justyna Lach, Aleksandra Liput, Gustaw Maj, Agnieszka Mastalerz, Dominika Piętak, Agnieszka Sejud

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty