Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 maja 2018 r.
9:14

Sesja Rady Miasta w Lublinie. Wiele spornych tematów, o tym co zmieni się w mieście

Autor: Zdjęcie autora pab

Mieszkańcy z wielu części Lublina przyszli na sesję Rady Miasta, żeby zaprotestować przeciwko propozycjom zmian w studium przestrzennym miasta.

Aktualizacja artykułu: 30 maja 2018 r. 15:23
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

15:03

Zakończyły się już wystąpienia wszystkich zapisanych mieszkańców. Teraz o studium przestrzennym będą dyskutować jeszcze radni.

14:55

Zbigniew Dymowicz z firmy TBV, która jest właścicielem górek czechowskich przypomniał, że to teren prywatny, który kiedyś może zostać ogrodzony. – Proszę sobie to uświadomić. My tego nie chcemy robić, ale być może w przyszłości pojawi się taki inwestor – powiedział. – My chcemy, żeby park był użytkowany przez wszystkich mieszkańców – dodał i spytał: – Czy możemy sobie pozwolić na to, żeby nie mieć tego parku?

14:41

Cały czas trwa dyskusja w sprawie kolejnych części miasta. Radni PiS zgłosili wniosek, aby w tym momencie zamknąć listę dyskutantów. Radni przyjęli ten wniosek. Na liście dyskutantów jest jeszcze pięć osób.

12:14

Dyskusji na żywo można słuchać TUTAJ

12:06

Magdalena Wolanowska, mieszkanka Czechowa: Jestem za parkiem, ale nie za budową. Budowa w takiej formie, jak jest to teraz proponowane, spowoduje wieloletni plac budowy, co zniszczy górki czechowskie.

11:51

Była pracownica ogrodu botanicznego stwierdziła, że studium przestrzenne w stosunku do górek czechowskich jest procedowane bezprawnie. – Zupełnie zignorowana jest kwestia ochrony przyrody w stosunku do chronionych gatunków roślin – powiedziała. – Każdy wolny skrawek w mieście jest betonowany. Górki czechowskie to jedyny teren, który ma naturalną zieleń, nie wymagającą pielęgnacji tylko dostosowania do wykorzystania. Te tereny muszą być zachowane – stwierdziła.

11:40

Krzysztof Szewczyk, mieszkaniec okolic górek czechowskich skrytykował z kolei pomysł budowy osiedla mieszkaniowego w tym miejscu. Zasugerował, że działalność prezydenta Krzysztofa Żuka jest prodeweloperska.

11:24 

Mieszkanka Sławina Agnieszka Bronisz przedstawiła pozytywną opinię na temat budowy osiedla mieszkaniowego i parku na górkach czechowskich. – Osiedle Sławin to osiedle bardzo młodych małżeństw. Co mamy z tymi dziećmi zrobić? Mieszkańcy nie mają, gdzie wyjść z dziećmi – argumentowała.
 
Dodała, że rozumie, że inwestycja polega na budowie osiedla, ale park również jest ważny. – Budujmy dla młodych ludzi. Nie bądźmy psami ogrodnika, bo my mamy już domy i mieszkania. Wyrzucamy młodych ludzi poza teren miasta, a oni tworzą korki wożąc dzieci – dodała i zapewniła, że nie jest deweloperem, ani nie zna żadnego dewelopera.

11:12

Miejscy urzędnicy odpowiedzieli również na wątpliwości dotyczące ruchu ciężkich pojazdów po przedłużeniu ul. Smoluchowskiego. Przekonują, że są możliwości prawne do uniemożliwienia takich przejazdów po nowej drodze. Odnieśli się także do wątpliwości odnośnie znajdującego się w pobliżu gazociągu. Według nich gazociąg był zbudowany z zaplanowanym miejscem na budowę drogi, a ewentualna inwestycja nie jest dla niego zagrożeniem.

11:04

Mieszkańcom protestującym przeciwko miejskim planom przedłużenia ul. Smoluchowskiego odpowiedział zastępca prezydenta Lublina.

– Państwo mówicie w taki sposób jakbyśmy jutro, czy pojutrze przystępowali do budowy drogi. Studium to dokument, który tylko rezerwuje miejsce na drogę. Pokazywanie gotowej drogi na waszej dzielnicy to manipulacja – stwierdził Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina, który dodał, że miasto nie planuje wydać na razie ani złotówki na przedłużenie ul. Smoluchowskiego.

10:55

Kolejny uczestnik dyskusji mówił również o przedłużeniu ul. Smoluchowskiego. – Możecie budować tę drogę nawet przez środek mojej działki, podam adres. Ale musicie udowodnić, że nie ma innej alternatywy – powiedział Paweł Jaskowiak, który dodaje, że mieszkańcy byli przekonywani wcześniej przez urzędników, że będzie to tylko droga lokalna, która udrożni ruch. – Ale czy dacie nam gwarancję, że nie pojadą tamtędy tiry? Nie – mówił.

10:40

Obawy w sprawie budowy przedłużenia ul. Smoluchowskiego wyraził przedstawiciel komitetu protestującego przeciw inwestycji. Przypomniał, że planowana ulica biegnie wzdłuż gazociągu, a według niego budowa drogi może stanowić zagrożenie. – W ostatnich latach w Polsce miały miejsce dwa wybuchy gazociągu. W żadnym z tych miejsc nie było takiego zagęszczenia ludności jak u nas na Dziesiątej. Co by się stało gdyby to u nas doszło do takiego wybuchu – pytał Michał Samolej, który dodał, że nowa droga zwiększy także ruch w spokojnej dzielnicy.
 
Według niego nowa ulica nie zmniejszy korków, a zwiększy jedynie smog w dzielnicy. – Zrezygnujcie z budowy tej drogi, wykreślcie ją ze studium. W zamian niech powstaną tereny zielone – zakończył swoje wystąpienie Samolej i dodał, że przeciwko drodze protestowało około 1000 mieszkańców.
 
10:22

Burzliwa atmosfera podczas wypowiedzi jednego z mieszkańców, który długo opowiadał o problemie korków w mieście. – Prosimy następnego mówcę – zaczęli krzyczeć zniecierpliwieni pozostali uczestnicy spotkania. Po naciskach od innych osób, uczestnik dyskusji oddał głos.

10:03

Radny Leszek Daniewski (PO) mówił o obawach mieszkańców dzielnicy Dziesiąta dotyczących budowy nowych dróg w tej okolicy. Dodał też, że możliwa realizacja w tamtym rejonie bloków w ramach programu „Mieszkanie plus” to również zły pomysł z uwagi na to, że jest tam w większości zabudowa jednorodzinna.

Mieszkańcy cały czas pozostają na sali obrad z podniesionymi transparentami, na których można przeczytać m.in.: „Nie likwidujmy ogródków działkowych”, „Nie betonujmy górek czechowskich”, „Nie chcemy umierać za waszą drogę. Przedłużenie Smoluchowskiego tylko dla deweloperów”.

9:52

Radni zgodzili się, aby obrady zaczęły się jednak od dyskusji. Mieszkańcy chętni do zabrania głosu mogą wpisywać się na listę. Rozmowę o studium zaczęli radni.

9:49

Sesja została wznowiona po przerwie. Do poprzedniego wniosku radnego Pituchy (Pis) przychyla się także radny Marcin Nowak ze Wspólnego Lublina. – Wnioskuję, żeby punktem pierwszym była dyskusja – stwierdza radny i dodaje, że mieszkańcy i tak znają prezentację. Jego wniosek został nagrodzony brawami.

 ---

Nadzwyczajna sesja została zwołana na wniosek radnych PiS, którzy domagają się informacji o przebiegu prac nad zmianą studium. Ale to także okazja do zamanifestowania protestu przez wiele grup zainteresowanych konkretnymi propozycjami.

Są m.in. mieszkańcy dzielnicy Dziesiąta, którzy protestują przeciwko budowie przedłużenia ulicy Smoluchowskiego. Argumentują, że droga powstanie niekiedy tuż pod ich oknami.

Drugim problemem jest obecność podziemnego gazociągu, który jak mówią, może być zagrożeniem podczas realizacji inwestycji. Kolejna grupa mieszkańców protestuje przeciwko budowie osiedla mieszkaniowego na górkach czechowskich.

Urzędnicy przygotowali prezentację zmian w studium. Zaczęło się od charakterystyki środowiska przyrodniczego miasta Lublin. Przebywający na sali mieszkańcy zaczęli się niecierpliwić.

Właśnie dlatego radny Tomasz Pitucha poprosił w miarę możliwości o skrócenie prezentacji i mówienie tylko o tych uwarunkowaniach, które wprowadzają konkretne zmiany.

– Chcemy konkretów! – zaczęli skandować mieszkańcy.

Przewodniczący rady miasta zagroził, że jeśli w sali obrad nie będzie spokoju to zarządzi przerwę. Przerwa została zarządzona, ale po to, żeby na salę wnieść trochę krzeseł.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty