Średnio trzech gimnazjalistów na miejsce starało się o przyjęcie do II LO. W innych naszych liceach liczba kandydatów waha się od 1 do 2 osób na miejsce.
Największym zainteresowaniem przyszłych licealistów może pochwalić się lubelski "Zamoy” czyli II LO. Ryszard Kowal, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie podkreśla, że w pierwszych statystykach liczba chętnych, aż trzykrotnie przewyższyła limit miejsc. A zdecydowanie najpopularniejszymi klasami były te o kierunkach ścisłych (matematyka, fizyka, informatyka).
Absolwenci gimnazjów chcą się też uczyć w klasach o profilu biologiczno- chemiczny. W "Zamoyu” aby dostać się do takiej klasy kandydat musiał mieć 160 punktów. W lubelskiej "Unii” na 64 planowane miejsca w takich klasach zgłosiło się 140 osób.
- Ciekawostką jest klasa matematyczno- informatyczna w której aż 23 osoby to laureaci olimpiad - mówi Stanisław Stoń, dyrektor I Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica w Lublinie. W "Staszicu” dużym zainteresowaniem cieszą się też klasa społeczno- prawnicza.
Zaś w VIII LO najwięcej osób chce uczyć się w psychologiczno- dziennikarskiej. - Ze względu na dużą liczbę kandydatów planujemy utworzenie drugiej klasy o takim profilu - zapowiada Lucyna Mądra, dyrektorka VIII LO w Lublinie. Duże zainteresowanie jest też klasą o profili mundurowym.
Z kolei w Technikum Budowlanym największą popularnością cieszy się klasa przygotowująca do zawodów technik budowlany i technik drzewny. W tej szkole jest jeszcze sporo wolnych miejsc. - Spowodowane jest to niżem demograficznym -uważa Piotr Sadowski, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Budowlanych im. E. Kwiatkowskiego w Lublinie.
W poniedziałek licea i technika wywieszą listy osób przyjętych. Poinformują też o wolnych miejscach. Zacznie się rekrutacja uzupełniająca.