Mamy najlepszych w Europie specjalistów w dziedzinie nanotechnologii. Ich odkrycia mogą całkowicie odmienić nasze życie. Jutro – dzięki telewizji Planete – lubelskich naukowców pozna cały świat.
Zdaniem ekspertów, to właśnie nanotechnologia będzie najszybciej rozwijającą się gałęzią nauki na świecie w najbliższych latach. Naukowcy liczą, że dzięki niej uda się zbudować niewyobrażalnie szybkie komputery, stworzyć czystą energię, tanie źródła światła, skuteczne leki przeciwko nowotworom, a nawet czapki niewidki dla żołnierzy. Wszystkie zostaną stworzone z najmniejszych obiektów na świecie – nanostruktur, składających się z pojedynczych atomów i cząsteczek. Ich badaniem zajmują się właśnie specjaliści od nanotechnologii.
– Opowiedział mi o tym prof. Janusz Kalbarczyk z lubelskiej Akademii Rolniczej – wspomina Nowakowski. – Jak dodał, że badaniami zajmują się naukowcy z Lublina, nie miałem wątpliwości. Musiałem nakręcić film o ich pracy. Tak powstał dokument „Zobaczyć świat w ziarenku piasku”.
Film opowiada o pracach badawczych: prof. Mieczysława Jałochowskiego i prof. Karola Wysokińskiego – fizyków z UMCS; prof. Kazimierza Trębacza, biofizyka z UMCS oraz prof. Janusza Kalbarczyka, biotechnologa z Akademii Rolniczej.
– Wyniki badań przechodzą najśmielsze oczekiwania – podkreśla prof. Janusz Kalbarczyk, kierownik Katedry Przetwórstwa Owoców i Warzyw lubelskiej Akademii Rolniczej, pomysłodawca filmu. Sam pracuje nad preparatem opóźniającym proces starzenia. Środek ma być gotowy za 5 lat.
– Jeszcze niedawno nikt nie myślał, że obok nas jest jakiś malutki świat, świat nanostruktur – dodaje prof. Kalbarczyk. – Teraz fizycy, chemicy i biolodzy z całego świata głowią się nad tym, jak go lepiej poznać i wykorzystać szanse, jakie nam daje. Wielu uważa, że te odkrycia całkowicie odmienią nasze życie, od lekarstw na nieuleczalne do tej pory choroby aż po podróże w kosmos. •
• Szerzej o lubelskich naukowcach w piątkowym Magazynie