Rozpatrzone zostały już wszystkie odwołania od oceny formalnej projektów zgłoszonych do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Negatywna ocena skutkuje tym, że – zgodnie z regulaminem – projekt nie może być poddany pod głosowanie planowane na jesień
W tegorocznym naborze do budżetu obywatelskiego zgłoszone zostały 223 pomysły, z czego zdyskwalifikowano 58. Autorzy niezadowoleni z oceny mogli jeszcze się odwołać od decyzji komisji.
– Odwołania wpłynęły w przypadku 28 projektów – informuje Katarzyna Duma z Urzędu Miasta. Wszystkie pisma dostała do zaopiniowania Rada Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin. – Rada zarekomendowała prezydentowi przywrócenie do głosowania 11 projektów.
W niektórych przypadkach projekty zostały dopuszczone do głosowania w okrojonej wersji.
• Wśród okrojonych projektów jest plan budowy nowych miejsc parkingowych na osiedlach Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W tym przypadku urzędnicy nie zgadzają się m.in. na wycinkę drzew wzdłuż uliczek.
• Ze względu na drzewa ograniczony ma być też pomysł na budowę parkingów przy ul. Weteranów.
• Natomiast ze względów oszczędnościowych miasto zaproponowało, że zamiast docieplać budynek przychodni przy Weteranów, może go pomalować.
Autorzy niezadowoleni z cięć (a jest ich więcej) mogą jeszcze wycofać swój projekt, na co mają czas do końca sierpnia. Jeśli nikt nie wycofa swojego projektu, to pod głosowanie poddanych będzie 176 pomysłów (w tym 120 małych) na wydanie miejskich pieniędzy, a tym razem do wydania jest 15 mln zł.
Decydujemy od 23 września
Do głosowania, którego wynik przesądzi o podziale pieniędzy, uprawnieni będą wszyscy mieszkańcy Lublina, bez względu na wiek. Każdy będzie mógł oddać głos na jeden projekt „duży” i dwa „małe”. Będzie to można robić od 23 września do 10 października, zarówno na papierowej karcie, jak też przez internet.