Odnowione akademiki, nowe aule i boiska, a do rąk - elektroniczne legitymacje. To wszystko czeka na studentów, którzy dziś rozpoczynają nowy rok akademicki.
- U nas to ok. 2,5 tys. osób. Studenci starszych roczników będą wymieniali legitymacje w kolejnych miesiącach - wyjaśnia Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik Politechniki Lubelskiej.
- Ci najbardziej gorliwi będą mogli dostać nowy dokument jeszcze w tym roku kalendarzowym. Pod warunkiem, że zapłacą za wymianę 17 zł - dodaje Beata Górka, rzecznik Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Za to już teraz elektroniczne legitymacje dostaną pierwszoroczniacy, czyli ponad 4 tys. osób.
Na razie legitymacje będą służyły jako dokument uprawniający do studenckich ulg i jako karty biblioteczne. Przystosowane do tego biblioteki mają już m.in. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i politechnika. - Na KUL to kwestia kilku miesięcy - zapewnia Górka.
Wtedy studenci UMCS będą już mogli używać legitymacji także do kontaktów z dziekanatem. Jeszcze w tym roku akademickim na wszystkich wydziałach uniwersytetu staną specjalne kioski. Dzięki nim i legitymacjom studenci będą mogli wysłać do dziekanatu podanie, umówić się z wykładowcą czy sprawdzić termin egzaminu.
UMCS szykuje na ten rok więcej zmian. Uczelnia wystawi na sprzedaż budynek Wydziału Pedagogiki i Psychologii oraz akademik przy ul. Zana. A w zamian rozpocznie przygotowania do budowy nowego Instytutu Informatyki i tworzenia projektów nowego campusu, który powstanie na terenach powojskowych między ul. Głęboką i al. Kraśnicką.
Z kolei Akademia Rolnicza po koniec tego roku akademickiego odda do użytku kompleks sportowy z basenem u zbiegu ul. Głębokiej i Raabego. Za to już teraz nowe obiekty sportowe otrzymają studenci UMCS (w ciągu miesiąca gotowe będą nowe, tartanowe boiska przy ul. Langiewicza) i PL (w parku z tyłu uczelni już można korzystać z nowych kortów tenisowych).
Sporo zmieniło się też w akademikach, których większość w wakacje była remontowana. - Najwięcej pieniędzy zainwestowaliśmy w Amora, no i oczywiście w Jowisz, najnowocześniejszy akademik w Lublinie - tłumaczy Marta Lakutowicz, kierownik osiedla akademickiego UMCS. Większość studentów wprowadziła się tam w miniony weekend.