Dziś od godz. 17 a w czwartek od godz. 16 można wypróbować prototyp gry planszowej. Lubelska Fabryka Gier Historycznych przygotowuje się do wydania „Odbudowa Warszawy 1945–1980”.
– To chyba było ze dwa lata temu, zgłosili się do nas Łukasz Szopka, Piotr Grzymisławski. Powiedzieli, że mają pomysł na grę. Zaczęliśmy grać i rozmawiać. Powstała lista rzeczy, które trzeba zmienić. Właściwie zapomnieliśmy o sprawie ale oni wrócili z poprawioną wersją. I teraz grafik kończy pracę nad kartami, plansza jest już gotowa, pudełko też – tłumaczy Michał Sieńko z Fabryki Gier Historycznych, który siedzi przed czarno-białym jeszcze wydrukiem planszy.
Na razie są na niej zaznaczone pola, które gracze wypełnią odbudowanymi gmachami. Gdy 3–5 graczy zaczyna rozgrywkę zastają porozkładane czarne kostki. To kawałki gruzu. W trakcie rozgrywki gruz znika a pojawiają się budynki jakie między 1945 a 1980 powstały w centrum stolicy.
– Uczestnicy mają do dyspozycji stawianie budynków mieszkalnych, obiektów kulturalnych, usługowych, przemysłowych i siedzib urzędów. Oprócz tego budują mosty i metro, bo plany warszawskiego metra sięgają lat 30. a pierwsze prace zaczęły się w połowie lat 50. – dodaje Sieńko, który zapewnia, że wszystkie informacje dotyczące odbudowy Warszawy są oparte na wiedzy historycznej a merytoryczna strona gry zostanie sprawdzona przez partnerów projektu w tym pracowników Muzeum na Woli, oddziału Muzeum Warszawy.
Autorzy „Odbudowy Warszawy 1945–1980” mówią o sobie, że jeden pracuje w biurze projektowym instalacji sanitarnych, jest fotografem i montażystą filmowym a drugi zawodowo zajmuje się teatrem i był nawet dramaturgiem.
Warszawę, która była bardzo zniszczona po II wojnie uznali za najbardziej spektakularne miejsce gdzie może się rozgrywać akcja ich gry. Uczestnik staje się pracownikiem ówcześnie działającego Biura Odbudowy Stolicy i w wersji standardowej gry „pracuje” w nim około 40 minut a wersji zaawansowanej – około 2 godzin.
Jednym z kilku elementów taktycznych w grze jest sprawne zarządzanie kartami projektów i pracownikami.
- Nowością będzie to, że do planszowej gry dodamy aplikację AR (Augmented Reality), dzięki której każdy będzie mógł obejrzeć budynki występujące na kartach. Aplikacja w telefonie pozwoli na oglądanie ich w wersji 3D. Firma współpracująca z nami jeszcze nad tym pracuje – dodaje Sieńko.
W środy i czwartki przy Królewskiej 3 (w podwórku, w lewej oficynie) można testować wersję prototypową familijnej gry strategicznej gdzie sugerowany wiek graczy to 8 lat i więcej. Oficjalna premiera planowana jest na październik-listopad.