![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![Krzysztof Komorski](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2023/2023-12/88346dfdb4513fd76d5f383c64d7c398_std_crd_830.jpg)
Krzysztof Komorski został nowym wojewodą lubelskim. W środę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odebrał akt powołania.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Po październikowych wyborach parlamentarnych stało się jasne, że po czterech latach z funkcją wojewody lubelskiego pożegna się Lech Sprawka z Prawa i Sprawiedliwości, a jego następcą będzie przedstawiciel dotychczasowej sejmowej opozycji. Niewiadomą pozostawało to, której z partii tworzących nowy rząd przypadnie to stanowisko.
Przed tygodniem zapadła decyzja, że nowego wojewodę wskaże Koalicja Obywatelska. Kandydatów było trzech: radny sejmiku województwa i były zastępca prezydenta Lublina Krzysztof Komorski, były poseł z Międzyrzeca Podlaskiego i szef Platformy Obywatelskiej w Lubelskiem Stanisław Żmijan oraz zastępca prezydenta Białej Podlaskiej Maciej Buczyński. W poniedziałek, jako pierwsi napisaliśmy, że premier Donald Tusk zdecydował o powierzeniu tej funkcji Komorskiemu.
W środę po południu te ustalenia się potwierdziły. - Wiceminister Tomasz Szymański wręczył powołanie na urząd wojewody lubelskiego Krzysztofowi Komorskiemu – poinformowało w portalu X (dawny Twitter) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Ciąg dalszy artykułu znajduje się pod postem.
🇵🇱 W #MSWiA wiceminister @TSzymanski_ wręczył powołanie na urząd wojewody lubelskiego @komorski4lbn. pic.twitter.com/zDBw2njZGi
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) December 20, 2023
Kim jest Krzysztof Komorski?
Rocznik 1983. Absolwent socjologii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Pracował w Urzędzie Miasta Lublin i Urzędzie Marszałkowskim. Jego kariera nabrała rozpędu, gdy prezydentem Lublina został Krzysztof Żuk. Po powrocie do Ratusza przeszedł drogę od zastępcy dyrektora w Wydziale Strategii i Obsługi Inwestorów, przez wiceszefa kancelarii prezydenta po rolę jego zastępcy. To stanowisko pełnił w latach 2014-2018, odpowiadając za sprawy związane z kulturą, sportem i relacjami zewnętrznymi.
W wyborach samorządowych w 2018 roku został radnym sejmiku województwa, ale mandatu nie mógł łączyć z funkcją w lubelskim magistracie. Zrezygnował z niej, niemal równocześnie zostając członkiem zarządu podległego miastu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, spółki zarządzającej obiektami sportowymi w Lublinie. W lutym 2020 roku został odwołany wraz z całym trzyosobowym zarządem MOSiR. Po kilku dniach wrócił do firmy jako dyrektor ds. technicznych, a we wrześniu tego samego roku został wiceprezesem. Według ostatniego oświadczenia majątkowego, jego roczne zarobki sięgają 224 tys. zł.
W ostatnich wyborach kandydował do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej. Mimo aktywnej kampanii, w której zabiegał o głosy m.in. kibiców piłkarskiego Motoru Lublin, zdobył niespełna 3,4 tys. głosów i posłem nie został.
Gabinet czeka
Tuż przed powołaniem Komorskiego, z funkcją oficjalnie pożegnał się dotychczasowy wojewoda Lech Sprawka z Prawa i Sprawiedliwości.
- Za nami wiele ważnych, trudnych, ale i radosnych spraw i wydarzeń. Jestem pewien, że z licznych sytuacji kryzysowych wyszliśmy obronną ręką dzięki dialogowi, wzajemnej życzliwości, otwartości na współpracę i świadomości wspólnego celu. Zachowam to doświadczenie we wdzięcznej pamięci – napisał w mediach społecznościowych. Swojemu następcy życzył m.in. „mniejszej w jakości i ilości” liczby kryzysów. Jednocześnie, zgodnie z tradycją, Sprawka zawiesił swój portret w poczcie wojewodów lubelskich z okresu II i III RP. Najprawdopodobniej dziś w jego gabinecie rozgości się nowy szef Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Ciąg dalszy artykułu znajduje się pod zdjęciem
![](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2023/2023-12/531d8174ab92917a55389a8d780b6dac_v1_830.jpg)
Dwóch wicewojewodów?
Według wciąż nieoficjalnych informacji, nowy wojewoda będzie miał dwóch zastępców. Pierwszym ma zostać Andrzej Maj z Polskiego Stronnictwa Ludowego. W latach 2014-2018 był on starostą kraśnickim, w upływającej kadencji samorządu pełnił role opozycyjnego radnego powiatowego.
Według wcześniejszych ustaleń, drugiego wicewojewodę miała wskazać Nowa Lewica, a w tym kontekście wymieniano nazwisko Stanisława Mazura, radnego powiatowego z Janowa Lubelskiego i niedawnego kandydata tzw. paktu senackiego w wyborach do Senatu. Wszystko wskazuje jednak na to, że obsada tego stanowiska przypadnie Polsce 2050. Głównym pretendentem jest Wojciech Wołoch, emerytowany pułkownik Straży Granicznej i członek regionalnych władz formacji Szymona Hołowni, a także bliski współpracownik Jacka Burego, szefa lokalnych struktur partii.
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)