![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![Jednym z miejsc, w których może powstać ogród deszczowy są okolice altany w parku Jana Pawła II w pobliżu ul. Szmaragdowej](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2021/2021-06/1864e3f1f9c79e082370a4d1b1d82f2a_org_830.jpg)
W Lublinie wytypowanych zostało osiem miejsc, spośród których tego lata wybrane mają zostać dwie lokalizacje ogrodów deszczowych. Ich urządzenie sfinansuje miasto.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Ogród deszczowy to zagłębienie terenu obsadzone specjalną roślinnością. Całość ma służyć gromadzeniu deszczówki, która zamiast spływać bezużytecznie do kanalizacji może powoli wsiąkać w glebę z korzyścią dla przyrody.
Miasto ma założyć w tym roku dwa takie ogrody. Na zlecenie władz Lublina zajmie się tym wybrana w konkursie warszawska Fundacja Sendzimira, która za 70 tys. zł ma zaprojektować i stworzyć ogrody oraz przez rok je pielęgnować.
W poniedziałek Urząd Miasta ogłosił listę ośmiu miejsc, w których zaprojektowane mają być takie ogrody. Jednym z nich jest pl. Kaczyńskiego niedaleko Centrum Kultury, kolejnym ul. Zamojska od numerów 33 do 37, ul. Obrońców Pokoju w pobliżu ul. Raabego, Ochotnicza oraz ul. Czwartaków 5.
W wykazie ośmiu rozważanych miejsc są też zieleńce położone dalej od centrum: ul. Zawilcowa (koniec ulicy poniżej parku), ul. Wygon (koło placu zabaw), park Jana Pawła II (koło altany przy Szmaragdowej).
– Poszukiwaliśmy potencjalnych problemów z wodami opadowymi i miejsc, gdzie po opadach regularnie zalega woda, jak w parku Jana Pawła II – mówi Kuba Kopecki z Fundacji Sendzimira. – Niektóre miejsca wybraliśmy po to, aby przetestować pewne rozwiązania. Na przykład przy Zamojskiej chcemy zrobić projekt pokazujący, że nawet na utwardzonych terenach można tworzyć obiekty małej retencji i zatrzymywać w terenie zieleni wodę odprowadzaną z dachów.
– Wszystkie wybrane lokalizacje znajdują się w dostępnych i dobrze widocznych miejscach na działkach należących do miasta – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. Z przygotowanych ośmiu projektów wybrane będą dwa, ich realizacja nastąpi na przełomie sierpnia i września. Tworzenie ogrodów przyjmie formę warsztatów z udziałem mieszkańców Lublina – zapowiada Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. Miejsca pod urządzenie ogrodów deszczowych wybierze Biuro Miejskiego Architekta Zieleni.
Fundacja Sendzimira ma również przygotować i przeprowadzić internetowe spotkania dotyczące zmian klimatu, zieleni miejskiej i gromadzeniu wód opadowych oraz stworzyć ogólnodostępny poradnik dla tych, którzy chcą założyć sobie ogród deszczowy.
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)