![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
2.10
piątek
- 19:00 Film Pieśni bez ojczyzny (No Land’s Song) Centrum Kultury Lublin
- 20:40 Debata Kobieta w islamie Centrum Kultury Lublin
Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Od piątku do poniedziałku (2-5 października) w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) projekcje, dyskusje i spotkania pod hasłem „Patrzę na: islam”.
Celem przeglądu filmowego i towarzyszących mu debat jest przełamanie stereotypu postrzegania osób wyznających islam.
W piątek, 2 października, o godz. 19 w sali kinowej CK film „Pieśni bez ojczyzny” w reż. Ayata Najafiego. To przejmujący zapis walki kobiet o godność, wolność i prawo do swobodnego wyrażania się. Po seansie debata pod tytułem „Kobieta w islamie”.
– W trakcie debaty zastanowimy się nad pozycją kobiety w islamie – zapowiadają organizatorzy wydarzenia. – Na ile powielane schematy są prawdziwe? Czy islam dyskryminuje kobiety? Jak wygląda sytuacja praw kobiet w krajach gdzie islam jest wyznawany przez większość mieszkańców?
Debatę poprowadzi dziennikarka Ewa Kaleta, jej rozmówcami będą: dr Marta Widy-Behiesse – kierownik Zakładu Islamu Europejskiego na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz imam Nidal Abu Tabaq.
W sobotę, 3 października, o godz. 11 pokaz filmu (nie tylko) dla dzieci „Prorok”, a o godz. 12:40 warsztaty dla dzieci. O godz. 18 film „Przestrzeń miłości” w reżyserii Jamshida Mahmoudiego. Po projekcji filmu spotkanie „Uchodźcy u bram. Kwestia przymusowej migracji a islamofobia”. Tego samego dnia w kawiarni Kawka (ul. Okopowa 9) pokaz filmów krótkometrażowych – początek o godz. 17.
W niedzielę, 4 października, dwa filmy: o godz. 17 przewrotna komedia romantyczna „ Amira & Sam” w reż. Sean Mullin, a o godz. 19 film „Sztuka i rewolucja” w reż. Marco Wilmsa. Po filmie debata na temat „Wspólne wartości. Czy możliwe jest społeczeństwo wielokulturowe?”.
Na zamknięcie przeglądu w poniedziałek, 5 października, o godz. 19 film familijny „Bekas” w reżyserii Karzana Kadera. Wstęp wolny. Organizatorem wydarzenia jest fundacja Przestrzeń Wspólna.
Program
piątek
sobota
niedziela
poniedziałek
Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.
Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.
Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.
Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.
Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.
To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.
Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.
W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi
W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.
Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.
W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.
Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.
Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.
Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.