
2.10
piątek
- 19:00 Film Pieśni bez ojczyzny (No Land’s Song) Centrum Kultury Lublin
- 20:40 Debata Kobieta w islamie Centrum Kultury Lublin
Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Od piątku do poniedziałku (2-5 października) w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) projekcje, dyskusje i spotkania pod hasłem „Patrzę na: islam”.
Celem przeglądu filmowego i towarzyszących mu debat jest przełamanie stereotypu postrzegania osób wyznających islam.
W piątek, 2 października, o godz. 19 w sali kinowej CK film „Pieśni bez ojczyzny” w reż. Ayata Najafiego. To przejmujący zapis walki kobiet o godność, wolność i prawo do swobodnego wyrażania się. Po seansie debata pod tytułem „Kobieta w islamie”.
– W trakcie debaty zastanowimy się nad pozycją kobiety w islamie – zapowiadają organizatorzy wydarzenia. – Na ile powielane schematy są prawdziwe? Czy islam dyskryminuje kobiety? Jak wygląda sytuacja praw kobiet w krajach gdzie islam jest wyznawany przez większość mieszkańców?
Debatę poprowadzi dziennikarka Ewa Kaleta, jej rozmówcami będą: dr Marta Widy-Behiesse – kierownik Zakładu Islamu Europejskiego na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz imam Nidal Abu Tabaq.
W sobotę, 3 października, o godz. 11 pokaz filmu (nie tylko) dla dzieci „Prorok”, a o godz. 12:40 warsztaty dla dzieci. O godz. 18 film „Przestrzeń miłości” w reżyserii Jamshida Mahmoudiego. Po projekcji filmu spotkanie „Uchodźcy u bram. Kwestia przymusowej migracji a islamofobia”. Tego samego dnia w kawiarni Kawka (ul. Okopowa 9) pokaz filmów krótkometrażowych – początek o godz. 17.
W niedzielę, 4 października, dwa filmy: o godz. 17 przewrotna komedia romantyczna „ Amira & Sam” w reż. Sean Mullin, a o godz. 19 film „Sztuka i rewolucja” w reż. Marco Wilmsa. Po filmie debata na temat „Wspólne wartości. Czy możliwe jest społeczeństwo wielokulturowe?”.
Na zamknięcie przeglądu w poniedziałek, 5 października, o godz. 19 film familijny „Bekas” w reżyserii Karzana Kadera. Wstęp wolny. Organizatorem wydarzenia jest fundacja Przestrzeń Wspólna.
Program
piątek
sobota
niedziela
poniedziałek
Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.
Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?
Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.
Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.
Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.
Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.
Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.
Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.
Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.
Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.
Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.
Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.
Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.
Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.
A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.