Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 grudnia 2016 r.
18:00

Pielęgniarka roku: Pacjentowi trzeba wybaczyć

Monika Wójcik, laureatka konkursu pracuje na Oddziale Chorób Zakaźnych Dziecięcych szpitala wojewódzkiego im. Jana Bożego (fot. Maciej Kaczanowski)
Monika Wójcik, laureatka konkursu pracuje na Oddziale Chorób Zakaźnych Dziecięcych szpitala wojewódzkiego im. Jana Bożego (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z Moniką Wójcik, która wygrała konkurs na Pielęgniarkę Roku szpitala wojewódzkiego im. Jana Bożego.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Długo pani pracuje w tym zawodzie?

Zaczynałam 27 lat temu.

• Jak zmieniły się obowiązki przez ten czas? 

Na pewno nie zmieniła się idea pielęgniarstwa. Zmieniły się warunki pracy, są znacznie lepsze. Kiedy zaczynałam sterylizacja igieł polegała na tym, że je gotowałyśmy. Po tym widać, że od tamtego czasu dzieli nas przepaść. Teraz pacjenci są bardziej świadomi swoich praw i bardziej wymagający. Dla nas ma to plusy i minusy. Plusem jest na pewno to, że mobilizuje nas to do podnoszenia swoich kwalifikacji, minusem – fakt, że niektórzy pacjenci potrafią nadużywać swoich praw.

• Jaka powinna być pielęgniarka? 

Możemy mówić o pewnych predyspozycjach, bo w tym zawodzie są rzeczy, których nie da się nauczyć. Z niektórymi cechami trzeba się po prostu urodzić. Pielęgniarka na pewno musi być cierpliwa i mieć serce dla pacjenta, być otwarta na jego potrzeby i umieć słuchać.

• Czy kiedykolwiek chciała pani zmienić zawód? 

Nigdy nie żałowałam swojego wyboru, uważam, że to najpiękniejszy zawód świata. Dzięki długoletniej praktyce oraz intuicji nauczyłam się postępować z pacjentami. Przede wszystkim trzeba ich słuchać. Pacjent od razu wyczuwa czy robi się to z serca czy powierzchownie. Poza swoimi standardowymi obowiązkami musimy być w pewnym sensie psychologiem, porozmawiać czy pocieszyć jeśli jest taka potrzeba.

• Co by pani radziła osobom, które chcą pracować w tym zawodzie? 

Przytoczyłabym im cytat, który sobie przypominam w trudnych momentach. „Pielęgniarka powinna być słuchem dla niesłyszących, wzrokiem dla niewidomych, podporą dla chromych i nauczycielką dla niewiedzących”. To kwintesencja naszej pracy. Pielęgniarka zawsze powinna starać się zrozumieć zachowanie pacjenta nawet jeśli jest uciążliwy. Trzeba spojrzeć z jego perspektywy, postawić się na jego miejscu.

Pielęgniarki Roku

Drugie miejsce w konkursie w szpitalu wojewódzkim im. Jana Bożego zajęła Agnieszka Gąsior-Guziak, a trzecie - Zdzisława Puchała.

Laureatki wyróżniały się umiejętnościami i etyką zawodową. Swoją wiedzę potwierdziły w części merytorycznej konkursu rozwiązując test dotyczący m.in. ustawodawstwa obowiązującego w ochronie zdrowia i praktyki zawodowej.

Trzy najlepsze pielęgniarki otrzymały nagrody pieniężne.

Pozostałe informacje

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty