Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 grudnia 2023 r.
13:58

Pierwsze dni nowego wojewody: Granica, zdjęty krzyż i dyrektorskie wakaty

Krzysztof Komorski
Krzysztof Komorski (fot. DW)

Priorytetem pozostaje rozwiązanie kryzysu na granicy. Z Sali Kolumnowej urzędu wojewódzkiego wyniesiono krzyż, a w jego kierownictwie wkrótce dojdzie do kolejnych zmian kadrowych. Ze stanowiskiem pożegna się też. m.in. kurator oświaty. Krzysztof Komorski mówi o swoich pierwszych dniach w roli wojewody lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że Krzysztof Komorski może zostać nowym wojewodą lubelskim, spekulowano od kilku dni. W środę popołudniu były zastępca prezydenta Lublina i radny sejmiku województwa odebrał nominację w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Jeszcze tego samego dnia umówiłem się ustępującym wojewodą Lechem Sprawką na przekazanie urzędu i najważniejszych tematów. Chciałem podkreślić, że to spotkanie odbyło się w atmosferze wzajemnego szacunku. Udało nam się wszystko uzgodnić tak, żeby móc rozpocząć pracę od rana następnego dnia – opowiada Krzysztof Komorski, który w piątek przed południem spotkał się z dziennikarzami.

Priorytet: kryzys na granicy

W czwartek nowy wojewoda spotkał się z najbliższymi współpracownikami i dyrektorami wydziałów. Pierwsze działania skupiły się wokół Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

- Nie ukrywam, że dla ministerstwa (MSWiA – przyp. aut.) i całego rządu dzisiaj absolutnym priorytetem jest rozwiązanie kryzysu na granicy polsko-ukraińskiej. Jako administracja rządowa w terenie na bieżąco monitorujemy sytuację. W chwili obecnej ok. 1700 tirów czeka po stronie polskiej w Dorohusku, w Hrebennem wygląda to nieco lepiej, bo tam w kolejce stoi ok. 700 ciężarówek – relacjonuje Komorski. I dodaje, że jest przygotowany do ewentualnego wyjazdu na granicę, ale decyzję w tej sprawie uzależnia od efektów rozmów polskiej delegacji z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim na czele w Kijowie.

Zmiany w urzędzie i kuratorium

Nowy szef urzędu wojewódzkiego zajął gabinet po swoim poprzedniku. Swoje gabinety opuścili już także dotychczasowi wicewojewodowie. Z ich drzwi zniknęły tabliczki z nazwiskami: Roberta Gmitruczuka (Prawo i Sprawiedliwość) i Bolesława Gzika (Suwerenna Polska). Według nieoficjalnych ustaleń zastąpic ich mają Andrzej Maj z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Wojciech Wołoch z Polski 2050.

- Najprawdopodobniej będzie dwóch wicewojewodów. Jesteśmy przygotowani z działem kadr do napisania wniosków, ponieważ wicewojewodowie są powoływani na wniosek wojewody. Potrzebuję ostatecznej decyzji – mówi Komorski.

I dodaje, że to nie koniec ruchów kadrowych. Jeszcze w tym roku dojdzie do nich w kierownictwie wspomnianego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

- Dostałem informację, że obecny dyrektor zasygnalizował, że ma zamiar pożegnać się ze stanowiskiem, więc jestem zmuszony po podjęcia takiej decyzji. Nie mogę zostawić tak ważnego wydziału bez dyrektora. Już rozpocząłem poszukiwania i myślę, że do środy lub czwartku ta sprawa się rozstrzygnie – zaznacza wojewoda.

Zaznaczmy, że szefem WBiZK jest Andrzej Odyniec, działacz PiS z Włodawy. Z kolei z kierowania Wydziałem Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców zrezygnowała Angelika Konaszczuk, prywatnie szwagierka wpływowego polityka PiS Jacka Sasina. Na stanowisko wicedyrektora Centrum Spotkania Kultur odszedł Michał Mirosław, dotychczasowy wicedyrektor Biura Informatyki i Obsługi Urzędu.

Przesądzona jest już także zmiana w Kuratorium Oświaty w Lublinie. - Dostałem informację z Ministerstwa Edukacji, abym był gotowy na decyzję obecnej pani kurator (Teresy Misiuk – przyp. aut.). Wiemy, że swojej misji dłużej nie będzie pełniła, natomiast na początku stycznia zwołamy konferencję prasową na temat tego, jak będzie wyglądała procedura wyłonienia nowego wojewódzkiego kuratora oświaty – mówi Krzysztof Komorski.

Pytany o aktualną sytuację kurator Misiuk dodaje: - Według mojej wiedzy jest w okresie wypowiedzenia, a 20 lutego nabiera uprawnień emerytalnych. Natomiast niewykluczone, że jeszcze w międzyczasie znajdziemy kogoś, kto do czasu rozstrzygnięcia docelowego przejmie stery w lubelskim kuratorium

 

Pierwsze decyzje

W piątek rano wojewoda Komorski podpisał rozporządzenie w sprawie zakazu używania fajerwerków na terenie województwa. Będzie on obowiązywał od 26 grudnia do 31 stycznia przyszłego roku, z wyjątkiem Sylwestra i Nowego Roku.  

- To jedna z moich pierwszych decyzji. W czwartek rozmawialiśmy też z dyrektorami wydziałów na temat wygaszenia punktu recepcyjnego dla uchodźców z Ukrainy – mówi Krzysztof Komorski. I przyznaje, że niektóre z takich punktów w związku z małym obłożeniem mają być stopniowo zawieszane . - Podjąłem decyzję, że to jeszcze nie ten czas. Widzimy, jaka jest pogoda na dworze, mamy okres przedświąteczny i jest jeszcze za wcześnie, żeby ten punkt wygaszać

Zdjęty krzyż

Przemysław Czarnek (PiS) osiem lat temu urzędowanie na stanowisku wojewody rozpoczął od wyniesienia ze swojego gabinetu flagi Unii Europejskiej oraz zdjęcia ze ściany portretów wojewodów z czasów PRL. Krzysztof Komorski zaczął od przemeblowania w Sali Kolumnowej, w której odbywa się większość organizowanych w urzędzie wydarzeń i uroczystości. Na jego pierwszej konferencji prasowej w tle obok biało-czerwonych flag stały te unijne. Z jednego z filarów został zdjęty wiszący tu od kilku lat krzyż.

- Nie jest to działanie obliczone na jakiś happening polityczny. To normalna czynność, która dla mnie jako urzędnika jest czymś zwyczajnym. Nie mam zamiaru wydawać żadnego rozporządzenia, które będzie mówiło, że jest zakaz krzyża w całym urzędzie. Natomiast wydaje mi się, że to nie jest najważniejszy element w tej sali – tłumaczy wojewoda.

Bez wątpliwości

Dopytywany o szczegóły swojej nominacji nowy wojewoda zapewnia, że nie miał wątpliwości dotyczących objęcia funkcji.

- Jest to ogromny zaszczyt, wyróżnienie i wyzwanie – przekonuje. I dodaje, że ma doświadczenie potrzebne do pełnienia roli wojewody. - Ja nie stałem się nagle zastępcą prezydenta, czy dyrektorem. Zacząłem pracę w urzędzie w 2008 roku. Zaczynałem od opisywania faktur i biegania z nimi z pl. Litewskiego na ul. Wieniawską. Byłem szeregowym pracownikiem, głównym specjalistą, referentem, zastępcą kierownika, kierownikiem, zastępcą dyrektora, dyrektorem, a potem zastępcą prezydenta. Pracowałem na obu szczeblach władzy samorządowej, bo i w Urzędzie Miasta i w Urzędzie Marszałkowskim. W ostatnim czasie poznałem te organy od strony nadzorczo-kontrolnej, będąc radnym wojewódzkim. Wydaje mi się, że jestem dobrze przygotowany do pełnienia tej funkcji, która wymaga zapewnienia dobrego przepływu informacji między samorządami i rządem. Deklaruję mieszkańcom województwa, że zrobię wszystko, żeby spełnić oczekiwania – podsumowuje.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty