Politechnika Lubelska nawiązuje współpracę z firmą Siemens. Jako pierwsza polska uczelnia wdroży innowacyjny program edukacyjny „Siemens Mechatronic Systems Certification Program”. Korzysta z niego 35 szkół wyższych z 12 krajów świata.
– Program dotyczy pewnej koncepcji przekazywania umiejętności i wiedzy w obszarze mechatroniki. Zdecydowanie różni się od tego, co robiono do tej pory – mówi Ewa Mikos, dyrektor ds. rozwoju biznesu w firmie Siemens.
Studenci podczas zajęć będą mieli do czynienia z pilotażowymi instalacjami – namiastką realnego przemysłu. Mają szansę stać się ekspertami na poziomie międzynarodowym, bo będą mieli możliwość wymiany wiedzy między poszczególnymi placówkami, które są w sieci.
Studenci, którzy zdecydują się na udział w programie, mogą uzyskać międzynarodowy certyfikat w zakresie układów mechatronicznych.
– Jest on uznawany na całym świecie i może zwiększyć szanse na znalezienie dobrej pracy – mówi prof. Waldemar Wójcik, dyrektor Instytutu Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Lubelskiej. – Ta współpraca będzie także z korzyścią dla naszych pracowników.
W najbliższym czasie trzech pracowników naukowych lubelskiej uczelni przejdzie szkolenia w Akademii Technicznej Siemensa w Berlinie.